Tiroida- TSH mare

Tiroida- TSH mare | Autor: sper

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor, deschid acest subiect deoarece am vazut ca nu este unul dedicat tiroidei si se discuta despre ea peste tot.
Sa va spun "povestea" tiroidei mele. Din iunie 2011 am incepu sa iau euthyrox 25mcg pt un TSH de 2 si ceva, in ianuarie am inceput sa iau si femibion (cu iod) , la 2 sapt am inceput sa ma simt rau (a aparut acea senzatie de ghiara in gat). Am crezut ca am dat in hiper si am scos euthyrox-ul, dupa 2 sapt mi-a iesit TSH 3.44. Mi-am dat seama ca am gresit, am scos femibionul si am reintrodus euthyrox 31.25mcg. Dupa o luna de tratament TSH 1.98 FT4 1.46
I-am scris mail dr mele endocrinolog cu valorile, mi-am zis ca poate trebuie modificata doza si pt a nu amana tratam pana ajung la ea i-am trimis mail. Mi-a scris sa maresc doza la 50mcg Mi se pare prea mare cresterea , nu ma asteptam la un asa raspuns.
Mi-e teama sa nu o deranjez prea rau cu o crestere asa mare de euthyrox iar apoi pana o stabilizez trec alte luni iar eu vreau sa fac fiv in mai

Balanta te rog frumos, un sfat ar fi binevenit de la tine. Stiu ca ai o pozitie incomoda in pat, dc nu o poti face nu ma supar

Azi am luat 37.5mcg, sa fac trecerea treptat



Speranta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

sper, mi se par f multe modificarile pe care le-ai facut din ianuarie eferitor la dozaj si daca se continua pe linia asta, da, risti sa dai tiroida peste cap.
daca dupa o luna de 31.25 mcg, tsh a scazut de la 3.44 la 1.98 iar ft4 este normal, eu zic sa mergi linistita pe doza asta. a creste asa brusc la o doza de 50 mcg in conditiile in care tsh arata destul de bine, mi se pare a-ti asuma un risc inutil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

buna sper dupa cum sti si eu am TSH foarte mare mie mi au dat de la inceput eutyrox 75 mg aveam dureri si o ghiara in git am intrebat la clinica daca eutyrox afecteaza sarcina si mi au zis ca nu din contra trrebuie luat si in sarcina altfel vor fi probleme cu fatul daca nu tinem TSH sub control tu ai facut ecografie pt tiroida?ai mai repetat TSH si dupa ti au schimnbat doza de eutyrox?

amalia tsakoniati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

sper cam asa ceva am patit eu fara sa fie de vina femibion.
doctorita a vrut sa dea 50. i-am zis ca sunt sigura ca nu voi dormi noaptea la 50. a propus 37,5 (eu eram pe 25) si distonocalm seara.
Am luat 3 zile 37,5. In a treia noapte n-am putut dormi. N-am luat nici un distonocalm.
2 zile dupa am luat 25. Apoi am revenit si am luat o zi 37,5, o zi 25. Timp de vreo saptamana. Apoi am trecut la 37,5 in fiecare zi. Acum nu am probleme cu somnul sau palpitatiile.
Daca tu vrei sa scazi TSH ala la 1 neaparat eu iti sugerez sa faci cresterea treptat. mai ales daca ai patit chestii din astea...sa nu poti dormi noaptea. Eu eram chiauna de somn si nu adormeam. Ameteam ziua de nesomn.
intreba-l si pe doctorul I. poate e bun TSH asa cum il ai si e suficient sa treci doar la 37,5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

si, mai pe scurt, sunt foarte de acord cu balanta
nu e usor sa schimbi doza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

