@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Inbox, eu nu am inteles, aveti deja acoperisul? Pt ca costa destul daca vrei cu 20.000 sa terminati
Noua, fiind cu casa la gri (adica tencuita pe dinafara, cu acoperis pus, gradina -aleile turnate-mai avem de pus gazonul) ne-am facut calculul ca ne-ar ajunge 25 maximum 30.000 sa ne mutam.
Dar eu am utilitatile trase.
Ce ar mai trebui noi sa facem in continuare ar fi,:tencuit inauntru, glet,zugraveala, tavanele de pus, shape, gresie, parchet faianta, echipat bai, imbracat scara, centrala ,calorifere(astea costa mult) si incalzire prin pardoseala jos la parter si ceva mobila.
Dar cum nu stim ce preturi vor fi si mai ales ca nu am banii, anul asta vrem sa facem etajul, adica tencuit, tavane si shapa, probabil ne vom intinde inca 3 ani.
Asta ca sa-ti faci o idee de cum ne-am facut noi calculul.
Utilitatile ar trebui sa vezi ca cat costa, astea sunt ff scumpe.


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Nu vreau sa o termin detot,ci sa o fac locuibila, asta insemnand ca imi ajunge o camera terminata complet ( am vrea noi parterul, care ar fi ca o garsoniera), izolatia exterioara zic eu ca ar mai astepta, am putea doar sa dam o mana de glet ( sau ce se da)pe ecterior. Vrem sa avem o alternativa la caldura, asa ca am vrea sa facem o soba care sa incalzeasca parterul ( alternativ la centrala pe gaze), nu am renunta la centrala, insa pentru inceput. Mobila, ce am acum in apartament, imi este mai mult decat suficient ( oricum, acum sa investesc in mobila si nu mai stiu ce fitze, as face-o degeaba, copii sunt mici, si inca mai strica). Gresie faianta am deja, ca luasem pentru balcoanele de la apartament si nu le-am mai facut, pentru o baie imi ajunge.
Noi ne-am hotarat, vrem sa ne mutam, nu mai facem fata cu cheltuielile pe rate la banci, am vinde apartamentul si cu banii ramasi vrem sa reusim sa locuim cat de cat decent in casa care o avem inceputa, ridicata la rosu, deci nu este tencuita, nu are geamuri, nu are utilitati. Nu are rost sa mai pierdem timpul, o lalaim degeaba. Nu vreau sa luam decizii pripite, nu vreau sa raman cu copii in cine stie ce conditii. Este un moment dificil, il vad eu acum, va trebui sa stam cu chirie probabil o perioada ( daca nu gasim cumparatori intelegatori care sa ne lase macar cateva luni pana terminam), dar este necesar. A mai facut cineva mutari din astea? Cum li s-a parut experienta?


Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Am si eu cateva intrebari:

- pentru o casa de 140mp, la rosu ( acoperisul este cu tabla), ne ajung 20.000 de euro sa o facem locuibila? ( deci, fara lux dar conditii decente),
- tot in banii de mai sus, reusim sa tragem utilitatile ( care sunt la 40 ml?
- cat timp dureaza sa o facem locuibila de la stadiul de rosu, in cazul in care o echipa lucreaza si nu ne incurca? si cand se poate incepe lucrul cu vremea asta de afara?


Lumea mea


Incepeti cu instalatiile; se poate lucra pe vremea asta. Electrica, sanitare, incalzire. La gata. Imediat dupa aia, rezolvati camera in care locuiti: tencuiala, fara glet,o mana de lavabil. Fereastra. Intre timp, se incalzeste, nu mai e pericol de inghet, echipati o baie, fara gresii si faiante, ca sa poata fi folosita. Si va mutati. In camera va incalziti electric pana mai este nevoie. Ba poti sa faci pentru locuit chiar doua camere.
Daca te apuci sa cheltuiesti in ritmul fluxului tehnologic, nu ai sanse sa faci prea multe. Mai bine stai comod si santierul merge cu tine acolo. La vara sunteti gata

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Geamuri sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Nu are geamuri a scris in ultima postare, deci deocamdata nu se poate lucra, nici macar la instalatii, plus ca daca nu are apa, probe nu se prea pot face.

Aaa si eu am scos in calcul izolatia, cred ca e ultima pe care o facem inainte sa ne mutam.
Incercati sa puneti ap la vanzare, poate obtineti pretul bun si incepeti lucrarile, eventual chiar vorbiti cu viitori proprietari sa va lase inca o luna in plus sa locuiti, plus de asta se mai incalzeste pana terminati cu vanzarea apartamentului.



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Pai geamuri trebuie sa comanzi deja, ca dureaza si costa destul, apoi instalatiile le faci in toata casa, apoi tencuiala, glet, lavabil.
Noi am inceput instlatiile cand nu aveam geamuri si era exact in aceeasi perioada a anului trecut. Am pus niste folii groase in locul geamurilor prinse cu sipci de caramida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Am scos apartamentul la vanzare! Speram sa-l dam cat mai repede... Apropos, piata imobiliara cum mai merge? Cineva ne-a zis ca in zona noastra sunt cautate apartamentele...

Sunt multe chestii cu apartamentul, ca este ipotecat, banca vrea sa ridicam ipoteca( asta costa si vrem sa evitam cheltuieli aiurea), noi am vrea sa facem un precontract cu viitorul proprietar cumva ( presupune ca viitorul proprietar sa aibe bani lichizi), mai vrem si sa mai stam in el cateva luni ( oricum , daca luam un pret bun, vad eu unde ma mut cu catel cu purcel cu tot).

Rufus, cam asa vrem sa facem.

Sper sa reusim ce ne-am propus...va tin la curent.



Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Am scos apartamentul la vanzare! Speram sa-l dam cat mai repede... Apropos, piata imobiliara cum mai merge? Cineva ne-a zis ca in zona noastra sunt cautate apartamentele...

Sunt multe chestii cu apartamentul, ca este ipotecat, banca vrea sa ridicam ipoteca( asta costa si vrem sa evitam cheltuieli aiurea), noi am vrea sa facem un precontract cu viitorul proprietar cumva ( presupune ca viitorul proprietar sa aibe bani lichizi), mai vrem si sa mai stam in el cateva luni ( oricum , daca luam un pret bun, vad eu unde ma mut cu catel cu purcel cu tot).

Rufus, cam asa vrem sa facem.

Sper sa reusim ce ne-am propus...va tin la curent.



Lumea mea



buna,
Ti-am pierdut adresa de email. scuze. vroiam sa te intreb in ce zona ai apart, cate camere si care-i pretul.
ms
Iuliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

scuze l-am trimis din greseala pe forum vroiam sa-l trimit in privat mesaj anterior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Poti sa faci ce-ti doresti cu banii aia doar cu conditia sa fii realista la finisaje,fara excentricitati,si sa fii foarte atenta la echipa cu care vrei sa faci treaba asta.In mod normal in 3 luni ai putea avea parterul gata,in asta intrand si instalatii sanitara(camin,put,hidrofor,apa curenta in casa),electrica,geamuri si usi.Apoi trebuie facuta fosa ecologica pt. ca fara ea nu functionezi.Sa nu te gandesti la fosa betonata ca te costa mai mult si iesi mai prost ca bani.Daca vrei iti dau un nr. de unde poti sa iei o fosa buna si cu pret decent.
Toate astea ti le spun din experienta pt. ca si noi am facut o casa de 200m2 si suntem cu ea aproape finisata.Pana acum ne-a costat cam 125E m2 in conditiile in care a fost facuta de noi cu ajutorul a 2 muncitori.Noi am avut avantajul ca sotul meu asta face si stia ce si cum.La pretul asta ar trebui sa adaugi manopera,cam 15000 rosu+finisaje si ajungi la un 40000 realisti.Cine iti cere mai mult nu e ok.Cine cere mai putin are o problema la calitate.Incearca sa cauti pe cineva care a mai lucrat cu cunoscuti de ai tai.

Mergi la inceput