Prietene fara titlu (84)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

MONI-tin pumnii sa o dai la curs pe Diana si ai mei o sa o duca mai ales la tenis, prietena noastra de 11 ani joaca finalele azi si maine la calgary la nationals,adica pe Canada,dar baga 3-4h de tenis pe zi cu tati si antrenorul-asta as vrea eu,vise tata, insa....
La A ma refer ca el merge la scoala de la 8.45 vine autobuzul sa il ia din fata casei si as avea nevoie de cineva sa il tina juma de ora dimi,ca apoi la 12 cand e gata il iau terapistele si lucreaza cu el norma de 4h si mai stau 1h la joaca cu ele pina ajungem noi la 5.30,cam asta imi trebuie,am un vecin sa vedem dc se baga ,vb cu el maine sper,ca vecina poloneza are unu mic si unul ca E si zice ca si ea va avea ceva nevoie de babysitting-sper sa gasesc solutie...
Bee-mare grija cu tensiunea,mergi la medic,lasa faculta aia care nu iti recunoaste meritele,2-3 h nyu o fi bai dc lipsesti...

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DENISA e greu mai cu tenisul de performanta.pai asa n-ar mai avea timp de nimic Bine ca ai perspectiva de job,ca reusesti tu cumva sa rezolvi si cu Alex.

Ce ma enerveaza Diana In loc sa se culce s-a apucat la ora asta sa isi dea dictare la laptop-ul de jucarie.Si doua trei cuvinte le scrie,iar ma tot intreaba cum se scrie un cuvant - si io nu-i zic - ea se enerveaza si pana la urma tot il scrie singura.Dar de ce trebuie sa ma bazaie pe mine la cap? N-am pus-o io sa se ocupe cu asa ceva,mai ales la ora asta Si sigur stie,trebuie doar eventual sa apese pe tasta "repeta" sa mai asculte odata cum suna cuvantul.Vad ca ii place chestia asta mai mult decat operatiile de matematica.
Aseara am facut insa un pic de mate ... jucand popice.Am pus-o pe ea sa ne scrie numele pe foaie si sa contabilizeze punctele la fiecare

A si referitor la inotul de performanta si Diana.Lasand la o parte conditiile nu prea stralucite de la bazinul olimpic,nu stiu cat de incantata ar fi ea daca nu mai are posibilitatea sa se si prosteasca aiurea ca dincoace,mai calare pe "bananta",mai sarituri,mai scufundari ... daca are instructor nu mai misca in front.Si la cat e de indaratnica ma pot trezi si ca nu mai vrea sa mearga.
Tot m-am gandit si cred ca luam o pauza cu inotul.Maine avem ceva musafiri - nepoata olteanca din Timisoara cu prietenul,avem si drum de Gradiste.Or fi Pastele in sambata si duminica aia nu-i de mers la inot,in we de dupa paste avem de gand sa mergem la tara daca nu intervine ceva - si automat am pierde ca abonamentul asta e de patru we consecutive. Nu-mi prea permit sa platesc si sa pierdem cel putin 2 din 8 zile.Maine ar trebui reinoit abonamentul. Pe de alta parte e cam aiurea,cum se face pauza,cum se simte.Ma gandeam ca acum ca a dat caldura sa merg odata cu ea doar cu bilet la bazinul ala olimpic sa vedem cum e, sa se obisnuiasca acolo.
Sincer mie nu-mi place acolo ca e apa peste tot de 2 m adancime.Si sa va zic ce fricoasa/talenta-s io cu inotul? Diana s-ar mai calari pe mine,dar i-am zis clar sa nu o prind ca se atinge de mine cand sunt in zona cu apa adanca, ca ma duc instant la fund In bazinul la care mergem la un capat apa mi-e pana la piept,la celalalt de 1,80.Cand ajung in zona cu apa mica,pun picioarele jos ,in zona cealalta ma agat de scara,sau cand sunt odihnita ma intorc doar.Odata inotam atat de ingandurata incat cand am ajuns la capat am pus picioarele jos ... baldabac am luat apa la bord Ajunsesem de fapt in capatul cu apa adanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Hallo si de la mine.