a propos, in luna in care am facut fiv2, am avut tshul de 1,5. in vara, o luna, dupa ce am fost plecata cu sorcova, din cauza fusului orar cred si implicit a faptului ca vreme de 10 zile am luat l-thyroxine cand la noi era seara, am avut tshul de 1.9, dar luna urmatoare a scazut la 1.6. oricum, nu am umblat la doza, si-a revenit singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Sper, TSH ul tau chiar nu e mare. Atentie ca monitorizarea în caz de schimbare de doza trebuie facuta la vreo 5-6 saptamani pe doza cea noua. Probabil stii deja ca iarn#259; tiroida leneveste putintel, vad ca tu ai avut si f multe schimbari, ai un Tsh 3 obtinut in conditiile în care ai scos de tot medicatia, valoarea nu mi se pare chiar atat de mare incat sa iti dea peste cap hormonalele, eu am un set de analize de zi 3 perfecte ( fsh 9, lh 6, e2 31), iar TSH era 3.44. . Eu am doza de 50 dar asta pt ca mi-a iesit tsh 5, asta în conditiile în care faceam tratament cu 25, si tocmai avusesem betahcg de confirmare sarcina. Aveam si gheara în gat dar si niste palpitatii groaznice. Abia peste 5 sapt pe doza noua mi- a zis sa repet, stau cuminte pana atunci.
Si eu zic la fel, ai modificat doza prea des...ramai pe doza curenta si repeta si peste o luna, atpo ai facut vreodata?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Balanta, Amalia, Sabina multumesc pt raspunsuri
Balanta si eu cred ca e cresterea prea mare, ma asteptat sa-mi zica sa raman pe doza asta sau sa faca o crestere usoara nu sa sara la 50mcg/zi. De azi sunt pe 37,50mcg si o sa repet anal dar nu stiu cand, peste cate saptamani sa o repet ca sa vad ca raspund bine.
Maca cred ca m-a ajutat f mult, este un reglator si pt functia tiroidiana .

Sabina dr I nu recomanda tratament endocrinologic dc esti in interval. Eu dorm f bine, nu am insomnii dar am observat ca dimineata ma scol mai usor , nu ma simt obosita si nu-mi place sa mai trandavesc in pat.

Amalia eco nu am facut , nu s-a vazut a fi necesar pt ca eu nu am avut pb cu tiroida pana sa iau femibion cu euthyrox impreuna. Nu am avut TSH mai mare de 2.2 niciodata, ATPO bun, TG bun



Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Brigit multumesc pt raspuns. Nu stiam ca ai pb cu tiroida.

Uff, nici nu-mi vine sa ma mai duc la endocrinolog, as vrea sa raman pe 37.5 iar peste 3 sapt repet analiza. Important e ca TSH sa fie sub 2 , da?




Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Sper, da, trebuia sa bifez si tiroida. Eu initial nu am avut reco pt euthyrox, l-am luat ca sa duc tsh in jur de 1, inainte de stimulari. Cu 25 mcg eu nu coboram sub 1.9, dar eram multumita. Cresterea f mare am avut-o in primele sapt de sarcina, insa trebuie spus ca eu chiar am fost total data peste cap de valul de frig, pe care l- am prins de 2 ori, o data în ro si o data în cehia, 2 saptamani la mai mult de minus 15 grade. Partea buna a povestii e ca ma simt bine cu doza de 50, nu am palpitatii, nu am nici insomnii si a disparut gheara din gat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Sper, da, trebuia sa bifez si tiroida. Eu initial nu am avut reco pt euthyrox, l-am luat ca sa duc tsh in jur de 1, inainte de stimulari. Cu 25 mcg eu nu coboram sub 1.9, dar eram multumita. Cresterea f mare am avut-o in primele sapt de sarcina, insa trebuie spus ca eu chiar am fost total data peste cap de valul de frig, pe care l- am prins de 2 ori, o data în ro si o data în cehia, 2 saptamani la mai mult de minus 15 grade. Partea buna a povestii e ca ma simt bine cu doza de 50, nu am palpitatii, nu am nici insomnii si a disparut gheara din gat.



Mergi la inceput