Prietene la bine si la greu - 161

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

smara: razele x sunt sigure in alaptare. Atentie la substantele de contrast. Majoritatea sunt si ele ok... dar sunt si exceptii
Ai articol pe scurt si cu lista de subs de contrast.Cele notate cu L1, L2 sunt absolut ok.... L3,4,5 si NR le-as evita.
http://kellymom.com/bf/can-i-breastfeed/meds/radioisotopes/

deci: alaptezi, de dai in poza, apoi alaptezi iar fara grija daca nu folosesti subst de contrast sau folosesti una L1 sau L2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata

vin si eu din valea plangerii , aseara a fost prima oara in viata mea cand m-am gandit sa sun la salvare . Am facut un fel de faringita cu febra, frisoane, ochi umflati, imi tremura genunchii si nu pot sa stau in picioare si am ca un cutit infipt in gat care ma taie ori de cate ori inghit. Iulian si-a revenit si e in mare forma de joaca, iar eu ma tarai de pe un pat pe altul .

Smara [grup sper sa fie totul bine la voi

Licu Iulian se joaca singur numai dupa ce mananca si e linistit si nu se prea izoleaza. Ce-i drept si noi stam destul de mult cu el la joaca, din putinul nostru timp liber. Poate incerci s-o cooptezi pe Amalia la jocuri impreuna, nu cred ca e cazul de nici un autism, dar descurajarea izolarii ar fi un pas de inceput.
Sper ca ai inteles ceva ca scriu absolut dezlanat, ca si azi sunt ca si ieri, pasesc ca prin vis si sunt complet ametita .




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Lumi distractie frumoasa de Pasti .

Miany frumos bilant , sa-ti traiasca! E tot asa blond si cret si cu ochi albastri? Si Cory la fel!

Raluci, Marga, Lila pe unde sunteti mamicilor?

Licu acum am recitit din spate si ma intrebam cum adica: sa stea singuri in camera lor, fara sa fie certati sau mai stiu eu ce... ?

Cristina aminteste-ti ce s-a intamplat in ultima luna legat de olita, poate descoperi motivele Andreiului de refuz al olitei? Bafta

Ancutza gata cu controalele , mai am de facut darea de seama cu ce am reparat , dar cum nu sunt la munca... D-zeu cu mila . VOrbesti serios cu Belize?
Bai are Sabina niste ochi, OMG!!!!




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Neata
Va invit la acfele cu intarziere....ne-am trezit pe la 8,dar am gatit pt pranz,ca sa putem pleca la joaca.

Monis,e groaznic ce povestesti tu....asa eram si eu,exceptie facand durerile de gat....dar chiar ma gandeam,de cand m-am intors de la Londra si pana acum cateva zile,parca eram pe alta lume....abia ma taram dintr-un loc in altul....
Macar eu am avut-o pe mama aici,nici nu imi pot imagina cum te descurci singura cu Iuli in starea in care esti.... Sper din tot sufletul sa-ti revii repede

Gata, fug la imbracat,sa iesim in parc. Va doresc o zi frumoasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Ancutza gata cu controalele , mai am de facut darea de seama cu ce am reparat , dar cum nu sunt la munca... D-zeu cu mila . VOrbesti serios cu Belize?
Bai are Sabina niste ochi, OMG!!!!




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)


Neatza, bine ca ati scapat ...a fost audit sau control de la ITM?
Cu Belize vorbesc foarte serios...s-a anuntat un trip in octombrie, ma rog sa se tina si sa ma duc, e un program Guatemala cu Belize

Imi pare rau ca nu te simti bine, sper sa te pui pe picioare repede...pupa Iulianul din partea mea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Aseara am dat nas in nas cu Monica si Mariuta (plus un tatic din dotare ) in parcare la Kaufland ... sper sa ne vedem diseara la un loc de joaca...nici nu mai stiu ce am vorbit, ca eram sparta de oboseala

Pupam fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Dupa cum se vede...nu am mai reusit aseara sa intru. Ma termina pisicutza cu dintzocii ei, cu frichinelile si maraielile aferente. In mai putin de doua luni i-au iesit 6 dinti!


ionela, mersi mult de raspuns. As fi vrut sa merg azi la medic, dar s-au schimbat planurile, asa ca...daca nu ajung saptamana viitoare, probabil voi merge dupa Pasti.


monis
, si tu, Brutus? Precis e vreun virusache din cei multi care misuna acum prin aer. Si sotul e "copt" si umbla cu masca pe fatza prin casa sa nu le dea si la astia mici.
Multa sanatate tie si tutror puisorilor bolnaviori!

