Sezatoarea canadiana (219)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

Hello, tuturor, o primavara frumoasa va urez! A venit si la noi, e oficial:
https://picasaweb.google.com/107075747702632059166/FloriPrimavara2012

Ma bucur ca pot ajuta si eu cu un sfat: Dana, ai (sau au de unde face rost) de coada soricelului si coada calului? Pe mine ma ajuta foarte mult, imi ia simptomele cu mana: fac ceai din cele doua plante, pun intr-un lighenas si ma asez deasupra aburilor. Incerca!
carmençita, eu am gasit oferte interesante [urle = "www.homelidays.com/default1.asp" target="_blank">http://www.homelidays.com/default1.asp"] aici:[/url] Poti selecta tipul de locuinta, regiunea, nr de persoane etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Dana incearca oil of oregano la mine functioneaza de fiecare data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Dana, eu am mereu in casa cozi de cirese, ceaiul de cozi de cirese imi face tare bine. Sucul de cranberry mi-a facut mai mult rau.
Exista si niste pastile calmante care sunt eficiente, se numesc AZO, dar mai nou nu le-am mai gasit in farmacii, insa le-am cumparat din SUA. Nu stiu daca se mai importa in Canada, dar poate merita sa suni la farmacie sa intrebi (substanta activa e Phenazopyridine Hydrochloride).
Insa cel mai tare iti recomand o vizita la un walk-in clinic, iti face un test pe loc si primesti antibiotic daca e nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

N-am in casa nici o coada de nimic...si nici nu stiu cum se zice in engleza sa-l caut la farmacie

Fina mea imi aduce niste pastile(cred ca antibiotic)de le-a cumparat din Ro ptr infectie urinara. daca ma simt la fel de rau miine cred ca ma duc la clinica, urasc insa asteptarea...

Merci mult fetelor ptr sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Dana, am eu ceai de coada soricelului, ceai de cozi de cirese si am si www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2726" target="_blank">Nolicin 400 mg (asta iau eu ptr probleme ca si a ta).
Daca vrei ti le pot da azi, numai sa imi spui cum. Noi stam in Montreal.
Ma poti suna la 514 332 9054 (dar intr-o ora plecam la inot).

Multa sanatate

Ioana & Arturicii'SBiblioteca Romaneasca din Canada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Dana, eu as zice ca cel mai sigur isi face efectul un antibiotic, insa nu ti-as zice sa le iei fara recomandarea medicului. Mama a avut ceva de genul asta, iar medicul i-a recomandat penicilina, a luat tratamentul si i-a trecut.
Mi s-a parut mie sau te-am vazut luni in jur de ora 10 (fara ceva)? Erai in masina pe Cavendish cu sotul tau. Sanatate maxima si nu mai iesi dezbracata.
Carmençita,
Cristian 4 ani si Alex 15 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Daca e infectie, fara antibioticul potrivit nu trece. Eu am experimentat odata 2 serii de tratamente, pentru ca primul s-a dovedit a nu fi cel potrivit.
In rest, multe lichide, ceaiuri de matase de porumb, codite de cirese, coada soricelui. Aici in Toronto se gasesc ceaiuri medicinale la magazinul romanesc. Ma gandesc ca poate aveti si la voi.
Sanatate multa iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Merci mult fetelor si in special Ioanei... mi-a adus fina mea aseara antibioticul, este ptr infectii urinare/vaginale, am luat aseara si deja dimineata eram ca noua.
Nu mi-am imaginat ca pot exista si dureri in partea de jos asa crunte si ca ajungi sa te gindesti cu groaza cind te asezi pe bolul de WC

Dupa o virsta te scoli dimineata si te bucuri ca nu te doare nimic

Catelul e si el bine, a kkt aseara cu ce se sufocase, o radacina de la un palmier.

carmencita, nu, nu eram eu.Noi nu ne-am vazut niciodata nu?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Bine ca ti-a trecut, Dana. E adevarat ca dupa o varsta tot se aduna ba una ba alta. Bine ca n-a fost mai grav.
De intalnit nu cred ca ne-am intalnit. Aveam impresia ca ne-m intalnit in 2006, la aeroport cand am trimis copilul in Ro cu Teo, insa probabil ca te-am confundat. Scuze.
Week-en lung de 4 zile, yuhuuuu,
Carmeçita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Vreau sa va multumesc pt felicitarile pt spelling bee, Ioana a hotarat cu banii cumpatrati sa-si cumpere The Hunger Games...a vazut film ul si acum vrea sa citeasca si cartea...

Micki, David e mai mic cu 5 luni decat Marc, el e nascut pe 25 nov 2006. Cred ca da, maternelle e acelasi lucru cu kindergarten la noi.
Nu toti copiii merg la Kindergarten, de ex Ioana a mers doar al 2 lea trimestru din primul an. Ai gasit dino de ciocolata pt Marc ?

Elena.elena, pai ti-a mai ramas putin timp pana la plecare, succes la impachetat ! Eu imi amintesc ca-n ultima luna de stat in Romania doar am calatorit: la munte, in Delta Dunarii, pe la rude...mi-am luat La revedere de la Romania.


Carmencita, sa fie-ntrun ceas bun, am vazut ca vei cununa ! Ce rochie ai ochit sa-ti cumperi?


Dana, cum te mai simti, tia trecut infectia ? Catelul cum este ?


Eu azi am fost tare harnica, am spalat geamurile, toate perdelele si draperiile din casa, le-am mai si calcat si pus la loc.


Mergi la inceput