@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Inbox ii dau sotului sa citeasca ..ca eu nu am priceput Cum stalpi din fier?? Ai poze?
Centrala se alege nu in functie de suprafata ci in functie de cubaj..deci cati mcubi ai...sunt formule de calcul pe net..Noi nu avem cu boiler incorporat ..pt ca am zis ca iau separat daca este nevoie..

Acoperisul l-as alege maro..daca tot ai ceva cu lemn..

edit: gata Inbox am revazut pozele..la mine nu merge asa ceva..nu se potriveste cu stilul casei..cu zoana ..noi stam la mare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Multumesc inbox;pana la urma am vorbit cu constructorul sa ne faca o oferta pentru gard;

BB YASMI, poti sa pui link-ul sa vedem si noi casuta? orice sursa de inspiratie e buna pentru noi care suntem inca in constructie ;
s-o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

bbyasmi si eu vreau pozeee!!!

kim222, nici eu nu ma pricep, deci fierul ala este teava, insa este patrata special pentru garduri-cred!

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

adialex, inbox va trimit un Pm cu linkul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Belleane, nu luasem in calcul varianta glafurilor din aluminiu, multumesc de sfat, ne vom interesa si de pret.

bb_yasmi, astept si eu linkul pe PM, multumesc.

Nu mai am rabdare, dar sper ca in vara sa ne mutam!
Ne tine pe loc bransamentul la gaze, din pacate!:((((( Curentul se finalizeaza sapt aceasta! Dar cu gazele dureaza f mult! Dosarul nostru este acum la firma de bransament pe care a ales-o distrigazul in urma licitatiei. Urbanismul a iesit f greu, trebuia in 19 zile, dar a stat la primarie o luna jumate. Stiu, nu sunt singurul caz, insa e ireal ca un singur arhitect sef sa aiba drept de semnatura, in ideea in care dosarele se tot aduna, iar el are un volum de munca enorm. Acum a plecat dosarul pt obtinerea avizelor de la enel, radet, etc, apoi am inteles ca va fi trimis la distrigaz si apoi iar la primarie. Intre timp vom da spre lucru si proiectul instalatiei interioare ce ne va seca de bani, am primit ofera tot de la firma de bransament de care apartinem , de 40 de mil, pt 27 ml de teava de la poarta pana in bucatarie. Teava se va pune pe casa.

Cu centrala n-am luat nicio hotarare, ma mai interesez.

Daca cu gazele nu merge extraordinar, macar suntem multumiti si linistiti ca avem instalator si eletrician f buni! Ii recomand clar, sunt profesionisti si f seriosi. Mai recomand de asemenea, pentru cine are nevoie, de firma de constructie. Va dau un ex, cel cu care am batut palma sa ne construiasca are firma mare, insa pt ca avea muncitorii trimisi la o lucrare mare, a colaborat cu un alt constructor sa se ocupe el de casa, sa o ridice la rosu, urmand ca de finisaje sa se ocupe el ulterior. Cel care ne-a ridicat casa la rosu, a facut o treaba f buna, suntem chiar multumiti, venea si verifica oamenii, s-a mai intamplat sa nu iasa nu stiu ce barna dreapta, i=-a pus sa refaca, am avut si diriginta de santier f exigenta, care a confirmat ca au lucrat bine oamenii, adica echipa constructorului 2. La etaj, pe mijloc, unde vin usile la camere, vorbisem si era in proiect sa if faca din rigips, dar zidul e acum din caramizi pt ca ii ramasesera in plus. Ne-am bucurat f mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Onitza:dupa ce se obtine certificatul de urbanism se obtin avizele cerute de urbanism si apoi impreuna cu proiectul se depun pentru autorizatia de construire. Autorizatia dureaza in medie 1 luna. Dupa obtinerea ei pot veni cei de la firma de gaze sa execute apoi vin cei de la distrigaz sa verifice bransamentul exerior apoi instalatia interioara. Pe noi ne-a costat pentru 24m interiori cam 3000 lei. Fiecare verificare de la distrigaz dureaza cam 2-4 saptamani. La noi, dupa ce s-a facut receptia am primit bani inapoi de la Distrigaz, se pare ca ne-au calculat prea mult initial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Mi se pare bine suma de 3000 ron. Noua MPM-ul initial ne-a facut oferta cu 42 de mil si sotul s-a aratat nemultumit si i-a rugat sa refaca oferta...ieri am primit rasp ca mai jos de 4000 ron nu lasa. E vb de 27 ml. O dna de la MPM (firma de bransament gaze) ne-a spus ca obtinerea acelor avize dureaza 1 luna, apoi la distrigaz inca 2 saptamani, si iar la primarie 1 luna. Asta in caz ideal si tot dureaza inca 2 luni jum. Am mai cerut in pret la o firma mai mica, e vb de 36 mil fara tva, asa ca....nu stiu ce sa mai zic....ma gandeam ca daca mergem cu MPM-ul si cu instalatiile interioare, se misca mai cu talent dosarul, isi dau si ei interesul altfel, dar nu e asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Onitza: eu nu stiu de ce trebuie sa mearga din nou la Distrigaz. Noi n-am facut instalatia interioara cu cei care au castigat licitatia. Am trimis mailuri la diverse firme si apoi am primit raspuns. Cei care au facut bransamentul ne tot spuneau ca ei fac treaba grea si ieftin si ceilalti au facut treaba usoara si scumpa.
Am uitat ca in cei 3000 ron intra si detectorul de gaz si proiectul instalatiei interioare si o taxa la distrigaz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Am sunat acum la MPM, dosarul e la ADP pt obtinerea ultimului aviz, apoi toate avizele se trimit la distrigaz spre avizare, acesta ar fi motivul pt care pleaca la distrigaz....si pe urma la primarie, Dumnezeu cu mila cat sta si pe acolo....incep sa sun pe la firme de bransament nu am rabdare sa trmita mail, ne si grabim f tare...sa sa dam drumul si la proiectul acesta al instalatiilor interioare....aaaaa, stai sa vezi ca suma de 40 de mil e fara obtinerea avizelor, pt ele ne mai taxeaza cu 4 mil.......de-aia sunt asa oparita:D ...ca mi se pare multicel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Belleane, mai stii cu ce firma ati colaborat? Ca as suna si la ei :)

Mergi la inceput