Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

dianama bucur ca bebelusul tau e bine si iti inteleg frustrarea, si eu cand merg la ginecolog astept mereu de la 30 min la 2 ore desi imi fac programare... dar asta e, doctorul isi cere scuze si spune ba ca fu urgente, ba asiata la o nastere... si ma gandesc si eu atunci cand oi naste e importnat ca doctorul sa-mi acorde prioritate si de-abia dupa sa mearga la celelalte gravide sa faca ecografii :)
asa ca astept
acuma daca o fi sa ma simt rau o sa insist sa ma vada mai repede hehe

Anca 27+ cu
fotografii de la cununie (la 20 de saptamani): http://fotosivideo.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna seara.
Alina, imi pare asa de rau pentru virus! Manichiura la salon cred ca ti-a facut-o de data asta...
Dienutza, inimosul e un MARE luptator. Bravo! Si lichidul, care a disparut...grozav! Data viitoare sa-ti iei o carte sa citesti, ca sa treaca mai usor timpul, sau tableta, ceva care sa te ajute. Ai ajuns la cel mai bun medic, pai asta e fantastic! Asa sunt medicii mari, mai necomunicativi, expeditivi, isi fac treaba si merg la alt pacient care are nevoie de timpul lor, fara prea multe discutii si explicatii.
Virgi, voi cum sunteti?
Eu cica sunt in concediu.
Mmamita, ce mult muncesti si tu, inca 7 saptamani...ohoooo...

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Of, mai fetelor! Astazi a fost mai liniste la noi si hop am venit eu cu probleme.
Pana acum am fost la 2 medici la Medlife si la unul la Matei Bals. Toti mi-au spus ca pe perioada sarcinii nu e indicat tratamentul, valorile pe care le am eu fiind f mici. Se contrazic insa cu privire la nastere si alaptare. Unii recomanda naturala, altii ceza si unii recomanda, altii interzic alaptarea.
Cu siguranta o sa procur si o sa ii administrez bebitei acel vaccin + cele pt hepatita si o sa nasc prin cezariana. Ceea ce e cu ? e alaptarea.
Am repetat analizele si la Matei Bals, dar dureaza o saptamana.
O sa mai merg oricum si la gineco sa ii cer parerea ca sunt convinsa ca a mai avut paciente cu astfel de probleme.
Pur si simplu nu imi vine sa cred. Am facut f multe analize pe sarcina, dar pe majoritatea la clinici particulare si eram f atenta sa fie desigilate in fata mea acele.
Am citit f mult si am inteles ca se pot naste cu bine bebeii fara sa contacteze virusul cu aceste masuri de precautie. Incerc sa ma linistesc si sa ma rog sa fie bine.
Diana, ma bucur pt Mirciulica.

Alina cu bebelusa 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Alina, sa nu te gandesti ca ai luat virusul de pe laboratoare sau spital. In Romania nu se refolosesc acele sau seringile, ar fi extrem de grav daca s-ar intampla asa. Toate sunt sterile. Orice manevra care presupune sange se face cu instrumentar steril. Eu zic ca tot manichiura. Nu am incredere in sterilizarea corecta a instrumentelor de acolo, de aia nici nu merg niciodata la salon pentru mani/pedi.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Hai ca v-ati mai animat un pic...au revenit burticile de la plimbare?

Diana, vesti super! Cat despre frustrarea ta...m-a umflat rasul..eu astept de fiecare data 2-3-4 ore pt 5 minute in care ma cantareste, asculta inimioara si imi ia tensiunea - atat!si de acum o sa merg tot la 2 sapt, deci iti dai seama...Inteleg ca situatia ta e un pic mai speciala, dar nu esti singura care asteapta asa mult si, asa cum ziceau si fetele, de obicei medicii foarte mari asa sunt, super super ocupati...daca te consoleaza cu ceva. Pupicei multi inimosului invingator! si tie

Anitta , nu de constiincioasa ce sunt merg asa mult la munca, dar aici daca imi iau concediu inainte de nastere mi se scade din anul cu bebe..deci no way, ma sacrific, desi as prefera sa imi plimb burtica si pitica toata ziua prin parc...

Pupicei tuturor!

Cori, mami de Bubulina 1+ si acum Dalia Maya ... in luna a 7a (28+) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mi-am dat seama, Mmamitzule...

