experiente mistice - (6)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Stiu Belladona ca doar cu triptan trec, iau din cind in cind dar trebuie sa le evit pe cit posibil din mai multe motive; am incercat pe rind tot felul de homeopate si unele imi dau vise ciudate....cu o zi inainte am visat ca mi-am omorit pisica(pe care nici nu o am) cu insecticid (in timpul zilei am omorit niste ginganii in gradina cu insecticid), cafea nu beau, asa ca ramine agocalminul si homeopatele....pina la urma mi-a trecut azi fara triptan( rizatriptan, sumatriptanul nu il tolerez)

Ce am vrut sa subliniez e ca, visele sint legate de ce faci vezi simti gindesti etc in timpul zilei si nicidecum nu sint ceva predictii sau alte interpretari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

mls1,
ai incercat biofeedback pt migrene? sant ex. pt relaxare, eu cum simt ca vine imediat ma relaxez fac ex. de respiratie ori pun o muzica de meditatie,
despre vise ....sant vise si vise de obicei sti sigur cand un vis e mai mult decat un vis e diferit , eu am avut vise premonitorii l-am visat pe sotul meu inainte de al cunoaste cu vreo 10 ani, cand l-am intalnit pt prima data am avut un sentiment ca l-am mai intalnit, ,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Belladona, la mine nu merge chestii de relaxare nu sint insituatia/dispozitia necesara de a ma relaxa...iar muzica nu o suport de nici un fel cind ma apuca migrena.
Ah de as fi avut si eu ceva vise premonitorii...ca de as fi visat ce urma sa mi se intimple...ohhohoo...as fi prevenit multe!!
Nu, nu cred in asa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

msl1, esti simpatica

nu stiu ce sa spun legat de migrene, am avut intr-o perioada,se datorau oboselii, epuizarii...au trecut cand am reusit sa dorm ca mul, minim 8 ore...incet incet au disparut, s-au rarit crizele pana au disparut!

bafta sa descoperi cauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

pai msl stie ceva.
ce nu stiu eu pentru ea , daca asta este cauza sau e efectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu e nici cauza si nici efect; migrenele le am de vreo 18 ani cind pe vremea aceea eram bine mersi fara probleme mari; am facut toate investigatiile posibile si s-a ajuns la concluzia ca asa este constitutia mea le-am mostenit genetic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

msl1, incearca leustean, ceai din leustean ori il mananci asa simplu ori in salata. Cica ajuta la migrene, lovage ii zice in engleza la leustean.
Sper sa-ti treaca cat mai repede repriza asta de migrene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

msl1,

si eu am migrene de 10 ani, stiu prin ce treci, eu le-am avut severe chir cate 3 pe saptamana si intense nu-mi trececeu cu algocalmin, ai grija cu algocaminu f mare ca da migrene cu cat iei mai des provoca migrene asa a patit vecina mea avea migrains reboud,

pe ce parte a capului ai migrene?

eu am cefalee, cares sant putin diferite

ai gasit un migraine center pe langa tine, mergi unul , eu merg si e diferit decat la un simplu neurolog sau dr. de familie, neurologul de la migrene center pe asta e sspecializat si itit da tratamente diferite incearca tot timpul cate ceva sa vada ce merge

vezi ca pe langa stres sant si anumite alimente care provoaca migrene, de ex. ca monosodium glutanat, anumitii adidivi alimentari, ciocolata, v sulfitii din vin, avocado si banane, eu chiar am probleme cu avocado, trebuie sa fi atenta ce manaci , si sa reduci sresul , stiu chiar daca pare greu dar meditatia , somnul si ex. de relaxare chiar ajuta foarte mult , daca vrei sa vorbim mai mult da-mi un pm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

si sa nu uit 3x3 ma ajutat enorm de mult cu migrenele mele , a fost langa mine cand am avut nevoie sa rugat pt mine, si ma ajutat sa fiu deschisa catre meditatie desi la inceput nu prea am grezut in meditatie, acum nu mai am migrene decat foarte rar si nu mai sant asa de intense cum erau inainte, pot sa zic ca nici nu mai stiu cum erau
multumesc mult 3x3 Domnul sa te binecuvanteze! pe tine si familia ta

pe mine meditatia ma invatat sa am incredere in Dumnezeu si sa las toate grijile mele deoparte sa invat sa ma relaxez si sa ma bucur de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

persoana care a decis sa preia controlul real al ceea ce se numeste viata psihica,cu toate fenomenele ei, ajunge sa descopere o lume mult mai profunda, care este accesata involuntar, si prin vis. odata pasul facut pe culoarul redescoperirii adevaratului potential, visele devin un "canal" de comunicare intre planuri.
functie de nivelul de interes, cunoastere si constientizare, mesajele onirice iau forma de la un amalgam de imagini, emotii, pana la copierea identica a informatiilor lumii materiale(o astfel de capacitate este folosita cu success in serviciile de inteligenta).

in sumar, de la lipsa de cunoastere, pana la constientizare este un univers de variante in interpretare. experienta este pur personala. cel care depaseste individualitatea la nivel mistic, va putea accesa informatia altui univers decat cel propiu. si aici se ajunge prin munca mistica asidua!

numai pace

Mergi la inceput