Noduli tiroidieni

Noduli tiroidieni | Autor: S_Elena

Link direct la acest mesaj

Am un nodul tiroidian. La o noua ecografie si am vazut ca nu a crescut.Nu am modificari hormonale ale tiroidei, dar am parathormonul mare,cu valoare de 90 fata de intervalul 15-68, 3 pg/ml si calciul ionic un pic mai mic decat normal.Nu fac tratament hormonal, dar doctorita de la ecografie si medicul ginecolog ma tot intrebau daca nu iau tratament. Am probleme cu somnul;e posibil sa fie de la tiroida. Nodulul de pe tiroida poate da tulburari de somn? Medicul endocrinolog mi-a spus ca spasmele din timpul somnului reprezinta tetanie si mi-a dat sa iau calciu si panangin.Mi-am revenit o perioada.Am intrerupt tratamentul si spasmele si tulburarile de somn au reaparut.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

da, tulburarile de somn pot fi din cauza nodulilor. si mama se confrunta cu aceleasi probleme.
ai spus la alt subiect ca nu ai reusit sa ramai insarcinata pana acum. s-ar putea si tiroida (nodulii) sa aiba partea lor de vina in toata povestea asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Elena,dar de ce nu iei tratament?

Eu ma luat tratament si au disparut!La fiecare doi ani fac ecografie si anual analize!Tratament iau zilnic ca exista si o subfunctziune a tiroidei!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Nu mi s-a dat tratament.Nu am nici hipo, nici hiperfunctie.Se poate sa primesc tratament daca este vorba doar de noduli?
Nu pot dormi nopti intregi. Tresar in somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

aceeasi problema ca si tine, numai ca eu am multipli noduli tiroidieni, tot fara afectarea hormonala a tiroidei, de doi ani sunt in observatie (analize, eco pt masurarea dimensiunilor) fara tratament, deoarece , ca si tine, nu am nici hipo nici hipertiroidie; probleme cu calcemia si somnul am de cand ma stiu, periodic fac tratament pentru calciu, pt somn doar sporadic.

sanatate


mami de miruna si vlad

Si Mihaita are nevoie de voi!

Speranta si incredere pentru David



www.dropshots.com/vladis" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Ce iei pentru somn? Eu aveam perioade cu somn excelent si perioade cand somnul nu este deloc din cauza spasmelor. Am cam neglijat treaba cu calciu si este posibil ca tresaririle sa fie de acolo.Nu am mai luat cum trebuie de cateva luni. Diagnosticul este de tetanie. Apare in somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaeva spune:

Buna, sunt nou venita pe forum si as dori sa ma ajutati un pic cu parerile voastre si cu incurajari, pentru ca sunt speriata.
Povestea pe scurt: mama mea a fost diagnosticata cu tiroidita autoimnuna Hashimoto, iar eu, stiind ca are si o componenta ereditara pe linie feminina, m-am decis sa-mi fac niste analize. TSH, FT3 si FT4 au iesit foarte bine, in schimb ATPO, acei anticorpi impotriva tiroidei, au iesit la o valoare ceva mai mare decat normal, in jur de 25. Doctorita endocrinoloaga mi-a recomandat sa-mi fac o ecografie la tiroida, pentru a vedea daca si structural e totul OK. De aici a inceput stresul meu; la ecografie mi s-au depistat doi noduli, ambii pe lobul drept, unul mai mic, deci neintersant dpdv medical, insa celalalt are urmatoarea descriere pe buletin: "nodul de 1,62/1,37/1,03, hipoecogen, neomogen, cu multiple microcalcificari, nevascularizat intranodular, cu vascularizatie perinodulara, halou absent, contur imprecis delimitat".Am intrat in panica, pentru ca stiu ca are niste caracteristici nu prea bune. Mi s-a recomandat sa merg cat mai repede posibil la o punctie cu ac fin si un examen histopatologic la Parhon, la Dr. Ioachim.Stiti cumva cat dureaza pana primesc o programare? Am inteles ca ar fi singurul care ar face asta. A mai trecut cineva printr-o astfel de situatie? V-as ruga sa-mi impartasiti din experienta voastra.Sunt destul de suparata si m-ar ajuta orice sfat. Va pup #9829;.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui S_Elena

Ce iei pentru somn? Eu aveam perioade cu somn excelent si perioade cand somnul nu este deloc din cauza spasmelor. Am cam neglijat treaba cu calciu si este posibil ca tresaririle sa fie de acolo.Nu am mai luat cum trebuie de cateva luni. Diagnosticul este de tetanie. Apare in somn.


Elena, eu am 3 noduli tiroidieni, 2 reci, 1 cald, la fel, fara modificari de TSH, T3, T4.

Pt. somn iau uneori melatonina, nu m-am gandit ca am insomnii de la ei, ci de la perioada stresanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaeva spune:

...chiar nimeni nu are nici o parere? Eu astept si mai sper sa-mi bage cineva in seama mesajul. Multumesc.

Mergi la inceput