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Buna seara,fetelor!Eu ma uit la Master Chef pe Protv.Imi plac la nebunie chestiile astea culinare,mai ales cu neprofesionisti...ma simt si eu de acolo
Noi am avut o zi relativ linistita,am asteptat si noi putin la dr la usa(poate vo juma de ora)da eu merg mereu pregatita(cu reviste,tableta sau chiar laptop)...ca de altfel sunt cu nervii la asteptat.Bebe e bine asa cum mi-a zis si ginecoloaga la ultimul control,are aproape 2,2 kg,e in grafic cu toate celea pt varsta actuala de sarcina,cica am cam putin lichid(putin sub medie ,dar normal),bebe e pelvin si cu putine(practic nule)sanse de a se mai intoarce data fiind cantitatea de lichid.Si nu are circulara de cordon.Aveam si eu o grija.Am luat aproape 10 kg pana acum.Si mi-a recomandat cu caldura si medicul sa-mi iau pasticile impotriva contractiilor indiferent ca-s dureroase sau nu, daca -s foarte dese.
ALINA-GABI,imi pare rau tare pt ce ti se intampla,dar situatia ta pare ...ambigua...Sper sa te lamureasca setul de analize de la Matei Bals.
DIANA,sunteti niste barosani!Tineti-o tot asa!Si pastreaza-ti rabdarea,ca un picutz mai avem...la cat ai stat tu in spital si in ce tensiune psihica nu ma mir ca te-ai enervat
ANITTA,sa stii ca eu imi fac mani si pedi,la salon,dar nu cu forfecutza,ci SPA,adica se utilizeaza tot felu de substante care dizolva cuticula,alte creme care indeparteaza celulele moarte,se folosesc betisoare de lemn,spatule metalice pe care le sterilizeaza atat cu US cat si cu solutzii la rece pe care le-am vazut si in cabinetul stomatologic.Dar niciodata nu am ajuns cu manevrele la sange.E bine in concediu,ha?..Un pic mai am si eu...

Virginia 32+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Buna seara,

Eu am ajuns luni pe la 16 in Bucuresti, am papat repede ceva si am fugit la dentist.
Am ramas uimita ca totul a fost un fleac si nu am avut nici macar o senzatie de corentare, cand imi lucra la dinte, si totul fara anestezie. se pare ca a fost un pui de cariuta de a fost asa simplu!

Maine, iar s-a amanat, m-au sunat de la cabinet si m-au rugat sa ma prezint joi la spital, intre 9 juma si 13, ori sa ma reprogramez pe urmatoarea sapt. desi nu imi place la spital, prefer cabinetul privat, i-am spus doctoritei ca joi sunt acolo, ca am amanat destul si nu mai am rabdare.

Asadar,la intalnirea de joi, cred ca mai degraba as ajunge la partea cu mancatul, ca in general se sta muuuult la usa. Am notat numerele de telefon de pe fb si va contactez cand ajung in zona.

Eu azi nu am iesit din mogosoaia, am avut zii de treaba, de cu zori si pana-n seara, smotru la bucatarie si cred ca, fara sa exagerez, vreo 7 ture la masina de spalat, cu pauzele aferente. oricum la program scurt, ca nu erau asa murdare, ci doar de transpiratie. tura de albituri am inmuiat-o si am lasat-o la program lung.

am de vreo 2-3 zile insomnii, ce n-am avut eu de nu mai tin minte cand. ma trezesc fix la 5 si jumate si nu se mai lipeste somnul de ochi neam. ieri m-am chinuit sa adorm, si m-am perpelit ca pestele pe uscat pana la 7. am adormit o ora si la 8 m-am trezit buimaca si mai obosita decat la 5. azi la fel ... dar stiind istoria, am stat juma de ora in pat si la 6 m-am dat jos si m-am apucat de smotruiala. poate dupa o zi de activitate intensa o sa pot sa dorm si eu mai bine noaptea asta.

Anitta, Virgi, si aveti grija de voi!

Pupicei la toate surioarele si insanatosire grabnica, ca avem cateva probleme, vad - raceala, monstruleti ...





Mirela, MTHFR C677T homozigot . A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Mmamita, cat concediu aveti voi in Canada?:)
La noi maxim 12 saptamani - planuiesc sa merg pana il ultima zi la munca - sa stau cat mai mult acasa dupa.
Vreau si eu parola de la picasa - de cand s-a schimbat nu am mai apucat sa o cer.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui josefine

Mmamita, cat concediu aveti voi in Canada?:)
La noi maxim 12 saptamani - planuiesc sa merg pana il ultima zi la munca - sa stau cat mai mult acasa dupa.
Vreau si eu parola de la picasa - de cand s-a schimbat nu am mai apucat sa o cer.




***


Aici putem alege intre doua variante - 40 de saptamani platite la un procentaj mai mare sau 50 de saptamani platite desigur mai putin.
Eu am ales clar varianta cu mai mult timp cu bebe, prefer sa pierd niste banuti dar sa fiu aproape de puiul meu zi de zi macar in primul sau anisor.
Stiu ca in State e mai aiurea, de fiecare data cand ma gandesc ce bine-ar fi fost in Ro cu atata concediu imi amintesc de US si-mi zic, ca romanul: <<Doamne feri de mai rau!>>

Cori, mami de Bubulina 1+ si acum Dalia Maya ... in luna a 7a (28+) :)

Mergi la inceput