Parinte singur

Parinte singur | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj

Exista mijloace prin care parintii care isi cresc singuri copiii sint cumva ajutati, protejati, incurajati de catre stat?
Exista ceva facilitati pentru acestia?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu nu cred sa existe asa ceva. cel putin eu una nu am aflat inca.

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Exista alocatia suplimentara pt familii monoparentale. E un fel de ajutor social si e vorba de o suma mica. Pentru a te incadra insa trebuie sa ai un venit pe membru de familie foarte mic. La primarie poti afla detalii.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

da exista,insa simbolice.
exista alocatie suplimentara pt copii cu un singru parinte,insa venitul parintelui trebuie sa fie cel mult egal cu salriul minim pe economie.
mai sunt,dar doar pe hartie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

A existat anul acesta prioritate la inscrierea la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Va multumesc pentru informatii. Stie cineva cum e in alte tari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

In Germania,esti incadrat la o alta clasa de impozitare,mai avantajoasa,daca esti parinte singur!

Alte facilitazi...nu cunosc!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nici una;
aici unde stau in California, cind s-a pus problema sa fiu parinte singur nu mi s-a acordat absolut nici un ajutor nimic nici casa nici bani nici nimic(ce mi s-a oferit a fost un pat intr-un shelter de homelesi); de aceea nu am putut continua sa devin divortata si sint prinsa intr-o situatie nu tocmai roza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Exista o alocatie de sustinere a familiei monoparentale dar doar daca ai venituri foarte mici si e parca vreo 50 de lei, ai prioritate la inscrierea la gradinite cu program prelungit chiar daca nu esti arondata la acea gradinita dar iti e, de exempu, mai aproape de serviciu, la fel ai prioritate la inscrierea la scoala si parca exista o mentiune in Constractul Colectiv de Munca la Nivel National ca angajatorul nu te poate concedia asa usor, dar asta nu stiu in ce masura s-a pastrat in in noul CCM.



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Multumesc mult! Am un sentiment amar, mi se pare ca statul roman nu ocroteste la fel de "mult " copilul crescut de un parinte singur precum "familia".


Revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Nici aici nu exista ajutor pentru un parinte singur decit daca acesta are un salariu mic.
Sigurul lucru de care beneficiez eu este ca pot schimba coeficientul de taxare al salariului si pot declara unul dintre copii ca "equivalent to spouse" adica "echivalentul partenerului". Adica un copil il pot declara ca si sot/sotie care nu produce nimic si trebuie sa il suport eu. Atunci cint taxata mai putin, dar tot o gramada de bani.

Un ajutor neasteptat l-am primit de la biserica din cartier care organizeaza tabere de cite o saptamina, la lac, vara. Totul este pe gratis si este un mediu curat si frumos unde fetele mele s-au distrat intotdeauna de minune. Si cu toate ca vine din partea bisericii, nu te intreaba de religia ta, nu iti baga pe git idei ci pur si simplu fac asta cu toata omenia si deschiderea. Pentru mine atunci la inceput a contat foarte mult.

In rest trebuie sa muncesti mai mult, sa te zbati mai mult, sa faci in cap bugete peste bugete, sa calculezi totul la milimetru, sa fii foarte atenta la tot, sa fii eficienta cu timpul tau, cu banii, cu resursele emotionale. Uneori trebuie sa iti pui visele tale in cui, sa iti repeti de mai multe ori pe zi ca a doua zi va fi mai buna.

E greu, dar nu este imposibil. Important este sa iti mentii pozitivitatea in tot ce faci.

Mergi la inceput