Strugurasi de Sept-Oct 2011 *48*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinush4u

buna dim si pofta buna la cafea.

noi de joi am facut temperatura,mucisori foarte aposi,ochisorii umezi si febra pana la 39.7.
s-a umflat ficatul in mine.a venit pediatrul, aveam in casa pe sormea si pe fimea raciti cu acelasi simptome.l-am tratat de gripa.
de sambata pe tot corpul bubite multe, si de diverse forme,am crezut ca a facut alergie la ceva medicament.aseara bona:mie mi se pare ca e pojarel.intru pe net, citesc simtomele , vad pozele ,asa imi pare si mie.dr nostru asta seara vine de la londra.
a vrut sa ma trimita la o colega la emilia irza sa il vada pana ajunge el dar sincer am preferat sa nu il duc.

trei zile mi-a facut febra mare.cred ca am imbatranit 50 de ani.

acum 2 saptamani bebe a facut vaccinul de 6 luni iar fata ROR-ul.
ne-a zis medicul ca e posibil pe fata in a 14- a zi sa apara o eruptie.nu s-a intamplat.in schimb baiatul e posibil sa aibe acest pojarel.ma gandeam eu daca e posibil sa fie de la vaccinul fetei,introducandu-i virusul ei, sa il fi contactat baiatul???par nebuna??:)

Irinush4u ,denisa 02.05.2004 -regina familiei si razvan 09.09.2011-printul cel mic


Irinush .. imi pare rau ca sunteti bolnaviori,eu zic ca teoretic (dvmdv de nestiutoare) ar fi posibil ca fetei sa aiba influenta, dar na sunt economist nu medic..
Doamne ajuta sa treaca repede repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

multumesc fetelor care mi au raspuns cu cerealele

creola casutele nu sunt pe plaja dar sunt ff aproape , sunt pozitionate pana acolo unde incepe nisipul
si de la motel si de la casute poti merge la plaja in chiloti , sa zic asa sunt practic lipite de plaja
plaja si apa sunt fantastice , ideale pt copii , plaja intinsa si larga , fara aglomeratie , marea mica ca adancime , perfecta pt pici

rach nu vrea nici pacalit , nu vrea nici cum
in momentul asta i as da si pietre sa manance , numai sa manance ceva...

schimbarea orei , pare sa nu l fi afectat , programul il are la fel

_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Vi-am zis ca eu i-am dat cartof.. a partait saraca toata noaptea si ziua.. nu ii mai dau mai ales ca nu i-a placut.. ufff ne dau de cap legumele, insa eu nu vreau sa o las sa se joace la masa, chiar ii iau tavita cu jucarii din fata ,.. o sa incerc iar cu dovlecel ca doar asta i-a placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui bujo

Salutare gagix. Din an in Pasti mai dau si eu pe aici, cand mai prind o clipa libera.
Ionela ai dreptate cu cerealele, astea expandate si indulcite sunt mai mult nesanatoase decat sanatoase. Noi mancam cereale dimineata, insa fulgi presati (orz, ovaz, secara, grau). Le pun de seara la in m u i a t in lapte iar dimineata le mancam. Mai pun si seminte de in. Doar asa am reusit sa-l reglez pe Filip cat de cat cu constipatia. Ii mai pun cate-o lingurite de cacao sau dulceata sau miere. Oricum, cerealele pt bebelusi nu intra in categoria asta.

