Prietene fara titlu (84)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Neata!!

Denisa, am vazut-o pe Emma pe bicicleta!! Brava!!
Ioana merge pe bicicleta fara roti ajutatoare inca de anul trecut din vara. Inca bicicleta ei este mai mare, a primit-o cadou la ziua ei cand a implinit 5 ani(am dat 700 pe ea de la dino bike) sunt tare multumita de bicicletele astea! Casca de protectie nu prea serveste, desi i-am cumparat, ca nu prea este moderna
Rares nu vrea cu nici un chip pe doua roti, el este fun roti ajutatoare!! Si s-a stricat o rotita din aia..chiar voiam sa caut daca sunt de vanzare doar rotile ajutatoare...
Mira, in casa asta veche sunt de bagat o gramada de bani!! Clar ca nu am de unde sa bag toti banii odata, daca i-as fi avut ma apucam de o cunstructie noua...Mai sunt o gramada de lucruri de schimbat cum ar fi livingul si bucataria dar sunt amanate pe termen nelimitat :)) Maruntisuri o sa mai cumpar eu pe parcurs...
Denisa 3 ani?? pai acum ii fac tomografie odata pe an timp de trei ani?? MOR! Deci exista riscul sa apara ceva in timp?????
Anul asta s-a ocupat Robert de gradina, aica de sapat si tataia este cu semanatul si repicatul si plantatul...N-am mai avut timp si de gradina.
HA HA la noi cred ca poti schimba copilul din scoala/clasa si odata la doua zile!!
Denisa si mie imi plac foarte mult rochitele Emmei!! FRUMOASE!!! Nici noi nu cumparam multe ca adevarat zic, nu sunt multe ocazii si sunt s destul de scumpe!!!
Liliana, ATV?? Fata mie din principiu si prin natura mea imi este o frica de mor de orice lucru care are chiar si 1% risc. Eu mi-as tine copii in puf in vitrina daca ar fi normal asta!! DAR!! Mai stiu ca este anormal sa nu-i las sa experimenteze. Imi este frica sa nu se raneasca dar nici nu mi-ar placea sa fie niste tantalai molai si fricosi!!! Instructaj..nici nu a putut fi vorba despre asa ceva, copilul meu nici nu a apucat macar sa se dea in leagan, a ncercat sa se suie si cum era potrivit pe inaltimea Ioanei a facut cumva o saritura pe spate ca sa se urce pe scaun si a aterizat pe spate!!
:)) Cu torturile inca mai continui...probabil o sa vina o zi in care o sa ma declar satula si plictisita...Voi vedea...
Bee imi pare rau ca treceti prin asa probleme cu mama ta!! Imi dau seama ca este tare stresant pentru toti ai casei. Ii doresc sanatate multa si doctorii sa gaseasca cat mai rapid un remediu.
Cristina foarte tare desenul!!! Multumesc inca odata!! Ppici si sanatate multa.
Fug, copii mi i-a luat cumnata pe plaja. La noi este inca soare. Eu fug sa aranjez un pic prin camere. Vreau sa fac un tort pentru maine!! Sora mea se cununa religios si ii vom face o surpriza!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata ,hop la cafea cum am promis.Noi cica la ora 13 plecam si eu inca n-am pregatit absolut niciun bagaj Am indicatii pretioase de la mami sa nu pun cu noi multe haine,"ca de obicei" - portbagajul la Opel nu-i prea mare si mami deja a cumparat o jerbe de flori sa duca la cimitir ,plus colaci, plus una-alta sa duca la copii - ca norocul ca-s doar 5 copii in zona ,ca cei din Oradea nu-s veniti la bunici inca (si-acolo mai sunt ... 7 nepotei - de fapt stranepotei ca-s copiii nepotilor mei ) Daca erau si ei acasa nu ajungea portbagajul cred,decat pentru cadourile pentru ei
Am dileme cu hainele ca e cam de ploaie si daca ne vanturam prin gradina ne mai murdarim,nu mai zic ca io am musai in plan sa bag o neaparat o tura in padure cu varu-meu si eventual cu fetele - Diana si Madalina.Probabil si cu Ghita si mai ales tati (si lui ii placeee). Numai de n-ar ploua,dar am inteles ca aseara a dat o ploaie en gros pe-acolo si poate o fi cam umed De cand n-am mai bantuit prin padurea aia E cale de cca o ora de mers lejer pe jos intre cele doua sate - e zona cu pasune+delusoare,apoi padure,apoi iar pasune - o iarba din aia deasa si moale de zici ca-i peluza - asta cand nu-i seceta.De fapt ambele sate-s usor "in vale" si padurea plus pasunea cu pricina-s mai deluroase,dar nu abrupt ,adica se urca /coboara exclusiv la intrarea in sate.Pe-acolo mergeam la cules de ciuperci,de mure,sau ... cu vacile la pasune

