Citate - de ici, de colo...

Citate - de ici, de colo... | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

Citim si deseori anumite pasaje, fraze ne impresioneaza.
Raman undeva, acolo, la poarta amintirilor.

Sa la facem loc si in viata noastra virtuala.


Dar, ca de obicei platise pentru multumirea aceea nesabuita. Acum incepea sa si-o reproseze, s-o desfiinteze putin cate putin, pana nu mai ramanea decat ceea ce ramanea vesnic, o grota unde sufla timpul, un hau imprecis, fara granite definite. "Sa nu facem literatura", se gandi cautandu-si o tigara, dupa ce ce-si uscase putin mainile la caldura buzunarelor de la pantaloni. "Sa nu incepem sa etalam cuvinte cumplite, ca niste proxenete stralucitoare.
Lucurile s-au petrecut asa si gata.
Cortazar - Sotron

''..daca ai cautat un om care sa-ti fie pavaza impotriva necazurilor, il ai. Daca ai cautat un om pe care, atunci cand esti obosita sau suferinda, fie zi, fie noapte, il vrei langa tine, il ai; daca ai cautat un om care sa te iubeasca mai mult decat pe el si mai mult decat pe toata lumea, il ai; daca ai cautat un om care sa te aiba in samanta fiecarui gand, il ai. Daca ai cautat un om de care sa fii mai sigura decat de tine insati, atunci il ai; daca ai cautat un om care sa doreasca in fiecare clipa sa-ti auda glasul, sa te mangaie, sa te priveasca, ei bine acel chinuitor om sunt eu. Vin spre tine cu inima in palma intinsa, spunandu-ti ca, daca ai nevoie de ea, ia-o; Daca-mi tremura putin mana cand o intind spre tine, e doar de teama sa nu-ti tremure tie cand o primesti..."
Incrancenatul - Elefterie Voiculescu

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Ohooo, sa dam drumul la sac, zic Mie imi plac foarte mult figurile de stil mestesugite. Iata cateva:

'Dupa asta, nu le-am mai auzit vocile, pentru ca in urechi imi vibra un zgomot ca aripile unei pasari speriate. Poate ca era inima mea, nu stiu. Dar daca ai vazut vreodata o pasare inchisa in sala mare a unui templu, cautand o cale de scapare, ei bine, asta se intampla in mintea mea.' - A. Golden, Memoriile unei gheise

'... iar sprancenele ii erau atat de dese incat pareau niste omizi care-i coborasera din par si-i adormisera pe frunte.' - A. Golden, Memoriile unei gheise

'In vara acelui an, 1939, am fost atat de ocupata [...] ca dimineata cand ma ridicam de pe saltea ma simteam ca o galeata plina de cuie' - A. Golden, Memoriile unei gheise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

'Ceea ce nu-i in regula este ca toti copiii cred in vorbele adultilor si, deveniti adulti, se razbuna inselandu-si proprii copii. "Viata are un sens pe care-l cunosc doar oamenii mari" este minciuna universala in care toata lumea e obligata sa creada. Cand, la varsta adulta, intelegi ca nu-i adevarat, e prea tarziu. [...] Oamenii cred ca aspira la astri si sfarsesc ca niste pestisori aurii intr-un bol. Ma intreb daca n-ar fi mai simplu sa li se explice de la inceput copiilor ca viata-i absurda.' - M. Barbery, Eleganta ariciului

'Cand boala intra intr-o casa, ea nu pune stapanire doar pe trup, ci tese intre inimi o panza intunecata in care se ascunde speranta. Zi dupa zi, ca un fir de paianjen infasurandu-se in jurul planurilor noastre si-a respiratiei noastre, boala ne inghitea viata' - M. Barbery, Eleganta ariciului

'... pentru proprietarii care il vedeau zilnic in casa scarii sau in pragul gheretei, Lucien era [...] o creatura care, deoarece traia o semiviata, fara lux si fara artificii, trebuia de buna seama ca si in momentul mortii sa nu simta decat o semirevolta.' - M. Barbery, Eleganta ariciului

'Facultatea pe care o avem de a ne manipula pe noi insine ca nu cumva sa se clatine soclul credintelor noastre este un fenomen fascinant.' - M. Barbery, Eleganta ariciului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

"Realitatea si cartea sunt , de altfel , ca doua vase comunicante , tot ce torni intr-unul din ele se ridica imediat si in celalalt , vizibil si plin de culoare ". (Ioana Parvulescu -Intoarcere in secolul 21)

"Īmi tot imaginez ca se mai adauga inca un articol la Declaratia Universala a Drepturilor Omului : dreptul de a avea acces liber la imaginatie ."(Azar Nafisi - Citind Lolita in Teheran)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

"DOAMNA LOFTUS, mama lui Earl, visa sa plece intr-o zi sa-si vada fiul. Dar pana atunci bea ca sa-si aminteasca de el. Sau bea ca sa uite de Birdie.
Iar o doamna nu bea decat rom ieftin.

Zapada murdara adusa de vantul din Canada, avea sa se topeasca intr-o zi. Oamenii de zapada, din fata casei Barkeley, aveau sa se topeasca si ei.
Morala: Nicio primavara nu poate topi gheata din sufletele unor oameni pentru care IN FIECARE ZI E IARNA."

(In fiecare zi e iarna - Margaret Millar)




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

"Cheia a ceea ce un barbat ar fi trebuit sa iubeasca si sa urasca in ea era acolo, inca de la inceput, in zambetul ironic care inflorise si crescuse in arcada buzelor ei pline. Era mandrie in acel zambet si incredere in constructia nasului ei fin. Fara sa stiu de ce, mi-am dat seama ca multi oameni ii vor intelege mandria ca aroganta si vor confunda increderea pe care o afisa cu impasibilitatea. Eu nu am facut acea greseala. Ochii mei se pierdusera, inotau si pluteau liberi in laguna stralucitoare a privirii ei constante, egale. Avea ochi mari si extraordinar de verzi. Erau de un verde asa cum sunt copacii in visele vii. Erau de un verde asa cum ar fi marea daca ar fi perfecta.
Mana ei se odihnea inca in indoitura bratului meu, langa umar. Atingerea ei era exact asa cum ar trebui sa fie atingerea iubitei; familiara, si totusi excitanta ca o promisiune facuta in soapta. Am simtit un impuls aproape irezistibil sa ii iau mana si sa o asez la pieptul meu, langa inima. Poate ca asta ar fi trebuit sa fac. Acum stiu ca ar fi ras daca as fi facut-o, dar i-ar fi placut totodata. insa asa straini cum eram atunci, am ramas cinci secunde lungi si ne-am sustinut privirile, in timp ce toate lumile paralele, care ar fi putut fi si care nu au fost niciodata se invarteau in jurul nostru. Apoi vorbi."

Gregory David Roberts - "Shantaram" (recunosc, de vreo 2-3 zile am un fix cu cartea asta)

Mergi la inceput