@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

catrinik cu cat mai multe pareri cu atat mai bine! Despre centrale chiar ma intereseaza si pe mine. Noi luasem in clacul varianta cu boiler electric separat la etaj, daca iesim mai ieftin.

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

onitza iti raspund si eu scurt ca scriu dp tel :p si nu imi place :)
am intrebat sotul de centrala, este Ariston Genus de 24 fara boiler. pt noi este super ok. am spus ca daca vom avea nevoie vom pune un boiler separat. nu a fost cazul. am vazut pe net ca sunt reduceri acum. avem pus si termostat si parca ti am spus dar numai retin exact :) daca ti- am spus cat am platitcaldura pt luna ian 350 ron si pt luna febr 310 ron , eu zic ca este super ok avand in vedere si ca atunci ne am mutat si peretii " erau reci"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Inbox nu m-ai intels bine..eu nu ziceam sa nu treaca prin cursul firesc...eu ma refeream la pile sa-i dea acceptul de tragere a gazelor..care dureaza in mod normal luni de zile..atat si nimic mai mult nu am vrut sa sugerez..cum credeai ca pot s-o sfatuiesc sa nu obtina autorizatii???

Si noi avem termostat..dar este discutabila factura..unii tin la 19 greade temepratura, altii 28..deci fiecare cum doreste si de aici diferente la factura...apoi conteaza si ce suprafata incalzesti..cubajul cum am mai spus..Eu la 220 mp utili..am platit cel mai mult in februarie 580 (incluzand plita care este pe gaz..).si cel mai putin vara,20 ron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Kimm: eu eram, nu Inbox. Pai acceptul l-a luat,acum e in faza de autorizari.Pe noi ne-au sfatuit multi sa vorbim cu cineva sa traga asa si dupa aceea autorizarea, cred ca se practica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Scuze am incurcat nickurile:)...Atunci nu inteleg cum adica are accept..si trebuie autorizatie de construire?? Eu am luat acceptul de la Congaz, apoi am mers la o firma autorizata si ei mi-au facut lucrera..apoi au venit cei de la gaz si au facut receptia..s-auuitat inclusvi sa vada daca am gaurit casa ..dupa noile norme UE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Multumesc, Rufus, pentru explicatii!
Daca va zic ce oferta am mai primit astazi...25 RON/mp.
Mi se pare ireal! Dar mai cautam!

Imi plac f mult discutiile astea concrete despre centrale.
kim,belleane, bb_yasmi,catrinik,inbox(tu ai stat la ap, nu prea se pune) puteti reveni cu cateva info:

-centrala in condensatie sau cu tiraj fortat(eventual firma producatoare si kw)
-suprafata incalzita(nu e nevoie de volum, aproximam inaltimea camerelor la 2.5)
-izolatia casei
-incalzire prin calorifere sau in pardoseala?
-temperatura, daca e constanta pe parcursul zilei (-cat e?)sau aveti diferite temp pe intervale orare in functie de cum sunteti acasa? Care sunt aceste temperaturi?
-boiler incorporat/sau nu
-pretul platit pentru gaze.

La 19` e frig. Atit avem noi iarna in ap(~65mp)-incalzire centrala fara termostati, am platit incalzirea ~350RON si intretinerea in dec 490RON, in ian 560RON asteptam februarie.

De ex, bb-yasmi tu ai zis ca aveti "Ariston Genus de 24 fara boiler". Cum incalziti apa?
Pe net gasesc centralele si caracteristicile, fiecare alege puterea centralei dupa necesar, modelul in functie de bugetul disponibil dar, doar din practica, putem vedea pretul platit pentru o anumita solutie, si voi aveti acum experienta centralei alese.

Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

kim noi avem aprox tot atatia mp utili ca si onitza de asta i-am raspuns in detaliu cu factura. casa are izoltatie de 10 iar temperatura pt timpul zilei a fost de 21,5-22 iar noaptea 22,5-23. acum de luna aceasta pe timpul zilei avem oprita centrala si avem in casa cam 21 de grade. doar ca termostatul este pus intre un ngeam fix si usa de la intrare deci credca arata mai putin decat este real in casa. cel putin la etaj este mai cald sigur.

madalina revin mai tarziu cu raspunsuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu am fix asa:
- 65-70 mp utili, camere inalte de 2.8 m
- casa neizolata si veche
- centrala Herman - Thesi de 24 kw - tiraj fortat
- fara boiler. incalzirea apei o face centrala instant
- incalzire normala, nu prin pardoseala
- temp constanta zi/noapte aprox 23 grade

Facturile au fost asa:
- 460 lei pe dec-ian
- 670 lei pe ian-feb (cind a fost gerul ala napraznic)
- 460 lei pe feb-mart

Si inca ceva: vecinul de sus are fix aceeasi suprafata, alt tip de centrala si nu are termostat. Ei bine factura lui la gaz e mai mare cu aprox 15%.
Cind eu am avut 670 el avea 800 lei.
Nu mi-a venit sa cred ca un termostat amarit face atita economie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Foarte, foarte utile sfaturile si informatiile voastre, fetelor.
Azi ne-am intalnit la casa cu o dna care ne-a masurat cat ar veni instalatia interioara si se pare ca vorbim de 36 ml de teava, nu de 27 ml cat a concluzionat domnul de la MPM. Iar dna ne-a recomandat cenrtala Protherm ca ar fi buna, n-a avut o parere f buna nici despre Weismann si nici de Ariston. Iar instalatorul ne-a dat ok-ul pt Weissman....cred ca asta va ramane pana la urma. Acum ramane sa ne hotaram ce capacitate, de 24 kw sau de 31 kw....daca ar fi existat de 28 kw aceea ramanea.

Fetelor, nu ma deranjeaza sa treaca dosarul prin avize si aprobari, desigur ca este cursul firesc al bransamentului...insa, ma roade sincer modul de gandire al unora de la primarie de ex care ne-a tinut pe loc dosarul ca e timpul f urat (era inca zapada si nu au vrut sa ne dea urbanismul , de parca dosarul dupa urbanism nu se mai ducea spre alte avizari) si-uite-asa am pierdut 2 sapt peste termenul legal de eliberare al urbanismului, din pricina acestor conceptii. In fine, mult n-o mai fi, nu??? Vineri dim sun iar si sper sa plece la distrigaz cu avizele spre avizare si acolo sa nu stea chiar 2 sapt cat au ei termen, ca sa se duca mai rpd la primarie unde va sta...cine stie cat???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Azi am cumparat gresia exterioara, va place?

http://family.webshots.com/photo/2249672130043849721rmOpGt

Mergi la inceput