Ne-au sunat azi de la analize si cica doar pe luni vor fi gata, ca li s-a defectat ceva la aparate. Pan-atunci...incaruntesc de tot.


Lumi, tare ma bucur ca te-ai pus pe picioare si sunteti mai bine acum.


Licu, fix zilele astea ma gandeam ce usor mi-ar fi daca Timi s-ar juca ceva mai mult de 5 minute singur. Cred ca asa s-a si obisnuit de mic, sa tot fim cu el pe jos la joaca. Daca ii spun ca nu pot acum ca am de spalat vase de ex, prefera sa il urc pe blatul de bucatarie si sa se uite la mine cum spal vase, sa povestim, sa-si mai bage degetele in spuma, dar nu se duce neam la jucarii de unul singur. La fel si cu gatitul. Tot printre picioarele mele se invarte, sau sta cocotzat pe blat pana dau eu mancarea la cuptor si merg cu el sa ne jucam.
Tu ai o dilema, eu alta: cum sa-l fac sa se joace singur mai mult, sa nu fie asa dependent de mine?


Tre sa fug acum, ca azi mi-am propus sa rezolv problema dulapurilor, mai precis a hainelor de iarna/vara si la noi si la copii, si n-am facut nimic inca.



Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Facand un pic de ordine si prin biblioteca, am dat de o carte de care uitasem: Hannah Lothrop - Das Stillbuch ( in bg: Carte despre alaptare). Si stii ce m-am gandit, ione? Ca n-ar fi rau deloc sa fie o asemenea carte si in romana, scrisa chiar de tine.

Eu am primit cartea asta in spital, de la asistenta sefa, cand ma luptam sa nu ajung la mastita (la nasterea lui Timi).
Bine, ea e foarte complexa, nici nu am reusit sa o citesc toata, ca are aproape 300 de pagini. Am citit ce ma interesa pe mine atunci. Insa...acum mi-a venit ideea ca ar fi buna o astfel de carte si in romana, pt mamele care nu cauta info pe net sau nu au acces la internet, nu stiu engleza...sau pur si simplu prefera (ca si mine) sa tina cartea in mana, sa o miroase, sa o sublinieze, si nu sa scotoceasca pe net dupa tot felul de articole pe o anumita tema.

Bine, aici ar fi multe de discutat...care va fi publicul tinta caruia i se adreseaza cartea...and so on... Bine, daca te sperie ideea de carte, eu zic sa incepi cu o "brosurica" despre alaptat. Costurile ar fi mai mici, sigur gasesti ceva sponsori, si o poti vinde la un pret mult mai mic decat cel real - chiar in maternitate sau la cursurile prenatale.
Daca ar fi gratis (sa zicem ca gasesti sponsori pt asta), sigur ar avea aceeasi destinatie cu celelalte brosurele de reclama: cosul de gunoi.

No, hai ca m-am dat destul pe net, ma duc la treaba.
Gandeste-te la asta, ione.








Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5


Miany frumos bilant , sa-ti traiasca! E tot asa blond si cret si cu ochi albastri?




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)


ms la fel...ochii sunt tot albastri,dar parul trage spre saten...te si tin pumnii sa revii cat mai curand in forma maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Lumi la tine ma gandeam aseara cand si urechile erau usor infundate , of sper sa faca fata aantibioticul asta.
Ce tare as fi vrut sa merg si eu cu el afara azi, ce vreme frumoasa este... .

Ancutza control de la ITM. As fi preferat audit de 10 ori . Super tare, tin pumnii sa pleci

Smara exact! Si eu . Si eu is rezistenta nu gluma. Dar cum la serviciu au venit toti care mai de care mai raciti, clima aia misca aerul plin de virusi prin toata firma, la Iulian la gradinita alti virusi, n-am mai facut fata .
Hai tinem pumnii sa fie bune analizele .

Miany merci




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput