Fulguleti de nov-dec 2006 (8)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

maine operatia de polipi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Laura, stiu ce spui despre cititul din umbra.. daca-am putea face cumva sa nu ne citeasca decat cine si contribuie cumva la grup, respectiv isi dezvaluie aici macar o bucatica..

Eu cred ca multele care ti se par nu stiu cum la Dani au legatura cu gelozia si ajustarea la viata in familie cu mai multi membrii.. de aceea o familie ar tb sa aibe multi, multi copii
Oricum, sper sa gasiti sfaturi bune.

Tin pumnii maine. Sa treaca repede si bine!


Yagmur, pai sa va duceti la un consilier bun cu acea problema. Si pe noi ne-a ajutat mult. Unde ati fost in munti? Felicitari voinicului.
Priceput cu after-school-ul.






Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

Fetelor,multam de raspunsuri..deci e normal...si da,RUXANDRA va fi tot un mic\mare incapatanat de capricorn,parca i-am calculat
LAURA sper din suflet sa te linistesti in legatura cu DANI si e bine,cred eu,sa te duci la psiholog, mai intai tu, apoi copilul,pt linistea ta.....si mie mi-a fost indicat la un mom. dat de pediatra sa ma duc cu Dav.dar s-a linistit si m-am linistit si eu...ori imi faceam eu prea multe griji,acum tu stii mai bn..si sa treaca repede si usor operatia,este una f.usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

multumesc de incurajari. operatia s-a amanat pe maine dimineata (f multe operatii de chirurgie generala pediatrica aparute astazi). pe de o parte ma bucur deoarece dimineata mergem si imediat intra in operatie si sanse mai mari sa plecam seara acasa. pe de alta parte stam stresati inca o zi. oricum ar fi sa dea D-zeu sa ii fie bine lui Dani. dimineata asta a refacut o parte din analize, ceea ce inseamna ca am scapat de o bucatie de trauma. continuarea maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

Laura ,cand am fost eu ca David,cei cu operatiii de polipi erau externati in maxim 3 ore si stai linistita,pt ca este o operatie usoar

(19+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Laura, tin pumnii pentru maine dimineata, sa mearga bine si sa va intoarceti repede acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


Laura ma faci sa ies din umbra iubita!
Operatia de polipi va decurge fara probleme, iti promit! Marc a fost operat de amigdale+polipi la 2,5 ani la 10.30 dimineata si la 7om eram iesiti din spital. Copiii din salon operati de polipi in cursul diminetii au plecat acasa la pranz. Toti Am trecut prin anestezii generale cu ambii copii de 4 ori, in total, si in afara de disconfortul si ameteala de dupa operatie nu au avut probleme. Fiecare procedura a fost recompensata cu mandrie, laude si un joculet pentru curajos Te rog din suflet sa nu te mai stresezi, te consumi imens si asta nu ajuta acum... Stiu ca poti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


Laura, noi am fost la psiholog acum multi ani, cand I. avea vreo 2.5 ani si M. doar cateva luni. I. nu avea manifestari de gelozie fata de M., ci exprimarea starilor de furie interioara fata de mine, mama lui. Nu dezvolt subiectul pentru ca sunt situatii diferite.
Te incurajez insa sa ai mai multa incredere in tine, pentru ca esti o mama minunata. Esti cea mai buna mama pentru Dani si Alex, de asta te-au ales pe tine cand au venit pe lume
Este foarte bine sa cauti explicatii la intrebarile, situatii 'similare' sa spun asa si sa incerci sa intelegi cum poti schimba lucrurile in mai bine - incepe cu tine, in interiorul tau, cand esti tu in echilibru poti gestiona totul in beneficiul copiilor tai.
Pe masura ce cresc apar situatii noi, manifestari noi, comportamente sau atitudini ce te vor surprinde si te vei intreba ce e de facut, daca sunt ok sau nu. Atata timp cat tu ai incredere in tine, totul se rezolva cu dragoste, intelegere si timp petrecut impreuna. Uffff... sunt asa multe de zis. Va fi bine, asta vreau sa spun, crede cu tarie ca va fi bine! Te imbratisez strans de tot!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


asa...
Lizzy face bine, se imprasite toata in 10 directii, copiii lui Lizzy fac si mai bine

M. a fost la mare 2 sapt cu bunicii, pt prima data iesit undeva fara noi, s-a simtit minunat, ma bucur ca a putut avea o exprienta numai a lui cu bunicii, isi construiesc impreuna propria relatie . Am si uitat cand s-a imbolnavit ultima data... Suntem sanatosi tun de... o groaza de timp, Doamne-ajuta Aveam emotii pt ca de ani de zile, la fiecare incercare de a-l lua undeva in concediu era soldata cu bronsita de-aia de ajungeam prin spitale. Ma rog, au trecut vremurile alea, acum savuram fiecare ocazie de a iesi, oriunde.

I. este cam plictisit, vrea inapoi la scoala de abia asteapta sa inceapa cl. a II-a. Deocamdata face baschet de 3-4 ori/ sapt, avem vechime deja, este foarte dezvoltat pt varsta lui, inalt/solid peste masura, (cu diagnostic de pubertate precoce pe care o tinem sub supraveghere...) este sensibil dar matur. Neasteptat de matur pentru u copil de 8 ani. Sunt pusa zilnic in dificultate pt ca nu stiu inca sa il tratez altfel decat ca pe un copilas si uite ca e timpul sa invat. Poveste lunga despre copiii in permanenta schimbare, modelare, cizelare. Si cum se asteapta ei sa evoluam noi ca si parinti.

Copiii mei se iubesc si se cearta zilnic de aprox. 20 de ori. Fara exagerare. Uneori intervin, uneori nu. Imi tot spun, isi personalizeaza singuri relatia dintre ei. Incercam mereu sa pastram un echilibru intre drepturi/obligatii pentru fiecare (dar fiecare!) membru al familiei. Cand M. era mai mic nu reuseam prea bine, I. se simtea de multe ori nedreptatit. Cu timpul ne-am echilibrat si acum suntem o familie implinita. Pe bune. Ar mai fi loc de inca unul in scutece, ce-i drept insa e numai la nivel de visare deocamdata...

Va pup dragelor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Ma gandesc cu drag la Laura si Dani si le trimit toate gandurile bune . Sa treaca Dani usor peste operatie.
Ruxandra, imi poti recomanda un consilier? Nu stiu incotro sa o apuc
Lizzy, te pup ca tare dor mi-a fost de tine
Deci ce am patit ieri . Am fost la un after de langa casa sa vorbesc pentru programul de vacanta si after school. Luca a intrat, a zis buna ziua si s-a dus in mini-curte sa se joace. Fara sa faca scandal. Adica alerga prin curte si isi vorbea singur.
Dar a fost catalogat de doamna directoare imediat ca fiind nazdravan si ca trebuie trecut la perioada de proba. Ei nu lucreaza decat cu copii model . Drept urmare am gasit alt after cu program de vacanta dar mai scump. I-am contactat doar telefonic. Dar au fost deschisi chiar si la rugamintea mea sa fie cineva acolo pe la 7.20.
Insa am ramas cu un gust amar de la primul after. Si acum ma gandesc cu emotii oare ce fel de invatatoare va avea Luca?
Voi incerca sa il tin la semi-internat si numai daca nu se acomodeaza sa ma indrept spre privat. Costa foarte mult pentru mine. Dar binele lui va prima.
Yagmur si Luca

Mergi la inceput