Ultimul mophican..{14}

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hop si eu la final ...sper ca ati avut un Paste Fericit !
La noi a fost soare si cald de maneca scurta ... am avut invitati si a fost foarte, foarte bine, ne-am simtit minunat. Ne-am inteles foarte bine, copiii s-au jucat extrem de frumos cu baietii invitatilor care erau mult mai mari decat ei (unul era la liceu) ... am ramas efectiv impresionata de baietii astia - s-au jucat cot la cot cu ai mei, fara sa-i fortzeze nimeni, au jucat soccer, WII, tag (leapsha), am ascuns oua in curte si s-au dus si ei sa caute ...etc.
A fost un paste foarte frumos.

Viv, cum e fata ? Sa stii ca si eu sunt adepta operatiei ... eu pana la 25 de ani am suferit cu amigdalele, antibiotice cel putin 1 data pe an, moldamine nenumarate, inghetata numai cate o lingurita, apa rece niciodata ...etc si tot din cauza doctorilor care au spus ca am gatul larg si daca mi le scoate se duce raceala spre plamani. Prostii, cred ca amigdalele in sine erau un izvor de infectie. La 25 de ani, am decis singura sa le scot ca nu mai rezistam ...le-am scos si va jur ca de atunci nu mai am NIMIC. Beau apa rece, mananc inghetata si nici o reaceala pe care am avut-o nu mi-a afectat plamanii ... sigur, nu stiu daca ai luat varianta "operatie" in calcul, dar sa stii ca in 3 zile e pe picioare.

Pe de alta parte vreau sa va spun ca aici, in tara asta, copiii fac foarte rar amigdalita ... si vorba aia, astia stau din maternitate cu aerul conditionat in cap si cu gheata in pahar. Nu stiu care e explicatia, dar si copiii mei, de cand s-au nascut, numai fiu-meu a facut o singura data amigdalita. In schimb aici la ordinea zilei sunt infectiile la urechi. Asa cum amgdalita este boala copiilor romani, infectia la urechi este boala copiilor americani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Christos a inviat!

Cu intarziere, dar macar pot sa ma bucur: i have survived! A trecut primul paste fara curatenie in casa, gatit ceva, slujba de inviere ori oua rosii (copiii au facut numa' galbene si verzi), insa cu pauza in mijlocul mesei si inceput cu caraiala ca eu nu vreau numai oua, dar repet I HAVE SURVIVED si la anul o sa fie mai bine.

Imi pare rau sa aud de boli, Viviana sanatate domnisoarei.

Si ma bucur ca ati fost langa mine la descarcatul nervilor - din cand in cand mai am nevoie sa aud ca nu suntem noi extarteresti :D -ba ma bucur si pentru nepotica cea ultra cuminte si nu invidiez pe nimeni ca azi ma simt generoasa. Am avut o zi placuta fiindca am cunoscut pe cineva plin de energie si mie imi plac de numa' oamenii astia care nu se dau batuti de nimeni si nimic!

Astea fiind spuse, noapte buna va doresc ca la noi copiii dorm si ne putem uita si noi la un film linistiti. Am ajuns si la momentul ala, pot sa va spun ca' de juma' de an ne uitam in fiecare seara la un film si recuperam ani de zile de pustnicie!







Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Kari, n-as schimba-o pentru nimic in lume. Ba chiar gandesc ca daca ar fi fost asa cuminte m-as fi plictisit al naibii de tare, nu as fi simtit ca traiesc.
Asa tinuta in priza cum am fost a picat tocmai bine.

Domnisoara e mai bine. Are o infectie mare cu streptococ, are ASLO negativ deci pana aici e Ok. Si are 10 zile antibiotic.
Leucocitele, si toate alea - bazofile, neutrofile etc - sunt crescute pana peste poate.
Insa m-au bucurat celelalte analize. Hemoglobina e maxima si asta fara sa ia adaos de fier sau alte vitamine.

Momentan nu e cazul sa-i scot amigdalele.
Ea mananca/bea rece de la frigider de cand era micutza si nu a avut niciodata probleme. Vara chiar mesteca gheata.

Ieri am fost la socrela si ne-am simtit minunat.
Insa am baut o cafea dementiala si azi-noapte am dormit din 2 in 2.
Mi se cam inchid ochii.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! De la streptococ face febra ...ce e aia ASLO ?

Sa ma plang si eu putin.
L-am inscris, ACUM 2 LUNI, pe fiu-meu la fotbal (soccer) pentru ca mai noi asta e noua lui pasiune. Mi-au luat banii cu toata placerea, bai nene si pana acum au anulat 2 antrenamente si un meci. Ba ca nu au antrenor, ba ca antrenorul care il gasisera si-a dat demisia, ba ca nu au un parinte ajutor ...au schimbat zilele de antrenament de doua ori si orele de 7 ori ... in fine, ieri a fost primul antrenament. Ajungem pe teren, terenul care trebuia sa fie numai iarba, era plin de locuri goale pline de praf. Se apuca sa joace - fetelor, s-a murdarit fiu-meu si era un praf in jurul lor, asa cum e la tzara cand trece un camion pe un drum neasfaltat. Ma si gandeam, ce Dumnezeu e asta nene ? Fotbal de maidan ? Dar cum nu exista maidane in America, plateasc bani pentru asta . Mai erau parinti nemultumiti - le-am si spus, daca schimbam numerele de tel, ne putem intalni in parc in weekend cu baietii, le aruncam o minge si gata ..pe gratis.
Sunt foarte nemultumita de clubul asta si ca de obicei mi se pare ca am avut ghinion - cica sunt 6 echipe de fotbal si fiu-meu a nimerit in echipa asta care nu are antrenor si un program fix de joc.

Nemultumita sunt eu ca am dat banii, fiu-meu era super incantat ieri, transpirat si NEGRU pe fatza ...arata exact, dar exact ca un pui de tzigan. I-am facut si poza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ah ! De la streptococ face febra ...ce e aia ASLO ?



Anti Strepto Lizina O

e de bine daca-i negativ.

Vivi, sanatate multa domnisoarei!

pe mine m-au chinuit amigdalele de cand ma stiu, dar inca nu le-am sacrificat. ce-i drept in ultimii ani, avand in vedere ca am pe undeva o hartie care cica-mi da dreptul sa tratez pe altii, ma limitez la propria-mi persoana si imi administrez un tratament pe care prefer sa nu-l scriu aici ca nu-mi asum raspunderea pentru alticineva (e vorba de antibiotic in doza soc). de obicei are efect, antibioticul folosit inca din gradinita fiind ampicilina - infectiile fiind cu lighioane care reactioneaza la ea (altele decat streptococul). insa in urma cu cativa ani a fost o exceptie - o amigdalita streptococica pseudomembranoasa (adica erau ceva pete albe pe amigdale, asemanatoare cu niste membrane), cu niste dureri crunte si cu trismus (asta inseamna ca nu mai poti deschide gura, pur si simplu se blocheaza articulatia, ca reactie la durere). m-am hranit o saptamana numai cu supa, smantana si cafea iar tratamentul era cu Zinacef injectabil la 8 ore. cele doua injectii din timpul zilei mi le faceau asistentele, dar noaptea la 3 mi-o faceam cu mana mea. si-s de-alea dureroase

orice alta amigdalita mi s-a parut banala dupa asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Azi am ajuns la serviciu si am stat 30 min in masina pentru ca ascult o carte extrem de interesanta, o carte documentar, care se numeste "The immortal life of Henrietta Lacks" ...cartea descrie aparitia celulelor HeLa, celule prelevate in 1951 de pe cervixul pacientei Henrietta Lacks bolnava in acel moment de cancer de col, care reprezinta prima linie de celule umane care au putut fi pastrate vii in laborator, se pot inmulti si exista si in ziua de azi in orice laborator de cercetare. S-au facut sute de teste si studii pe aceste celule umane vii si datorita lor au aparut medicamente noi pentru Poliomelita, bolile venerice, SIDA, cancer ...au fost duse si in spatiu ca sa se studieze conditiile de mediu necesare celulelor umane pentru supravietuire.

Cartea este despre Henritta Lacks, viata ei si mai apoi despre pasii pe care i-a facut stiinta medicala folosindu-se de celulele ei. Se poate considera ca "ea" a prelungit viata atator generatii viitoare in conditiile in care familia ei nu si-a permis niciodata asistenta medicala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Acum sa va spun care e partea amuzanta ... de vreo luna este o mare nebunie aici cu o trilogie erotica, care a daramat toate recordurile de audienta ... Prima carte din trilogie se numeste "Fifty Shades of Grey" si nenica, nu stiu exact ce descrie acolo ...dar pot sa va spun ca sefa mea, de cand citeste cartea asta, straluceste ... si-a pictat unghiile, a venit cu un decolteu interesant, ne-a marturist ca de doua nopti se culca la 3 dimineata ca nu se poate desprinde de cartea asta (si de vibrator banuiesc), toate showurile la TV discuta despre ea ... ce sa va spun, ma simt depasita si batrana - eu citesc despre stiinta, cancere, celule imortale si toata America citeste carti erotice si se bucura de efectele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Adevarat a inviat!

Deci ziceti ca petrecurati bine. Bravo voua. Nici la mine n-a fost rau. Adica n-a fost nimic deosebit, am inceput prima zi de Paste in familie si am terminat-o cu niste preteni, unde ne-am ras si ne-am simtit bine. N-am plecatara pe nicaieri, iar eu m-am exersat sambata in bucatarie. N-a iesit rau, dar nici nu ma mai bag la chestii din astea. Adica daca faceam eu numai prajiturica mea preferata care nu trebuie nici sa creasca nici sa nimic, si, in general nu-mi provoaca nicio emotie si stiu pe de rost cand e coapta, ce era? Adica stiu, era multa economie de timp. Trebe sa fiu de acord cu consortul, prea multa oboseala si prea mult timp pierdut. Cozonaci aveam, ouale rosii sunt placerea copilei, eu nu aveam de facut decat sa mai contribui un pic la atmosfera si sa fac galerie de pe margine. Ca sa nu o dau de tot la pierderi, voi trece chestia asta la "experiente castigate" care, sper, ma vor feri pe viitor de astfel de greseli.
In rest, toate bune, eu am "vorba" mea conform careia, daca nu sunt rau, inseamna ca sunt bine.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Glimmer, care e prajitura aia minune? Se face singura, eventual?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

La cat a avansat stiinta, tot nu s-au descoperit prajitura/mancarea care sa se faca singura, rufele care se se spele/calce singure si multe alte chestii utile pe langa casa omului. Sincer, regret ca nu voi trai vremurile in care aceste lucruri sa fie ceva obisnuit .

Revenind la prajitura "mea", nu e vreo minune, sau ceva, este vorba despre un aluat de chec, care mie imi place tare mult si la gust si la consistenta si pe care il folosesc atat la chec, cat si la tort sau prajituri cu creme diverse sau tarte de fructe, merge facut oricum si e buuuuuuuun.

Mergi la inceput