MIRA mai ales daca ai gradina si copii clar nu te plictisesti acasa David si fetele ... ioai ce ma distreaza faza Macar al meu pare deocamdata in elementul lui intre fete

Ma duc sa vad ce haine aleg ca ar cam fi cazul Diana se uita la desene la TV la Regele Leu si vad ca nu-i dispusa sa aleaga haine, asa sper ca macar nu incepe cu comentarii ca nu vrea aia sau cealalta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Daniela- nu vreau sa te sperii dar dc a avut varsaturi si alte simptome Asta recomanda Doctorii aici si ii inteleg ca decat sa descoperi Mai tarziu si sa nu Mai poti face mare lucru- Mai bine Mai devreme si sa se poata interveni-nu cred ca e cazul la voi dar tu stii Mai bine!!
Va pup sunt tare obosita am avut 3 kids azi plus gatit si rufe si sot la munci


Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

http://www.dropshots.com/moni2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Moni-superbe pozele si protagonistii-funditi e de la nepotica, gata a nascut Ramona? Sa va traiasca si sa fie sanatoasa si norocoasa!
Astept detalii ca sa mai pove si eu ca asa singura nu merge,chiar si cu cafeaua in fata

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DENISA Hooo mai ca n-a nascut inca
N-am avut timp ( mai am si-acu' de manevrat ceva urgent la acte )dar revin io in forta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare,vad ca va-nghesuiti nu gluma Am zis ca bag si io nasul la cafea azi p-aci,am si incercat de vreo doua ori, dar m-am luat tot cu alte cele si n-am mai apucat.Ca de obicei cand se lungeste ziua si e mai cald afara ,culmea parca tot mai putin ajunge timpul pentru cate-s de facut
La tara a fost super fain,desi a tot plouat in reprize: soare-nori-ploaie-soare-nori-ploaie ,dar macar a fost placut afara.
Cat am stat pe la cimitir (4 ore pana trece popa pe la toti ) macar n-a plouat Sambata am fost cam dezamagita vazand ca tot ploua,dar duminica dupa-amiaza cand am vazut ca s-a mai "luminat" am hotarat ca o tulesc la padure.Numai ca varu-meu n-avea chef (umbla el destul muncind ...),taica-meu juca sah,deci singura dornica era Diana,plus fetele verisoarei din Beius,ca venisera si ei in zona.Nepoata din sat nu voia - nu merge neam nici acum fara maica-sa/taica-su L-am somat pe husband sa vina cu noi,sa nu merg singura cu fetele teleleu prin padure.Cand sa plecam,Tudor pe urmele noastre pe ulita ca vine si el,urlete ,ce mai a trebuit sa il luam si pe el - sa imi strice "excursia" credeam eu.Cand colo dumnealui a mers voiniceste exclusiv pe jos si pana la padure si pana inapoi Si inca ce incantat a fost! Fetele nu mai zic - cum vedeau rapele alea de pe pasune cum zbierau "Canioaneeee ! Fa-ne poze la canioane!" Partea proasta a fost ca iarba era pe langa verde si deasa si imbibata in mare parte cu apa ,iar fetele incaltate una cu bascheti de panza,cealalta cu pantofi (ca doar era duminica si venisera la cimitir la "Pastele mortilor" - noroc ca avusesera pantaloni de schimb in masina) Si din pricina echipamentului lor si a lui Tudor ,ca imi era teama sa nu fie obosit,si ca pe fete le asteptau parintii sa se intoarca in Beius,nu mai zic amenintarea ca iar ne trezim cu vreo ploaie - ne-au facut sa dureze excursia doar fix o ora ... cat sa apucam sa intram un pic in padure doar. Si asta in cea din fatza,cea dinspre Meziad (ati auzit de pestera de la Meziad presupun),padure ce se intinde pe 100 de ha Noi colindam mai mult prin cea aflata la ceva mai mare distanta,tot acolo dar spre stanga,cea dinspre satul unde statea sora lui mami.Nu ca ar fi deosebite,ca tot la fel arata padurile ,dar pana acolo era mai mult de colindat si mai multe "canioane" de trecut .Na alta data ... daca se poate vara cand e vreme neploioasa si cu echipament adecvat - si sa fie si vremea de cules bureti (ciuperci) sau mure.Nu mai zic ca nici n-am vrut sa ne afundam in padure sa nu ne pierdem ,altceva era de era varu-meu cu noi ... Dar pe fete mai ales,abia le-am scos din padure - e drept ca era superb,frunze uscate pe jos,copacii proaspeti inverziti deasupra . In iar "teleac" numai pomi infloriti ,copiii alergand,ce mai,nu-ti mai venea sa pleci de-acolo.Nu mai zic de papa bun - luni probabil ati vazut in poze ,mici,pulpe de pui,clisa si cartofi prajiti la disc si/sau gratar Au facut si zeama acra preferata mea - ciorba din carne de miel, acrita cu otet+smantana (fara legume,doar cu ceapa de la rantas).Am bagat duminica 3 portii in mine Una inainte de a merge la cimitir,una la intoarcere si ultima seara la ora 23,30 - numai bine am golit oala
In schimb copiii n-au prea mancat (adica ai mei ,ca restul au mancat). Cel putin duminica in afara de lapte au mancat amandoi exclusiv prajituri,oua de cioco,cozonac,colaci si ... paine goala ei care nu prea o consuma (ce-i drept ff buna painea aia)
Ah si sa nu uit: LILI ca tu erai cu beutura ,am baut p-acolo o cana plina cu vin intr-o seara ... moama ce mai vin Nu le-a iesit never asa! Ziceai ca e must - taica-meu a si intrebat de cateva ori neincrezator daca "l-au oprit"? Atat ca dupa ce-am dat gata cana am simtit o vaga ameteala,deci totusi era vin.Mi-a zis unchiu-meu ca din cauza secetei s-au copt asa super strugurii si-au iesit f. dulci.Am primit si pentru acasa ,chiar asa,am si uitat de el ,trebuie musai sa mai trag cate o dusca sa nu se acreasca asa bunatate de vin.
Am ajuns acasa luni seara si ieri toata ziua m-am "distrat" cum ziceam cu niste hartoage restante,de nici sa gatesc n-am apucat.Asa ca am recuperat azi pe la bucatarie.
Da' de maine incolo se incalzeste vremea si mai si si o sa mai scaotem nasul la gradina sper. Maine cobor sa vad ce seminte sa mai cumpar.Azi a cumparat G. din piata completare niste arpagic de usturoi si de ceapa - a gasit doar rosie,deci mai trebuie cautat si de-aia galbena.Azi a fost amicul lui ce lucreaza gradina pe-acolo si a zis ca a iesit cam tot ce-am pus ,mi-a sapat mazarea si spanacul si a mai sadit ceva porumb si fasole.Si ne-a adus liliac si lacrimioare De pe-acum urmeaza de pus castravetii,pe urma rasadurile de rosii,ardei,vinete ... de-om mai avea loc unde sa le punem Dar dupa ce scoatem salata,spanacul si mazarea,mai putem pune in locul lor alte chestii cred.Mai naspa e ca iar au dat melcii (mai ales ca a plouat mult),si-azi a cules o plasa de ei sa ii arunce.Scarbosi Noroc ca are G. ajutor,ca anul trecut cred ca i s-a acrit de cati melci a cules de pe-acolo,chit ca am pus si otrava.Oricum trebuie sa mai cumpar sa inconjor "peluza" ca daca vad vreunul p-acolo drept ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Io-s pe-aici... mai mult pe la scoli... nah.. stiti ca io-s razvratita gastii.

Eu sunt in viteza decand au inceput gradi. Ba mai mult 3 zile trebuie sa il iau pe N la pranz pe motive de tenis si engleza.Da' nu-i problema pt ca-i f. fericit. La engleza mi-a facut minunata surpriza sa stie la recapitulare 98% in conditiile in care de 5 sapt nu mai facuse cu profa si de 2 nu mai repetasem nici eu cu el. Am reluat si tenisul. Ma bucur ca nu a "uitat" ce-are de facut si ca se descurca bine. Macar stiu o treaba... copilul ce invata vad ca a asimileaza. Nu pot decat sa investesc si de-acum inainte ca vad ca nu-i in zadar.Nah...sunt cam laudaroasa azi.
Macar atat...ca am o zi proasta ca vremea de-afara... m-a apucat iarasi o stare de insatisfactie personala.

