Sezatoarea canadiana (219)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena.elena

Citat:
citat din mesajul lui zmotocel

hmmm, suna interesant....
cum de poti lua 9 geamantane gratis? ce fel de bilete aveti?
eu mai am de trimis destul de multe lucruri din romania si nu m-ar deranja sa le trimit gratis :D

Eeee, e un bilet special Luat prin OIM, cu British, e un bilet care se acorda odata in viata,la prima emigrare, pret foarte bun si fiecare persoana are voie sa ia 3 bagaje de cala a cate 23 kg, cate un bagaj de mana tot de 23 kg si cate o geanta de laptop . deci in total noi care suntem 3 persoane, putem luat 23X12 kg!

www.albumdefamilie.ro/cont/elenamitro/albume/" target="_blank">Eva




Asta da info pretioasa! O fii fost valabil si cind am venit noi?

Elena, daca e asa, ia tot ce crezi ca iti va fii de folos, eu folosesc si acum cratiti aduse din Ro.
Mai greu o sa le fie celor care va iau de la aeroport



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.elena spune:

Carmen multumesc, da,mai e o luna doar....
Lavinia ti-a raspuns sora mea deja, cam o luna si 1/2 de la analize pana am primit invitatia,dar am fost un caz foarte fericit...sa stii ca eu le-am scris un mail foarte politicos in care ii intrebam de starea dosarului nostru si ca raspuns mi-au trimit IV dragutii de ei...
Deja mi-am pregatit vesela si oalele de luat,sper sa imi inacapa in 9 valize haha, eu fara ele nu plec,mai bine las hainele acasa! :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Merci ptr raspuns.Am trimis si eu un mail pe 23 aprilie. Acum asteptam.De 2 ani, m-am cam saturat de asteptat.

Iti doresc drum bun si atertizare lina.

Ma gandeam si eu sa-mi pun vesela noua, dar am renuntat.Prefer sa duc carti in limba romana, sa citeasca fetele mele acolo.


Succes!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Lavinia, exista biblioteca romaneasca la Montreal, asa ca de vor fetele sa citeasca in ro, au de unde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.elena spune:

Eu am si destul de multe carti dar si un set de oale,stictul necesar macar. Inca nu am facut bagajele dar adun lucruri, e coplesitor cate am strans in 4 ani de cand m-am maritat si acum nu am ce face cu cutii intregi de lucruri, va vine sa credeti ca nu am cui sa le dau?! Mie nu ,credeam ca o sa fie mai usor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.elena spune:

Citat:
citat din mesajul lui delphin

Lavinia, exista biblioteca romaneasca la Montreal, asa ca de vor fetele sa citeasca in ro, au de unde.
Hehe,ghiciti cine e membru fondator? Moi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

Ce activitate intensa, n-am mai intrat zilele astea si deja ati scris 2 pagini!
Si noi tot prin OIM plecam si tot asa, avem intentia sa luam tot ce putem. Noi am mai dat de anul trecut o parte din lucruri, ne inchipuiam ca va merge mai repede procesul de emigrare, asa ca acum mai avem doar cam ce o sa luam cu noi.

Intre analizele medicale si invitatia la viza, la noi, au trecut 3 luni fara 4 zile(AM: 17.01.12/ IV 13.04.12, D2 30 mai parca)

Cat despre genti/bagaje, pe unde ati gasit mai ieftine? Pe net...sau pe la magazine locale? Ca si cele din fas cu roti mi se par destul de scumpe. Zicea cineva de trolere cu 70 RON...unde ati gasit/vazut?

Nu stiu cum e cu primavara in Montreal, dar la noi a venit deja ...vara!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.elena spune:

Mirela noi avem in oras niste magazine doar cu genti /marochinarie, trebuie sa fie si la voi, sunt trolele chinezesti of course dar un drum rezista sigur oricum le infoliem bine de acasa , impachetam bine vasele de yena si ne rugam sa ajunga intregi Eu am deocamdata 7,sper sa nu fie nevoie de 9 dar nu cred...prefer sa car mai mult dar sa salvez bani acolo. Oricum va trebuie sa luam in ziua 1 mobila,deja am facut lista la Ikea...e adevarat ca poti inchiria masina de la ei pt transport,pe care sa o conduci tu? am citit la ei pe site,sper sa fie adevarat.... Locuieste vreuna dintre voi in CDN?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

poti inchiria diverse tipuri de masini de aici http://www.uhaul.com/
iti rebuie un card de credit (accepta si international, dar s-ar putea sa nu mearga pe site) si un permis auto. cauta dupa adresa care e cel mai aproape de magazin si suna sa rezervi masina.
noi am inchiriat cargo van si a fost super ok, e si cea mai ieftina si este incapatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

vroiam sa-ti spun ca poti gasi mobila mai ieftina si de calitate mai buna decat ikea. noi am luat mobila de la un mic magazin de cartier care colabora cu fabrica si au facut-o in functie de cerintele mele (adica ce culoare am vrut, lemn sau pal, pat cu sertare si spatiu de depozitare etc). si pt cam luat mai multe produse, am negociat pretul cam cu 30-40% mai mic decat initial, plus ca au adus-o ei acasa si au montat-o (totul inclus in pret).

Mergi la inceput