Sezatoarea canadiana (219)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Gata de vacanta?





Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Mirela am de oferit "for free" un scaunel de masina, o orga de jucarie, un storcator de fructe si un prajitor de paine. Da-mi te rog un semn daca te intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

Buna Criss,

Multumesc ca te-ai gandit la noi.
Sigur ca ma intereseaza, am doar o intrebare: Scaunelul de masina pana la ce varsta este? Pustiul meu are 2 ani si 4 luni.
Ramane sa vedem cum ne intalnim.

O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Eu am folosit scaunelul pana la 6 ani cand l-am schimbat cu un booster seat. Trimite-mi un contact (mess,telefon, ceva) sa te caut ca sa stabilim detaliile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Pentru fetele din Montréal si imprejurimi...
Sunt in dilema... nu stiu daca sa imi dau fata la scoala privata sau de stat. Care sunt diferentele in afara de cele de ordin financiar?
Ce inseamna un colegiu cotat de ex. cu 10? Care este diferenta fata de cel de 8.5? Cat de greu se intra la un colegiu privat de 10?

Gabi & Moni 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.elena spune:

Salut fetelor,ce mai faceti? Noi am facut o luna de Montreal, deja lucram amandoi (daca treceti pe ca charcuterie hungroise de pe saint LAurent ma gasiti acolo ) deci ne-am integrat binisor,Eva merge la gradinita ,suntem ca toata lumea :) As vrea sa va rog sa imi recomandati un medic pediatru in zona CDN sau nu neaparat, de la 1 august avem asigurare si trebuie sa o inscriu pe Eva la cineva iar noi trebuie sa gasim un medic de familie,ceea ce am inteles ca e destul de greu.
Multumesc anticipat si va doresc weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Gabi ce intelegi prin colegiu? CEGEP sau secundara? nu toate secundarele au titlul onorific de colegiu.

Si la ce nivel de scoala te referi cand te gandesti sa dai copilul la privat?

Eu pot sa iti spun ca nu se poate generaliza, conteaza varsta copilului, inclinatiile lui, calitatea scolii publice de cartier( daca e internationala e OK) si nu in ultimul rand sensibilitatea lui ( in fata presiunii).
Noi abia am terminat maternelle..... la public. Si a fost Ok, pt ca invatatoarea era buna. Dar nu garantez ca peste 3 ani voi fi la fel de multumita.
Din ce am observat parerile se si schimba, in functie de evolutia copilului in scoala. Si doar o persoana care are experienta poate sa iti dea un raspuns pertinent.
Persoanale care pot sa iti raspunda nu prea mai sunt acum active pe forum. Mai simplu ar fi sa cauti discutiile de acum 3-4 ani.Cred ca era si un topic scoala publica versus privata....

Iar despre 10 versus 8.5 .... daca e vorba de scoala secundara. Nu cred ca diferenta este enorma. Intre 10 si 6 da!
Insa cel mai important e ca acel copil sa se simta bine in scoala, sa evolueze frumos in adolescenta. E o perioada dificila. Unele scoli de 10 sunt mult prea strice pt anumiti copii. Performanta cu orice pret poate fi riscanta. Plus etalarea bogatiei.... Incearca sa vezi lucrurile global si in functie de copilul tau pe care tu il cunosti cel mai bine. Si sa stergi cu buretele mostenirea romaneasca in educatie de genul performanta cu orice pret.

By

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Pentru cei nou veniti si nu numai, vroiam sa va recomand, acum, dupa ce am testat de ceva vreme, serviciile de telefonie si internet pe care le avem:

- internet nelimitat de mare viteza
- convirbiri nelimitate locale si "interurbane"
- Convorbiri nelimitate in Romania + inca 59 de tari

Totul cu 70$/luna






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena.elena

Salut fetelor,ce mai faceti? Noi am facut o luna de Montreal, deja lucram amandoi (daca treceti pe ca charcuterie hungroise de pe saint LAurent ma gasiti acolo ) deci ne-am integrat binisor,Eva merge la gradinita ,suntem ca toata lumea :) As vrea sa va rog sa imi recomandati un medic pediatru in zona CDN sau nu neaparat, de la 1 august avem asigurare si trebuie sa o inscriu pe Eva la cineva iar noi trebuie sa gasim un medic de familie,ceea ce am inteles ca e destul de greu.
Multumesc anticipat si va doresc weekend placut!

www.albumdefamilie.ro/cont/elenamitro/albume/" target="_blank">Eva



Integrare cat mai usoara sa aveti!

Medic de familie pentru cei mici gasesti aici:
http://www.clubtinytots.ca/

Iar pentru cei mari, daca vreti, stiu o clinica in NDG, au si walk-in zilnic si cred ca primesc si pacienti (pot sa intreb ptr voi daca vrei)

Mergi la inceput