Acum am alte treburi.. importante.. sa imi alcatuiesc top-ul scolilor pe care le prefer... pentru a ma inscrie in etapa a IV-a. Ma gandesc cu groaza ca inghesuiala va fi la singurul centru unde se fac inscrierile acum. Nah... c-asa imi trebuie daca-s razvratita si am adresa de scoala slaba in buletin.
AM o mare dilema... cum sa asez scolile alea pe cerere... Macar am hotorat... trebuie sa fie cat mai accesibil pt mama care va lua copilul si-l va duce la ea acasa pe jos ca eu care-s cu masina... tot un draq mi-ar fi oricare scoala din jur dar pentru mersul pe jos si mai ales iarna/ploaie/zapada etc... e importanta si o statie de tramvai,no?

Salutare tuturor!

Merg sa ma pregatesc ca in aprox jumatate de ora trebuie sa plec la gradi.

Stau cu ochii pe Moni sa ne zica de Ramo si printesa ei care nu mai vrea sa iasa


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Si eu p-aci,cu copiii care inca nu-s pusi la nani Ma cert cu Diana ce haine sa-si pregateasca pe maine la gradi - ea vrea deja tricou si iegari trei sferturi
N-are rost sa ma mai enervez,n-are decat sa se culce dupa miezul noptii treaba ei ,ca ea o sa fie obosita dimineata nu io
LILI spor la facut liste si al dus batalia,asa zic si eu,ca e important sa fie aproape de maica-ta.Felicitari lui Nicolas pentru engleza! La tenis cum e,ii place?

La noi nimic nou in legatura cu Iulia ,poate vrea sa se nasca intr-o zi cu maica-sa in 1 mai
Diana a fost azi la dans sportiv,dupa o cam luunga pauza si s-a intors incantata.Maine merge la gimnastica.Macar de-astea sa se tina ca la desen n-a mai avut chef sa mearga ultimele ture si nici la engleza - se pare ca are engleza la gradi fix in ziua in care are si la palat si ce-i prea mult strica In schimb,asa cum e mai habarnista la engleza,aseara ce aud in dormitor??? Il invata culorile in engleza pe Tudor - era cu cartile de engleza dupa ea,dar si cu tonul ala al ei de profesoara rea si artagoasa
Am uitat sa va arat cu ce m-am trezit acasa de la gradi:
http://www.dropshots.com/DIATUD2012#date/2012-04-26/15:33:54
30 de lei a costat afacerea.Mie mi se pare cam caraghios echipamentul ala,dar ideea in sine si cum a iesit e ok.

Sa va mai zic si de Tudor care e tot mai fitzos.Dupa ce ca nu mananca mai nimic,vine mereu tot cu idei tampite - azi de exemplu musai a vrut sa faca pishu in bideu,altfel nu mai reuseam sa-l echipez sa plece afara.Sau cerea de zor daor "apa cale stiu sa beau" ce naiba o fi aia ma tot gandeam,pana am depistat ca voia sa il las sa bea apa direct din sticla normala Aaa si la Bihor la cimitir,cand le impartea o tanti oua de cioco pomana,dupa ce-a primit unul,a zis ca "vleau si unu' velde" cu ochii la punga aleia unde mai ramasese fix unul ... verde

Si-acum de mine.Primesc ieri un telefon "alo doamna M.C.?" Zicea ca-i de la primarie si fac un sondaj,pentru campania electorala si ma intreaba nici mai mult nici mai putin decat "daca le mai sunt inca alaturi" Pai il intreb,dar de unde stiti cu cine am votat??? De unde aveti nr. de telefon? Imi indruga ca figurez ca ... presedinte al asociatiei de locatari Si de-aia trebuia sa le "fiu alaturi"??? I-am zis ca nici nu mai tin minte cu cine am votat data trecuta (sau poate nici n-am fost la vot???) ,dar ca acum l-oi vota tot pe-asta ca primar,ca se vede ceva in urma lui,dar ca partide nu ma intere niciunul - si asa si e .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Moni, noi chiar am umblat azi in tricouri si iegari trei sfert, si binenteles in rochite cu bretele.

eu sunt daramata. Am fost la lucru si apoi am lucrat in gradina, si am mai fost si la sport juma de ora. Acum astept sa se termine lasagna pentru maine, e in cuptor sa ma pot culca.



Mergi la inceput