Ultima sansa de a face un bebe

Ultima sansa de a face un bebe | Autor: ANDREEA-DEEA

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor. Mi-a trebuit mult curaj sa scriu acest mesaj fiindca nu imi este usor prin a-mi deschide vechile rani,dar trebuie sa o fac. Am 31 de ani si in urma cu 4 ani jumatate am fost diagnosticata cu menopauza precoce. A fost ca o bomba, inca nu pot accepta asta, incerc ca uit, dar adevarul ramane tot acolo!!!! Stiu,ca sunt foarte multe cazuri ca al meu si nu pot sa spun decat ca trebuie sa incercam sa luptam pentru ceea ce ne dorim. Asta incerc sa fac si eu, e singura sansa pe care o mai am si ma agat cu disperare de ea. Banuiesc ca ati inteles deja despre ceea ce vorbesc: fiv cu ovocite donate.

Eu si sotul meu suntem in Italia de 9 ani, incercand sa realizam ceva in viata asta, am cam esuat si aici din cauza stressului se pare ca de aceea am intrat la menopauza. Culmea a fost ca am simit niste chestii stranii cu mine, dar nu am dat importanta, oricum nu cred ca mai aveam vreo sansa, in fine. Din pacate in Italia nu se mai permite fiv cu ovule donate de cativa ani si singura sansa financiara e de a face in Bucuresti. Incercam sa punem bani deoparte, dar nu prea reusim, eu am ramas cam fara munca iar sotul meu la fel, e o situatie urata, fiindca trebuie sa ne grabim, au inceput sa apara niste probleme tot la mine, acum la uter unde era totul ok. Problema este ca nu dispunem de 4000-5000 euro ca sa putem facem cu banca lor de ovule, cam atat cred ca ne-ar costa. Rugamintea mea ar fi daca ar putea cineva sa ma ajute cu donatia de ovule, asa ne-am incadra in suma. Noi ne vom intoarce acasa, in Bucuresti, in august, sper ca cineva acolo sus sa ma poata ajuta, va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

andreea,imi pare rau pentru situatia in care sunteti.
chiar si daca gasesti o donatoare de ovocite...tot te va costa un minim de 3000-4000 euro toata procedura.

nu spun ca e imposibil de realizat dar stiu ca e oarecum ambiguua legislatia in Romania la acest capitol insa in Cehia sunt foarte bine reglementate prin lege tehnicile RUAM cu donatie de ovo/sperma.
uite,aici este topicul fetelor care fac Fiv cu ovo donate

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171185&whichpage=1

cred ca de la ele poti obtine mai multe informatii.
toate cele bune





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA-DEEA spune:

Iti multumesc pentru raspuns,o sa vad ce solutie gasim,te pup.

Mergi la inceput