Sezatoarea canadiana (219)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

Salutare fetele!!

Am ajuns si noi de o saptamana in Toronto. Asteptam sa fie gata apartamentul pentru mutare si intre timp adunam tot ce putem si consideram ca ne va fi de folos in noua locuinta. Voiam sa va intreb daca stiti cumva pe cineva care are vreun carut sau vreo tricicleta pentru copii...ca ne rupe "bubu" al nostru cu caratul in brate...aici cu distantele astea lungi.Dati si mie de stire daca stiti asa ceva, sau alte lucruri care ne mai pot fi utile in noua viata, gen electronice, mobila...sau ponturi de unde le putem lua ieftin(sunt bine venite). Va multumesc! Noi stam pe Barrington av 195...daca mai e cineva prin zona m-as bucura sa ne cunoastem.

Viata frumoasa in Canada iti doresc Elena.elena si integrare usoara!!

O zi minunata tuturor!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Bun venit fetelor in Canada!
Mirela, eu personal nu am de oferit nimic, dar daca aflu ceva iti dau de stire. Mai poti gasi lucruri "free" pe kijiji.ca, dar e greu sa va miscati daca nu aveti masina. Oricum incearca sa cauti, poate gasesti ceva in zona voastra. Acum e vara si mai sunt "garage sale" de unde poti sa mai gasesti cate ceva. E drept ca e de alergat, dar cand iesiti la plimbare in weekend prin cartier uita-te de anunturi (de regula se lipesc pe stalpii de pe marginea drumului, aproape de intersectii). Cauta si la Value Village,uneori sunt lucruri bune si acolo; poate e unul mai aproape de voi (http://www.valuevillage.com/find-A-Store.aspx). Si nu in ultimul rand la Dollarama mai gasesti lucruri ieftine, dar folositoare.
Din pacate noi nu stam in zona voastra, suntem mai la nord, pe langa Fairview Mall.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

iar eu stau fix intre voi, la flemingdon park :))
va trebui sa ne intalnim!!
din pacate eu nu sunt in canada pana in septembrie.... dar cand ma intorc sper sa reusim sa ne vedem.

mirela, nu stiu exact de ce ai nevoie, dar daca ai rabdare sa cauti gasesti lucruri ieftine si de buna calitate.
poti urmari promotiile marilor magazine si sa cumperi cand sunt la 50-70% reducere. eu m-am abonat pe email la toate magazinele si asa stiu care are promotii la ce ma intereseaza. o alta varianta este sa cauti sa cumperi din magazinele outlet. spre exemplu eu sunt mare fan sears outlet. au preturi foarte ok, dar trebuie ceva rabdare pana gaseti ce cauti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

Multumesc fetelor pentru ponturi, am sa urmaresc si pe acolo. La inceput fiecare banut salvat conteaza si de aceea trebuie sa cautam cu atentie pana gasim ceea ce ne trebuie, la un pret rezonabil.
Tinem legatura..si ar fi fain sa ne intalnim pe aici prin zona!
O zi minunata va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Pentru copii mai maricei e organizat in Vieux-Port:

http://www.festivaleureka.ca/en-bref/eureka-en-bref.html

Week-end frumos!
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela05

Salutare fetele!!

Am ajuns si noi de o saptamana in Toronto. Asteptam sa fie gata apartamentul pentru mutare si intre timp adunam tot ce putem si consideram ca ne va fi de folos in noua locuinta. Voiam sa va intreb daca stiti cumva pe cineva care are vreun carut sau vreo tricicleta pentru copii...ca ne rupe "bubu" al nostru cu caratul in brate...aici cu distantele astea lungi.Dati si mie de stire daca stiti asa ceva, sau alte lucruri care ne mai pot fi utile in noua viata, gen electronice, mobila...sau ponturi de unde le putem lua ieftin(sunt bine venite). Va multumesc! Noi stam pe Barrington av 195...daca mai e cineva prin zona m-as bucura sa ne cunoastem.

Viata frumoasa in Canada iti doresc Elena.elena si integrare usoara!!

O zi minunata tuturor!!!


Mirela



Mirela unde stai, unde-i Barrington av.? Lasa-mi pe PM un nr de telefon si te sun eu, mai am cate ceva si eu si mai am si ceva prieteni... vorbim

editez - gata stiu blocul foarte bine (cautat cu google), multi romani au stat si stau acolo. Lasa-mi telefonul si te sun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

Ti-am lasat pe pm nr. de telefon si id-ul de mess.

O zi frumoasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

Buna dimineata!

Am o intrebare pentru mamicile din Toronto. Puteti sa imi recomandati si mie ceva gradinite in zona East York? Am aplicat pentru child care fee subsidy si am ales la intamplare o graidnita de pe site-ul www.toronto.ca/children ...si habar nu am nimic despre ea.
Daca cineva poate s aimi recomande vreo gradinita in zona as aprecia foarte mult!
Va doresc o saptamana plina de momente frumoase!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

In primul rand, cati ani are "bubu"?
Aici gradinitele functioneaza pe langa scoala si accepta copii de la 4 ani (daca face anul asta 4 ani poti sa il inscrii la Junior Kindergarten). Unele scoli au program full, adica de la ora 8.45-15 (aprox), altele au program scurt (doar 2 ore 1/2). Poti sa identifici scoala de care apartii dupa adresa de resedinta, pe site-ul Toronto District School Board http://www.tdsb.on.ca/MOSS/asp_apps/find_your_school/landing.asp. Mai sunt scolile catolice care apartin de Consiliul Catolic, dar trebuie sa te califici pentru asta (majoritatea, in special in Toronto, vor sa fii catolic), sau mai sunt scoli cu predare in franceza, dar, la fel, trebuie sa te califici.
Daca e mai mic, ai nevoie de un daycare, care de regula, sunt institutii private si pot accepta subsidii de la stat. Problema e ca timpul de asteptare pentru subsidii e foarte mare (eu am asteptat un an si nu s-a intamplat nimic, pana la urma am iesit din lista fiindca nu ne mai calificam cu veniturile). Cred ca poti sa cauti daycare folosind site-ul asta http://www.daycarebear.ca/
Sper ca iti vor fi de folos informatiile date.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

multumesc Cris pentru rapuns. Bubu al meu are 2 ani si 4 luni, deci e de daycare. Un an de zile ai asteptat?? Aoleu, stiam ca se asteapta mult, dar speram si eu sa fie doar vreo jumate de an. Asta e, sa dea Dumnezeu sa nu ne mai calificam pentru ca avem veniturile prea mari!

Mergi la inceput