Strengari 48 - Bv carstea!Hai Niko! Hai franqois!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Naste Jasmin? Hai Jasmin!

Miha, merci, nu nasc, supravietuiesc si lucrez din greu, incerc sa predau niste lucrari si sa strang banuti poate acopar diferenta de pret intre Sanador si RM (vreo 1000 lei pe putin), daca ajung sa nu nasc pana luni. Si e mai dificil pt. ca doare, ametesc, etc.

Ce-o fi facand Dana?



36+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dara, de ce RM? de Sanador si Cantacuzino stiam eu ca nasti?!
imi pare rau ca inca te mai dor toate cele.vroiam sa te intreb daca pui si protectia imprmeabila pe saltea si protectia air flow si cum anume
Hai Jasmin!
Dana, hai cu noutati!

Miha, mamica fericita de Rares si 37+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"
AMR 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Neata! Ieri am mers foarte mult, am carat greutate, l/am carat si pe Finn si mi/a fost foarte rau ieri dupa amiaza si aseara. Am incercat sa dorm la pranz cu Finn dar dupa jumate de ora m/a trezit o contractie super dureroasa. Uitasem cum sunt contractiile alea nasoale!
Am mai cumparat cateva nimicuri pentru bebe si inca mai am de cumparat una, alta dar am terminat banii. Sotul nu va fi prea fericit, dar asta e.



Finn Constantine 15.10.2009 si 35+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Pai dr mea se chinuie sa ma convinga sa nasc la Cantacuzino si nu ii iese, dar la privat intre Sanador si RM ar cam prefera RM, din mai multe motive. Mi-a dat "verde" ieri, daca nu nasc pana luni, de luni (cand fac 37) mergem la privat.

Pun intai aia impermeabila ca sa protejez salteaua (bine, asa oricum sufoc cocosul) si dupa aia air-flow, ca daca vine bebica in jos cu nasucul sa nimereasca la aer. Si daca face pipi pe air-flow, asta e, spalam, no problem. Pe saltea era mai rau...ca na, se ducea pipi in cocos, poliuretan etc. si era mai greu de spalat.

Bine, am luat un aerosleep mic (husa) si mi se pare de rahat, scuzati expresia, doar ceva cu gaurele si atat...mai misto aia de la Mondocarp.




36+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

nu ma mai doare deloc operatia. primele zile au fost nasoale. poate ca dupa m-am mobilizat ca eram deja acasa si trebuia sa am randament
dar sunt asa.. intr-o stare ciudata. nimic nu-mi convine, parca totul e cu susul in jos. si-s constienta ca nu e chiar asa.. ca e vina mea.. dar na...
cu alaptatul merge bine. are insa momente si cand refuza sanul si ma mulg si ii dau bibe. si la bibe ii e asa o lene sa manance.. ne rugam de ea sa inghita
apropo, cat ar tb sa manance bebe la 2 sapt? ronina, Biencuta ta cati ml de laptic mananca?

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Hai jasmin!

Miha, ms de urari! Mai incercati VBac sau e sigur ceza? Parca ziceao ca intrebi dr ce zice de asta dar am uitat raspunsul
JD, esti curajoasa tare cu caratul. Eu il iau pe Stef in brate, dar nu il si plimb, doar sa-l ridic pe ceva unde nu ajunge singur.... Mie mi-e frica de durerile de spate care m-au terorizat pana la sfarsitul trim 2 si pe care le-as putea declansa daca l-as plimba in brate, nu neaparat de o posibila nastere. Dar el nici nu cere in brate, asa ca nu sunt nevoita sa-l refuz...
Dara, eu sunt sigura ca depasesti cu brio pragul de 37, daca ai ajuns pana aici cred ca ajungi pana pe 3.04 asa cum ati stabilit. Ai suportat tu durerile pana acu, cat timp nu ai contractii nu cred ca ai motive de ingrijorare

Mai fetelor, eu am citit pe net ca se considera la termen copilul nascut intre 38 si 42 sapt, dar nu am inteles de ce e prematur considerat copilul nascut la 37... La impartirea pe luni am vazut ca de la 37 de sapt suntem in 9 luni...

Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si 35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Fetele, la noi nici un semn, azi noapte am dormit f bine.
Pentru raceala ce pot sa iau, spuneti-mi va rog, sa nu-l mai sun pe doctor. Paracetamol se poate???



40+ cu Andrei si mamy de Ioan si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Fetele, as vrea sa iau asa ceva, ce spuneti cum vi se pare? www.bebelusi.com/carucioare-2-in-1/1309-carucior-2-in-1-srint-plus-baby-design.html" target="_blank">http://www.bebelusi.com/carucioare-2-in-1/1309-carucior-2-in-1-srint-plus-baby-design.html

Cele care ati luat deja carut, ce ati cumparat?

Multumesc Bunului Dumnezeu!
37+ Victor Gabriel

AMR 9 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dorinutza, dr mea zice ca prematur e pana in 37 si asa am si citit pe net, 37-42 = la termen, nu 38-42. Sincer pana acum nu am vazut cu 38, numai cu 37.

Franqois, paracetamol e permis sigur si in sarcina si in alaptare. In sarcina 3 pe zi sigur. Si vit C poti sa iei, de ex. Cetebe 500.



36+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dorina, nu mai incercam vbac...pentru ca placenta mea e praevia...si chiar nu e recomandat...si in plus din 8 aprilie tb sa intru neaparat in postnatal...ca daca mi-a recomandat de la inceput cezariana...mi-am luat maximul de prenatal
Dara, am inteles care-i situatia. tinem pumnii sa astepte bebelusa pana luni si sa mai treaca durerile
Jd, ai grija cu caratul mai stai si odihneste-te...sper ca te-a convins contractia aia nasoala sa te mai potolesti cu caratul
Ami, e foarte fain caruciorul si la un pret bun. Go for it!


Miha, mamica fericita de Rares si 37+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"
AMR 2 saptamani

Mergi la inceput