@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Valva electromagnetica pt gaze cu senzor de monoxid - dioxid carbon + montaj costa 500 lei neoficial. Oficial 1200 lei.


& +32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Inbox, pai si nu exista nici o metoda legala sa-i opresti sa se branseze la conducta voastra ?! Atata vreme cat tu ai platit, ai facturi, eu chemam politia in loc, sa ii intrebe de sanatate, de autorizatii, de una-alta... Daca au chemat ei, nu le poti depune si tu reclamatie la primarie, la firma de utilitati etc? Cine va plati canalizarea pt ei ?

Ela, pe noi montajul centralei cu distractia aia cu tot ne-a costat vreo 1500 RON, deci se vede treaba ca e foamete mare, pretul mi se pare astronomic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Dana zic merci si asa.
Am facut cererea telefonic si mi-au trimis acasa un senzor de gaz si monoxid pe care trebuia sa platesc 400 lei in factura.
Senzorul cu pricina e 130 pe net si nu trebuie decat sa-l bagi in priza si declanseaza o alarma pe care daca dormi nu ai nici o sansa sa o auzi.
ori eu vroiam sa se opreasca gazul direct nu sa bipaie chestia aia.
Iti dai seama ca m-au apucat toti nervii cand l-am vazut pe nenea ala cu chestia aia in mana. pai asta e montajul vostru??? pt care eu trebuie sa platesc atat?! bagi aparatul in priza??
Cica nu am stiut eu sa formulez cererea... se poate, dar tot imi pare jaf la drumul mare!

& +32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Noi am pus panouri solare ieri, cam tarziu, sa ne fie rusine . Vecinii nostri majoritatea au deja. Acum stau cu ochii pe contor sa vad cum produce . E 7,30 dimineata si panourile muncesc din greu. Sotul meu zice ca ar trebui sa acopere integral consumul nostru.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Bird, ce panouri? Daca zici de contor, inseamna ca pentru curent? Panouri fotovoltaice?
Si pentru apa calda ce folositi?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Bird, ce panouri? Daca zici de contor, inseamna ca pentru curent? Panouri fotovoltaice?
Si pentru apa calda ce folositi?

Sunt panouri solare, le-am montat pe acoperis. Invertorul e in garaj si are un ceas care iti arata cat produce la momentul respectiv, cat a produs pe ziua respectiva, pe luna respectiva, pe an si in total de cand le-ai pus.

Ieri a fost prima zi si a fost putin innorat, nu tot timpul dar treceau nori. Au facut 25kW ieri si 27kW azi. Asta este binisor peste consumul nostru . Deocamdata curentul intra in retea si imi invarte contorul invers, dar asta este doar temporar. Urmeaza sa vina cei de la compania electrica sa monteze un ceas diferit pentru ce iese din retea si ce intra in retea. Asta pentru ca noi primim de la compania electrica 52 centi/kW produs din cauza ca producem ziua cand curentul e mai scump. Majoritatea consumului nostru este dupa ora 6 seara pentru ca atunci incalzeste boilerul si atunci folosim becurile si masina de spalat, etc. Dupa ora 6 seara curentul e mai ieftin, costa doar 28 centi. Deci, dupa socotile sotului ar trebui sa primim credit de la compania electrica, credit care va acoperi aproape integral rata la panouri. Ideea a fost sa se plateasca singure in 2 ani .

Mai vrem sa facem niste schimbari, televizorul, frigiderul si boilerul. Boilerul consuma mult mai ales ca are 15 ani, acum se gasesc la aceasi capacitate boilere care consuma doar 1/3 din ce consuma asta. Televizorul e o plasma mare care consuma mult, ne-am gandit sa luam ceva cu leduri care consuma putin. La fel ca si frigiderul care consuma mult din cauza ca are si congelator (usa separata). Am calculat ca daca luam un frigider mai mare fara congelator (trebuie sa arate bine in locul lui ), consuma mult mai putin, avem loc mai mult in el si putem sa luam un congelator lada in garaj care consuma putin. Becurile cu incandescenta nu mai avem, toate sunt economice prin casa.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, faina chestie. Am o curiozitete, daca poti preciza pretul pentru instalatia la cheie (a ta, care poate produce 25 kw).

In loc de boiler, nu puteti achzitiona pentru apa calda tot o instalatie soalara, cu rezervor de acumulare? Daca tot e soare...

Altceva: cum e clima in zona voastra? Iarna e iarna? Cat preconizezi sa produca (electrica) pe timp de vara/iarna?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Am o curiozitete, daca poti preciza pretul pentru instalatia la cheie (a ta, care poate produce 25 kw).

Toata instalatia si montatul a fost 10.000 dolari din care a trebuit sa platesc 1000 cand am semnat contractul. Din cate am inteles sotul meu (care s-a ocupat de asta) a comandat cele mai noi si mai eficiente panouri plus cel mai bun invertor. Apoi a costat mai mult din cauza ca au fost conectate separat. Nu sunt sigura ca am inteles bine dar multa lume le conecteaza 'in serie' ca luminile de craciun si daca e umbra pe un panou afecteaza productia la toate panourile. Daca le conectezi separat atunci asta nu se intampla.

Restul de 9000 dolari ii platesc in rate timp de 2 ani, adica 375 dolari/luna. Consumul meu de curent este de 200 dolari/luna. Deci nu mai platesc curent si diferenta ar fi de 175 dolari daca produc ce consum. Din cauza ca produc mai mult si ca pretul cu care vand e mai mare decat pretul cu care cumpar, ar trebui sa se plateasca singure. La modul ideal m-au costat cei 1000 dolari, acum o sa vedem cand vin facturile daca mai trebuie sa platesc ceva.

Citat:
In loc de boiler, nu puteti achzitiona pentru apa calda tot o instalatie soalara, cu rezervor de acumulare? Daca tot e soare...

Cred ca sotul meu s-a uitat si la varianta asta. A ajuns la concluzia ca e mai economic sa punem mai multe panouri si sa schimbam boilerul.

Citat:
Altceva: cum e clima in zona voastra? Iarna e iarna? Cat preconizezi sa produca (electrica) pe timp de vara/iarna?

Clima e subtropicala. Aici unde stau eu vara rar trece de 35 de grade. Iarna nu avem, e mai mult ca o primavara lunga, ziua e soare, mult soare si temperatura pana in 20-25 grade. Din cate am inteles, iarna vor produce mai mult pe ora dar pe perioada mai scurta pentru ca ziua e mai scurta. Vara cand e foarte cald scade productia ca se incalzesc prea tare panourile. La noi iarna e uscata, vara e ploioasa.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

bird, multumesc. Nu te-am intrebat degeaba de pret...aici instalatiile "verzi" sunt cu preturi prohibitive. Si habar n-am de ce. M-am interesat si am vazut ca in China e si mai ieftin.
O ultima intrebare cand vorbesti de dolari te referi la ai vostri, nu la USD, da? (desi cred ca nu-i mare diferenta...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Dolari australieni dar sunt la fel ca cei americani.

Cred ca cea mai mare chestie e faptul ca poti sa bagi curent in retea si compania electrica te plateste.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput