Nasterea la Arcadia - Iasi (37)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

clau poti incerca si branzica de vaci si galbenusul de ou.Mergi usurel cu toate pentru ca sincer nu e graba.O sa pape el acusica de toate.Din carnea de pui si din legumele deja incercate fa-i o supica.Carnita mixeaza-o cu blenderul dupa ce o scoti din supica si incearca sa ii dai cateva lingurite de zeama cu carnita. Proteina din carne ii trebuie asa ca nu e prea devreme sa o introduci in alimentatie.
La legume mai poti incerca spanac, brocolli si ca tot vine sezonul...urzici.Eu abia astept sa-mi aduca al meu sot urzici sa ii fac si micutei cu orez.Nu te grabi si nu te lua dupa ce scrie in carti.Vezi ca puiutii nosti sunt atat de diferiti...E imposibil sa se potriveasca aceeasi "reteta" pentru toti.



"Copii nostri se nasc perfecti! Rolul unui parinte este sa nu strice ceea ce natura sau Dumnezeu a creat!"

fericita de pui mic Antonia n. 14.05.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Dada,legat de brocoli, nu mai inteleg, am citit ca ar fi indicat dupa 1 an, dar multe mamici il adauga pe la 7 luni,am mai auzit de avogado cica ar raspunde bine copii la el, in combinatie cu branzica...

De maine ne dam iar pe legume si perseveram pana avem un feedback bun



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Eu sincer nu prea am tinut cont de ce se da si ce nu se da.Majoritatea nu sunt indicate deoarece au potential risc alergen insa daca nu incerci nu ai de unde sa stii daca bebe e alergic sau nu la alimentul x.Eu i-am dat intai cu prudenta si daca am vazut ca toloereaza alimentul x am continuat fara probleme.
Singurele restrictii la noi au fost sarea, zaharul rafinat, mierea de albine, nucile, alunele si painea (nu ca ar fi o restrictie insa vreau sa manance mancarea cu paine la masa nu painea cu mancare.Adica sa o infund cu paine si mancare ioc.Asta nu inseamna ca i-am dat chiar orice ci alimente usurele sa le poata digera stomacelul ei, sa nu fie greoi.Brocolli nu cred sa aiba restrictii.Stiu ca e foarte benefica leguma si are foarte mult calciu si vitamina C in ea.
Oricum ne apropiem cu pasi repezi spre un anisor asa ca si diversificarea e in toi la noi.Oricum multumesc celui de sus nu am avut probleme cu papita pana acum si vad ca ii merge bine cu tot ce ii dau.Pot sa spun ca a fost si este usor la noi cu papa si sper sa ramana asa sa nu se schimbe si sa apara mofturelele.


"Copii nostri se nasc perfecti! Rolul unui parinte este sa nu strice ceea ce natura sau Dumnezeu a creat!"

fericita de pui mic Antonia n. 14.05.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Buna seara !!!
Ionela ce leac recomandai tu pt ragade,(tobradex parcasau kanamicina oftalmica) nu mai tin bine minte si nici nu mai stau sa caut in urma, sau daca stie o mamica sa-mi spuna.Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Dada, eu am facut doar cu lapte de vaca de la tara, fiert, apoi asa caldut l-am bagat la aparat, a iesit un super iaurt. Cred ca poti incerca si cu lapte de capra, si cu cel pasteurizat din magazine, dar sa fie un pic mai gras. O sa primesti o mostra de probiotice care ajuta la inchegarea iaurtului, se pot comanda tot de la cei de la are iei si ap, ulterior. Eu te sfatuiesc dak laptele e gras, de la tara sa nu o folosesti.Mai bine o tii de rezerva pt cand o sa ai un lapte slab, din magazin, sau lapte de soia, daca doresti iaurt de soia. Succes! Eu am tinut ap cam 10 ore, depinde si de lapte, cat e de gras, ideea e sa fie caldut cand il pui la facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Multumesc mult Mada!Am citit cate ceva despre probiotice si am cam strambat din nas.
http://sanatate.findtalk.biz/t699-iaurturile-probiotice-flora-vaginala-si-rectala-va-saluta-pofta-buna
Nu e singura sursa:))

Noi oricum nu consumam asa ceva in casa si mi s-a parut cam dubioasa denumirea.Acum m-am lamurit.Bine ca iese si fara.Cand am sa pun sa fac din lapte de vaca ma gandeam sa ung bine vasul cu smantana de tara (asta in loc de cheag) si sa pun si o lingura de smantana in lapte insa daca tu ai reusit fara e si mai bine.Abia astept sa fac


"Copii nostri se nasc perfecti! Rolul unui parinte este sa nu strice ceea ce natura sau Dumnezeu a creat!"

fericita de pui mic Antonia n. 14.05.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Dada, in general produsele cu probiotice sunt ok, acuma nu am facut un studiu amanuntit despre acest lucru, nu vreau sa cad nici in extrema cealalta, sa cred orice scrie oricine pe vreun blog. Eu de ex i-am dat fetei probiotic Protectis, in tratamentul cu antibiotic. Mereu vor exista si teorii gen cospirationiste. Unele probiotice sunt f bune, acuma nu stiu despre restul, cat despre iaurtul Danone..ced ca se stie demult ca nu e asa natural cum se zice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

CLAUDIA de unde ziceai ca ai luat cereale de la Plasmon ,de pe net ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DadaIna

Multumesc mult Mada.Am sa sun in cursul zilei de azi.Astept sa adoarma gaza.Ma bucur ca e bine gazuta ta.


ps.Edit: Mada am reusit si am facut comanda.Am sunat la unul din numere si mi-a raspuns o doamna. Era in travaliu cred saraca in sala de nasteri.Mi-a zis ca e in sala de nasteri si abia vorbea saraca.Mi-a dictat numarul sotului - probabil- si mi-a zis sa ii spun lui adresa de livrare.Am vb. cu el si e totul ok.Saptamana viitoare am si eu aparatul.
Spune-mi te rog tu prima oara cu ce ai facut iaurtul?Ce fel de iaurt ai pus in lapte?Domnul mi-a zis la telefon sa caut iaurt cu probiotice bio sa nu cumpar porcarii din comert.Si eu stiu asta ca toate din comert au adaos de lapte praf desi nu scrie pe cutie.Eu vreau sa fac mai ales din lapte de capra.Abia astept sa ajunga.
Tu esti multumita de aparat?

"Copii nostri se nasc perfecti! Rolul unui parinte este sa nu strice ceea ce natura sau Dumnezeu a creat!"

fericita de pui mic Antonia n. 14.05.2011



Salutare si de la noi!!!
Mada vreau si eu adresa cu aparatul de iaurt si un nr de telefon.
o zi frumoasa la toata lumea!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupicei!Mada despre Danone stiu si eu cat e de "bun" macar ei scriu pe cutii ca au lapte praf in compozitie ceea ce alte firme care pretind a fi iaurtul 100% natural si e pacat ca e chiar bun: Napolact, nu scrie pe cutie ce contine.
KATY_28: la acest nr. iti v-a raspunde un domn: 0744261035 ii spui lui datele de livrare pentru aparat.Cred ca de emailuri pe adresa: hapaxami@yahoo.com se ocupa doamna, insa cum a nascut cu siguranta nu raspunde acum la emailuri.
Aici e paginuta unde a postat Mada atunci detaliile despre aparat, sa nu mai cauti prin forumuri:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169923&whichpage=7&nm=Nasterea-la-Arcadia-Iasi-30-pag-7
iulia_iulia cereale si alte produse Plasmon gasesti pe situl oficial Plasmon.ro.la cel mai bun pret:
http://www.plasmon-vys.ro/catalog/de-la-4-6-luni/cereale-fara-gluten
O zi frumoasa!


Mergi la inceput