Noi suntem bine, cel putin in mare. Din pacate si Caterina mea are dermatita atopica. Ea a avut la nastere un eritem alergic destul de nasol care se accentua de cate ori o luam in brate (de la camasile de noapte din spital spalate cu clor). A avut mult timp bubite pe fata, ne-a spus atunci ca s-ar putea sa fie DA dar ca e prea devreme de diagnosticat. Intre timp i-au disparut si ma bucuram ca n-are. Dar de cand cu dintii e jale. Baleste excesiv, o schimb de vreo 2 ori pe zi plus cateva randuri de barbite. De la bale s-a facut carne vie sub barba si pe gat. O si mananca si e extrem de agitata. A avut si cateva pete mici pe corp, uscate si rosii insa au disparut. Dar cu astea de pe gat e groaznic. E super agitata si s-ar scarpina dar nu stie. Am o cutie de creme, incerc s-o tin cat mai hidratata, o dau cu creme toata ziua. Prima oara ne-a dat la dermato o crema cu cortizon, am fost un pic sceptica dar am dat-o. S-a ameliorat de la prima aplicare, insa dupa terminarea tratamentului a revenit iritatia si mai rau. Asa ca acum o dau doar cu creme hidratante si cicatrizante. I-am schimbat gelul de dus si crema de corp, cumpar doar dermato-cosmetice. Ce sa facem, daca avem printesa sensibila... Acum vad ca e spre bine, sper sa treaca. Oricum cu diversificarea mergem incet incet. Eu am inceput cu piure de legume fierte (radacinoase ca sunt mai putin alergene). Cand a avut eruptia nu i-am mai dat nimic nou, acum i-am dat dovlecel si brocoli. Daca la Filip am mers incet si cu rabdare, la Cate o sa mergem si mai incet, in ciuda celor care bombane ca sunt fitze astea cu hrana solida bagata tarziu.

bujo mami de Filip si Caterina


HELLOO gagica...
CU DA si noi am patitla fel dupa cortizon, si am trecut pe o crema Vitella Ictamo, care nu are hormoni, de atunci DA e sub contrre bubite on off, dar f putine, si nu se mai scarpina.. noi stiam sa ne scarpinam si se scarpina pana dadea sangele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Seidana- pentru mine e f bine si la 3 jumate-4.00,daca stau mai mult ai tai... ramane pe maine.Astept sa ma suni sa o putem anunta si pe Natalia din timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mikka , tot ea zice ca mineralele astea si vitaminele sunt doar in anumite productii de miere in fct de tipul de flori, de cat de naturala e , de alimentatia albinelor (sa nu li se dea zahar), de cat de poluata e zona stupului etc. Din ce se produce in masa ..cantitatea de vitamine/minerale e neglijabila.

Bujo , si noi tot pe gat am avut uratenia...

Azi fii-mea a cazut din pat ...am gasit-o pe jos dar nu plangea ...era pe burta si nu zicea nimic...simt ca am imbatranit cu 10 ani.faza e ca am lasat-o cu picioarele spre margine. cred ca mai mult s-a prelins decat cazut de nu plangea. am cautat-o de cucuie dar nu am gasit nimic deocamdata..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Creola

Seidana- pentru mine e f bine si la 3 jumate-4.00,daca stau mai mult ai tai ramane pe maine.

Mamica fericita de Maria Sarah (13.04.2005) si Elisa Rebeca (18.09.2011)


atunci avem sanse azi daca tie iti e ok pe la 4,sigur nu sta atat .. la 3 fara vin pana la job, si pe la 3 30-4 as putea sa fiu in centru, dar oricum te sun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata

Lena, scrie ca are protectie UV 50+. Mi se pare ok, are mare acoperire, eu l-am luat sa nu-i intre soarele in ochi si isi face treba bine deci sunt multumita. Umbrela mi se pare ca e un obiect in plus de carat la carucior, asta macar sta pe copertina...

Irinush, sa-i treaca repede pojarelul!

Oana, si noi dam dovlecel dar de o saptamana deja. Ma gandesc azi sa-i mai introduc ceva si anume patrunjel radacina.

Nana, ar fi foarte frumos sa ne vedem mai multe in parc mai ales ca vremea e super.

Nu mai stiu ce am vrut sa mai zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Oana il fierb cu celelalte legume.

De ce nu este bine sa-i pacalim cu ceva atunci cand mananca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata!!

Alex2011
eu una ii cumpar legume din piata de la tarani, nu stiu sincer cat de bio sunt, mai mult ca sigur nu sunt,sau mai imi trimite bunica de la tara(dar si ea pune ingrasamant).Dar sincer nu am vazut legume bio nici in hipermarket.stiu ca mai sunt niste magazine prin centru cu produse bio, dar nu cred ca au legume in stare bruta.Poate mai stiu fetele.

Irinush sa treaca pojarelul.

Fetelor din Bucuresti o punem si noi de o intalnire in parc cu bebeii, promit ca de data asta sunt prezenta, pana la Pasti nu mai parasesc Bucurestiul

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput