Fiv cu Dr. Dragos Albu 58

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monik33 spune:

Fetelor....va multumesc pentru primirea calduroasa si sa dea Dumnezeu sa nu stam prea mult pe aici!!
Liza , din cate am aflat , se pare ca problema la Medlife este in curs de rezolvare ( 2-3 sapt)....sper sa nu dureze mai mult. Eu mi-am propus sa depun dosarul in mai, pentru ca atunci indeplinesc conditia legata de cei 2 ani de la casatorie.



INFERTILITATE PRIMARA
Eu: 30 ani, diagnosticata cu Sindrom Ovare Polichistice( PCOS) , pe tratament metformin din 2010
El: 35 ani , diagnosticat cu Oligoastenoteratospermie
Recomandare :ICSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Cata deci ai fost la celalat Albu, ma si miram cum sa te trimita doctorasul nostru la alta clinica.
am vazut ca intrebi daca ce se poate obtine prin punctie de la sotul tau poate fi folosit la o inseminare. raspunsul este nu. la inseminare ar trebui min 500.000 spermatozoizi. in cazul vostru, daca aveti sansa sa gasiti gigei viabili singura varianta e FIV-ul cu ICSI. adica recoltare de ovocite de la tine si introducerea directa a spermatozoizilor in ele, pentru a elimina din riscul de a nu se fertiliza daca doar sunt pusi impreuna.
la un androlog ati fost ?
gasca

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

fetele!
Am avut o zi lunga. Am ajuns dimineata la dr. Voinea S -Fundeni, care pt reconfirmarea dignosticului sotului de azoo obstructiva ne-a trimis la dna dr. Matei Mioara pt a stabili daca in sperma exista fructoza (absenta ei inseamna obstructie).
Asa ca fugi, aleaga, injura, trafic etc, doctora spusese ca este doar pana la ora 11 la clinica, deci stres maxim. Ajungem in cele din urma, "dam" proba si ramane sa revenim pe la 15.00 s-o luam, cu toate ca stiam ce va scrie in fisa de rezultat, voiam doar sa-i facem pe plac lui Voinea sa putem programa odata punctia/biopsia din epididim.
Ne-am plimbat prin Buc, ne-am bucurat de ziua frumoasa, ne-am mai plans de mila si atrecut timpul. Cand ajungem la clinica, doctora intreaba "dar pt ce v-a trimis Dr. Voinea sa faceti fructoza?", la care eu sa-i dau raspunsul cuminte, civilizat, ca doar de atata timp stiu lectia: "Stiti, sotul azoo la la la, bla bla bla", Ea: ce azoo? nicio o azoo, AVETI SPERMATOZOIZI IN EJACULAT si fructoza de asemenea" Si da-i si uimiri si explicatii si multumiri. Se pare in final ca sotul are numai pe o parte lipsa canalelor deferente si pe cealalta sunt f f subtiri, aproape atrofiate, dar suficiente sa treaca un nr. de 900.000 spermatozoizi. Nu mi vine nici acum sa cred, pana mai ieri ne rugam de dr. Mihalca sa ne spuna daca punctia testiculara s-au evidentiat 3 sau 4 spermatozoizi, iar acum avem 1 milion si 8 dute de mii pe ejaculat, din care e edevarat ca forme de categoria A doar vreo 10 procente, dar mai mult oricum decat am fi visat.
Asa ca doctorul potrivit, la momentul potrivit e o minune de la Dumnezeu.
Ser ca nu v-am plictisit dar suntem in culmea fericirii, luni sunt programata la laparo, si am omis sa va spun, cu ocazia asta ne-am mutat cu fivul la genesis, la dr. Tutunaru.
Va doresc tutuor fericirea noastra de azi, cred ca vom depasi acesta fericire doar atunci cand vom avea testul norocos in mana si puiutul in brate, pentru ca stiu ca mai e atat de putin
CATA ce fsh ar

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Cata ce FSH are sotul tau?
Ti-l recomand din suflet pe Dr. Mihalca de la Med life care prin eco transrectala i-a descoperit sotului lipsa vaselor deferente, iti recomand din suflet sa nu faceti punctie testiculara pt ca se "intra in orb" adica nu se stie pe unde, si este foarte periculos, este doar de diagnostic si nu se pot congela si-ti recomand achipa Dr. Voinea Sebastian -Spital Fundeni de la care veti zbura utomat la dr. Matei Mioara, minunea care ni s-a intamplat noua azi.
Unde ati facut fructoza? Vezi ca Dr. MAtei Mioara, in functie de caracteristile spermei va poate spune daca este o obstrucie si daca da, pe unde ar fi, pt. ca sperma ejaculata este compusa din tot felul de substante provenite din mai multe locuri, astfel ea stie ce e ce lipseste si de unde.
Scuze ca sunt off topic

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

buna dimineata fete

vreau bebe,felicitari si cu Dumnezeu inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

@vreau_bebel Felicitari, mai apare si o raza de soare din cand in cand
@Monik Inca 2-3 saptamani? Deci de-abia dupa Paste... parca trec cu incetinitorul zilele astea. Macar de s-ar fi "deranjat" cei de la Medlife sa imi spuna si mie ce se intampla, nu imi mai faceam atatia nervi.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

vreau bebel, felicitari pentru optimism. N-asi vrea sa-ti tai aripile, dar mai ganditiva daca incepeti FIV-ul cu Tutunaru....( Noi am avut drumul invers si sincer iti spun ca nu exista termen de comparatie intre Albu si Tutunaru). Poate d-ra Matei v-a incantat, si noi tot la ea am facut prima spermograma(in cazul nostru nu sotul a fost cu probleme, dar....Mai citeste despre Tutunaru, te rog)
Bafta multa, iar bucuria cea mare sa vina cu bebel in brate.

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arwen_76 spune:

@Monik, in sfarsit draga mea ti-ai facut curaj Bine-ai venit si sa dea Domnul sa stam cat mai putin pe aici.
Eheee, ce-a fost mai mult a trecut, maine avem si noi programarea la Dr Albu la Medlife, de-abia astept. Intre timp am fost pe la o dr de la Medicover unde am abonamentul de la firma si e gratis, si mi-a zis ca nu stau prea bine. Am un chist pe ovarul stang, care mai dureaza pana dispare, dar care inhiba cresterea foliculilor. Deci sanse sa ovulez.... 0% stiintific. Poate asta se intampla si pana acum si nu a stiut nimeni sa-mi zica? Eu am fibrom, dar stiu prea bine ca desi afecteaza, totusi pot ramane si natural. In fine, nu mai pot astepta asa ca... imi pun toate sperantele in Dr Albu Dragos.
Fetelor, va si sa dea Domnul sa auzim numai vesti bune.
@Angi, e de prisos sa mai spun ceva, dar capul sus ca invingem noi o data si-o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

arwen,
te asteptam maine cu vesti bune si optimism! tinem pumnii!

toate doamnele luptatoare

23 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arwen_76 spune:

alilumi, multumesc
Nu mai pot, stau pe jar, si colac peste pupaza ma bat si cu o raceala zdravana. O tratez cu paracetamol, dar nu se da dusa Chiar daca mi s-a spus ca abia peste 3 luni am sanse sa revin la "normal" eu tot mai sper sa nu pierd chiar atat de mult. Dar parca vad ca tot prin iulie-august ajung la FIV... Off, in cazuri din astea asteptarea este cel mai greu de suportat.
vreau_bebel, tinem pumnii sa fie cu noroc si sa rasara soarele si pe strazile noastre
fetele

Mergi la inceput