Noi ok in parametri....promit ca revin diseara cand e liniste si pace (la mine) cu povesti si multe poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare si de la mine.La noi e soare dar cam cu dinti si a fost bonus si vant dimineata.Asa ca n-am avut chef de mers la Gradiste ca io-s friguroasa,in plus Tudor mai are si ceva urme de muci si nu s-ar abtine sa umble la apa rece Abia astept sa se incalzeasca sa pot sa zac in chez-long .Am in plan sa mai seman niste seminte de iarba prin locurile unde nu-i suficient de deasa si m-am gandit sa umplu si prin curte peste tot pe unde nu-i beton,ca mi-au mai ramas destule seminte.
Diana e la mami,a fost plecata la manastire cu ei azi,de fapt Diana a fost cu ideea ,ca mami altfel s-ar fi dus in oras la biserica.Diana are o colega la gradi care merge cu ma-sa acolo ff regulat si stia ea ca-i pe-acolo Intradevar era si a avut cu cine se intretine.
Eu in schimb m-am intretinut acasa cu Tudor.Azi i-am scos in premiera cele doua jocuri Creionul fermecat ramase de la Diana si e suuper incantat,desi creioanele nu mai functioneaza.Imi pare rau ca nu le-am scos mai devreme,ca vad ca stie raspunsul la mai mult de jumatate din ele! Aveam impresia ca-s prea grele pentru el Tot cu alea ar vrea acum Am mai scapat totusi de el dandu-i de lucru alte cele.Prin urmare mi-a facut bratari,margele,s-a jucat cu mozaicul,iar acum e in actiune cu plastelina.Aseara prietenul nepoatei i-a adus cadou un set cu vreo 25 de masinute metalice,din colectia lui de cand era mic A fost incantat de ele,dar clar nu-i ca alti baieti adica numai si numai masinute sa vada ... In plus fix ca Diana un-doi se plictiseste de orice,tot altceva nou vrea Si pe cat posibil sa-l si asist evident
In Gradiste au inflorit doar narcisele galbene si niste zambile se chinuiau.Lalelele si narcisele albe inca nu.Pe urma vin lacrimioarele,crinii .Am depistat prin curte si flori de-astea albastre ,micute:
http://www.dropshots.com/DIATUD2012#date/2012-03-31/11:46:28
Aveti vreo idee ce-s?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Am revenit. Inca pun poze dar merge tare greu. Se tot blocheza, deconecteaza, dar le pun eu pana la urma pe toate.

Noi ok cum va spuneam, cu indeletniciri pe langa casa. Ieri am fost la Seline la gradinita, am luat acolo micul dejun cu totii. Ei au facut singuri untul, gemul si niste soricei din paine, restul a adus fiecare.
Ne-am innoit cu o trambulina..........comoara la casa omului. Nu le mai trebuie nimic, ma rog fie vorba, David tot isi aminteste (prea des) ca ma exista si calculator sau tv). Cum au facut ochi azi dimineata pe la 7, vroiau sa sara direct afara......Acum seara au adormit intantaneu.

Eu caut vacante. Vreau sa plecam de Paste cateva zile. In sfarsit a priceput si al meu om ca mi-e musai sa ma aerisesc si eu la minte ca nu mai pot. cica facem vacanta acasa!!!!. Altfel joi am fost la clinica, si am avut intrevedea cu doctorita, neuropsihologul si tipa de la asigurare care plateste, E inca pe drum, cel bun cei drept dar inca pe drum. Joi vine acasa. De Paste si pana pe 15 apr are "vacanta", apoi incepe terapia ambulant, asta insemnand un dute-vino in fiecare zi. am negociat putin cu ei, ca sa ne pice si nou bine sa nu mai trebuiasca sa vina mama inapoi dupa Paste. Doctorita ne-a inteles fiind si ea mama de 2 copii. Asa ca luni si marti merge pana la pranz, miercuri e acasa findca aici copii au dupa amiaza libera, iar joi si vineri cand eu lucrez numai diminetile el e in clinica toata ziua. Dimineata are timp sa trimita el copii la scoala. Pentru ca nu are voie sa conduca s-a organizat fara prea multe dicutii si comentarii transport. Crucea rosie il duce si-l aduce.
Eu nu stiu ce sa zic. Daca pana nu demult eram sigura ca e bine ultimele 2 weekenduri cu el acasa m-au terminat psihic. Daca la inceput ii era orice egal, ma intreba mai mereu de ce plang si ma necajesc ca o sa fie bine si ca exista si lucruri mai rele pe lume,(una din urmarile loviturii frontale) acum a intors-o complet. E foarte sigur pe el, foarte incapatanat si indarjit. Vrea totul asa cum zice el, are cateodata ideii tare ciudata si fara sens, e nervos, agitat se plimba de colo colo fara rost si fara vreun tel anume......... De ex.astazi, in gradina vreau sa ud salata. el ma intreaba daca nu mai este apa de ploie in butoi. Se terminase. El cica " sa nu i-au apa de la robinet ca e mai buna cea de ploie si sa astept sa ploua ca sa ud gradina!!!!!!!!. Vreua din suflet sa cred ca tot acest comportament ciudat este doar unul din muuultele efecte adverse ale anticonvulsivantului, dar eu il cunosc prea bine, este caracterul lui doar muult mai pregnant.
Vrea sa lucreze, dar din pacate i s-a interzis inca. EEG nu i-a iesit foarte ok la ultimul control, nu are voie sa conduca masina, trebuie sa dea un test de condus medical. Pe deasupra ia anticonvulsivante. Sapt trecuta i-au facut un RMN, joi inca nu stiau rezultatele. Cat de curand ii vor mai face inca un EEG si in functie de rezultat ii vor opri Keppra si-l vor inscrie pentru testul auto.
Eu zic ca ar fi fost bine daca ar fi putut face ceva, poate s-ar mai fi calmat. Are o psiholoaga care face cu el terapie de lucru, in functie de pregatirea lui profesionala. Ideea e ca el nu-si mai practica meseria invatata iar ceea ce face el e foarte simplu dar te pui cu psihologii??

......hai ca v-am ametit prea mult cu problemele mele. Termin de pus pozele si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

tot eu
https://picasaweb.google.com/117646415556753840331/Trambulina#
https://picasaweb.google.com/117646415556753840331/Perdelele#
https://picasaweb.google.com/117646415556753840331/MicDejunLaGradinita#
..si mai sunt cateva si cu theodor nepotelul meu in albumul lui
..........si gata ca abia peste o saptamana am vacanta. maine din pacate inca lucrez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Halo!

Noi suntem... praf.

De Ieri, 1 Aprilie... si tare as vrea sa fie pacaleala, da nu e, a inceput totul... a venit potopu' neica.

Dimineata primesc sms ca a murit parintele duhovnic.
Pe la pranz Robert incepe sa se umple de varicela.
Apoi.. Cosmin.. da' e mai usor la el.
Pe la 3 ma suna verisoara-mea ca a murit si unchiul ei ... pe care il tot "astepta" sa plece de prin februarie.
Dupa ce ii zic ca Robert are varicela isi aduce si Maria aminte ca o mananca spatele.. so.. varicela si pe ea.

Acum la mine e sanatoriu.. R, Cosmin, Maria cu varicela. Verisoara-mea cu pregateli...inmormantare.
Miercuri ma duc si eu la Manastire sa-l conduc pe parinte pe ultimul drum.

Ce frumoasa este viata.... .

Atat.. ca-s infirmiera de serviciu si bucatareasa si menajera...ca mama a fost si ea aseara la priveghi.

Si basta ca am stricat saptamana care se intrevede cu soare...


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare
LILI condoleante.Cum mai ziceam eu si se zice "un necaz nu vine niciodata singur" Hai ca la copii o fi cum o fi varicela aia,dar la Robert e mai naspa cred.Din cate am inteles e nasol la adulti.Poate are noroc totusi de o forma mai usoara.
MIRA am admirat pozele.Mi-au placut ff mult perdelele Pentru trambulina aia te invidiez clar . Nici alor mei nu le-ar mai trebui altceva.Faine idei la gradi - la noi doar salate de legume/fructe de sezon au facut,asta cam in fiecare toamna.
Despre H. ce sa zic ,cred ca-s destui barbati (si inca prea multi) cu incapatanari si idei absurde si fara sa se fi lovit la cap! Mai cunosc io Acum e clar si ca orice ti se pare mai ciudat pui pe seama loviturii.Sper sa nu fie totusi de la ea.Mie mi se pare normal sa fie nervos ca-i tinut asa pe tusa,cand el se simte capabil sa se apuce de toate alea,mai ales acum ca-i si odihnit ...
Mi-am adus aminte de-o chestie aseara cand am citit ce scrisesi.Noi am avut la bloc,in apartamentul de sub noi un vecin aflat in pensie de boala dupa un accident de munca cu o lovitura la cap probabil (nu stiu amanunte ca s-au mutat acolo cand aveam io cca 13 ani,accidentul sigur se petrecuse cu multi ani in urma). Era un om "cat muntele" ,pasnic si linistit,acasa mai lipea/repara carti,in principal biblii (erau baptisti) Nasol rau ca avea 4 copii,cea mai mica era de-o varsta cu mine si erau saraci lipiti pamantului - sotia lui avea salariu ff mic.Ei bine imi amintesc bine o faza ca vorbise tot blocul de ea: odata s-a dus la un dentist si fiindca l-a tot amanat cu lucrarea,ultima data s-a intors omul nostru de la dentist cu receptorul telefonului din cabinet plus firul atarnand - taiat de el Drept razbunare Evident toti vecinii s-au distrat copios ,dar cred ca au fost si oarecum satisfacuti ca i-a copt-o dentistului - pai chiar asa pe vremea aia tin si io minte ca te plimbau de 3-4-5 ori pentru a rezolva o plomba.
INGRID pe unde mai bantui? Tot am vrut si tot am uitat sa te mai intreb cum e matusa ta.
Am vorbit un pic si cu Daniela - e bagata in priza ca are comenzi de prajituri acum pe Paste,in plus s-a apucat de renovat pe-acasa - a dat din mobilele vechi si amenajeaza camera copiilor.Pe Ioana zice ca cel mai probabil in clasa intai o va da ca asa vrea fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:


Offff Lili imi par tar rau de voi, condoleante!....si mai ales de tine. Nu a stiut Robert ca nu a facut varicela ? Acum e prea tarziu. Putea in perioada de incubatie sa faca vaccinul. Cel putin ar fi facut o forma usoara. Sa mearga totusi fuga la medic sa-i dea zovirax. Nu stiu cat il mai ajuta acum…mie a renuntat medicul sa-mi dea acum 6 ani, dupa ce s-a conversat si cu infectionistul, dar eu si alapam si nu vroiam sa intrerup. Sa i-a si antialergice il mai calmeaza.
Moni, eu as vrea sa cred ca e de la lovitura doar ca nu ma prea convinge!!

.......ma doare capul, iarasi! Luai un algocalmin dar nu s-ar parea ca-mi trece. M-as intinde udneva si as dormi. Asta imi doresc acum
Ma duc sa mananc poate macar ameteala asta imi mai trece.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna ziua si de la noi.

Lili , condoleante pt. unchi si pt. Duhovnicul tau! Nu vreau sa ma gandesc ce-o fi in sufletul tau...
Sper ca R sa-si revina repede, la fel si copiii. Important este ca tu sa rezisti, pt. ca ei depind de tine. Eu am incredere in tine, esti o fata puternica, si... trece si asta, nu dispera. Nu stiu altfel ce sa spun .
Am trecut prin varicela si noi, cand Razvan avea 2,6 luni, vara, in iulie. Culmea, eu nu m-am molipsit, si-mi amintesc ca Viorel si-a anulat plecarea in Anglia (sau Africa de Sud?) din aceasta cauza, doar ca eu nu am facut varicela, desi copil fiind nu am avut. Ma rog.
Noi suntem in tren, spre Bucuresti. Suntem relativ bine, cu aranjatul casei treaba merge incet, m-as grabi dar nu prea am spor, din pacate.
Mai revin, sanatate tuturor si o saptamana frumoasa va doresc!

Mergi la inceput