Sezatoarea canadiana (219)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simi spune:

elena, nu asistent dentar, pentru ca are absolut toate defectele enumerate de tine si adica: e solicitant fizic, orar haotic, nu asigurari private, salariu mic,adica toate relele. Daca tot vrei domeniul dentar, te sfatuiesc sa alegi Igienist dentar, e cu totul atlceva, la fel de solicitant fizic, orar la fel de haotic, poti negocia asigurari medicale, vacante mai multe, salariu care incepe cu 28/30$ pe ora, plan de pensii,etc. Iti spun din proprie experienta, cel putin asa e in Quebec, poate in Ontario asistentele sint mai rasfatate de soarta, nu stiu...

Uite un link catre Ordinul nostru, poti sa-ti faci o idee:
https://www.ohdq.com/










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Monica, iti multumesc mult ca ti-ai facut vreme sa-mi raspunzi! Iti multumesc pentru detalii! Nu am afirmat ca stiu tot legat de vreun domeniu de acolo, inca invat, inca voi mai invata! Si cu siguranta nu ma pot compara cu voi, mamicile de acolo, la anumite capitole!
DAR, mai am de spus atat: tonul meu nu a fost rautacios, iar pt mine acele persoane, educatoarele, nu sunt niste simple tanti; daca mai citesti inca o data, pe acea pagina nu eu le-am denumit asa intai; iar eu am folosit ghilimele.
Nu trebuie sa-mi spuna nimeni cat sunt de apreciat acele educatoare. Stiu. Si sper ca nu te-am suparat cu acest mesaj.
Ma repet, mesajul tau ma ajuta, ma lamureste in unele privinte. Dar m-am simtit pusa la punct pt ceva ce nu am spus si nici macar insinuat.

Multumesc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Cecilia a fost departe de mine sa pun pe cineva la punct si ideea mesajului a fost strict pentru informatiile pe care eu le am in plus (si doar pentru ca am trecut prin asta si cu bune si cu rele, ca altfel chiar nu ma bagam sa dau sfaturi).
Eu nu am mai frecventat de mult forumul asta si am intrat doar pentru Moni
Intamplator am vazut mesajul tau si cum le numeai "tanti" si am simtit nevoia sa iti zic (tot din experienta) ca nu este chiar asa.
Oricum esentialul ramane ca informatiile pe care ti le-am dat sunt corecte, direct de la sursa si sper ca vor fi folositoare.
Inca o data scuze daca te-am jignit in vreun fel sau daca mesajul meu te-a ofensat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Eu le-am numit TANTI si stiu de ce. Sunt unele care au fost la scoli, au facut cursuri etc, sunt super profesionale, sunt altele, cu toata scoala si cursurile lor...
Sunt altele care singura lor experientza e ca au facut si "crescut" 3 copii si apoi si-au deschis crecha familiala. Pt. mine TANTI raman. µSunt mame care au chemare, sunt mame care nu au! Asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui delphin

Eu le-am numit TANTI si stiu de ce. Sunt unele care au fost la scoli, au facut cursuri etc, sunt super profesionale, sunt altele, cu toata scoala si cursurile lor...
Sunt altele care singura lor experientza e ca au facut si "crescut" 3 copii si apoi si-au deschis crecha familiala. Pt. mine TANTI raman. µSunt mame care au chemare, sunt mame care nu au! Asta e!



Who cares cine si de ce le-a numit Tanti? Uite ca a mai scris si Monica.Ce mai faci?

Nici eu nu mai intru pe aici dar am tot citit si plins ptr Moni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Dana te pup tare si mi-e dor de voi dar nu mai am timp de multe chestii de care aveam timp cand erau copiii mici. Am intrat in panica la un moment dat ca trece copilaria lor si eu tot calare pe desprecopii si FB si alte alea si nu vreau sa pierd nimic, asa ca am taiat multe. In curand incep amandoi scoala si sa vezi atunci
Imi pare rau ca nici pe FB la grupul nostru nu mai scrie nimeni (parca s-a ascuns asa fiecare in cochilia ei si pe undeva este de inteles, pe alta parte imi e dor de ce a fost o data) dar voi tot prietenele mele drage ramaneti.

Sunt trista si ma doare sufletul de Moni si din pacate ma loveste la nivel personal (am trecut prin ceva asemanator anul trecut cu tata si am imbuteliat toate sentimentele dureroase atunci, dar acum cu Moni parca toate au rabufnit si doare ). Si am nevoie de o vacanta si de odihna (abia astept).

Va pup pe toate si un sfarsit de vara cat mai frumos (si racoros)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Monica!!! Iei neaparat rdv la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2012 spune:

buna! sunt o mamica proaspat venita in montreal de un baietel de 2 ani si o fetita de 7 saptamani;
as avea si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta: exista in montreal o clinica unde pot merge cu baietelul pentru a-l putea vedea un pediatru fara sa fie inscris la el ?
Sau un laborator care sa faca analize fara trimitere de la medic?
Nu ma indrumati la CLSC sau la clinicile de urgenta.

multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui emma2012

buna! sunt o mamica proaspat venita in montreal de un baietel de 2 ani si o fetita de 7 saptamani;
as avea si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta: exista in montreal o clinica unde pot merge cu baietelul pentru a-l putea vedea un pediatru fara sa fie inscris la el ?
Sau un laborator care sa faca analize fara trimitere de la medic?
Nu ma indrumati la CLSC sau la clinicile de urgenta.

multumesc anticipat



Aici gasesti zilnic walk-in, dimineata ,8h00 am - 8h30 am (M-F)
http://www.clubtinytots.ca/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2012 spune:

mersi mult! un laborator unde sa fac analize fara trimitere exista ?
;
sa va povestesc de ce intreb de un laborator de genul asta: de aproximativ 2 luni baitelul meu are cearcane vinetii la ochi, si mai nou transpira foarte mult noaptea in zona cefei si la cap; Am mers la o clinica "plein ciel", l-a vazut un medic generalist si a spus ca nu este nici o problema cu copilul, fara sa imi dea sa fac vreo analiza ceva. Acum nu vreau sa par eu nebuna , dar imi cunosc copilul si stiu ca este ceva in neregula cu el; Tocmai de aceea as dori sa merg la un medic unde sa-i dea niste analize , nu stiu ce ca nu am studii de specialitate, iar pe internet am gasit diferite variante ale simptomelor pe care le are.( ba ca ar fi o lipsa de calciu , ba de magneziu, ba ca ar avea viermisori)




>>>Continuare

Mergi la inceput