Tiroida- TSH mare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

uff fetele eu cu 75 mg dorm doar 3 -4 ore pe noapte am ajuns ca un zombi si ghiara o mai simnt cind si cind in aprilie repet iar analizele sa vedem cum si ce ca nu mai rezist cu somnul

amalia tsakoniati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Sper f bine ai facut cu deskiderea topi!Kiar aseara am tot cautat pe forum ,dar nu am gasit despre tiroida !Cum ajung in tara vreau sa ma duc la endo!Dupa ce am avut ET m a deranjat f tare senzatia de gheara!Fetelor endocrinolog bun in buk va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

Sper, la ce endocrinolog mergi? Mi se pare putin aiurea sa-ti dea tratament in conditiile in care toate analizele au fost in limite. Am impresia ca dr s-a cam grabit cu tratamentul. Intradevar pe perioada tratamentului hormonal ptr FIV, creste si valoarea TSH-ului, dar asta depinde de organizm. Si la mine, ca si in cazul lui Brigit, TSH a crescut in sarcina.
La prima sarcina obtinuta prin FIV, am plecat in tratament cu TSH-ul 1.7 (sub tratament cu eutirox de 75, datorita unui ATPO de 800 si TSH 8)si in z14 de la ET aveam deja aproape 5. Abia atunci am crescut la 100.
Acum, la sarcina obtinuta natural(dupa un concediu la mare, TSH la 75de eutirox, ajunsese la 1.99)Dupa o luna, cand mi-am dat seama ca am ramas insarcinata, am facut si TSH-ul, ajunsese la 5 saptamani de sarcina la peste 8. Am crescut doza imediat la 100 si 125, iar sarcina a decurs ok pana acum. Incearca sa-ti gasesti un endocrinolog bun care sa nu bage hormoni in tine fara sa fie cazul. Tratamentul odata inceput..., am inteles ca se ia toata viata, iar in conditiile in care nu ai Tiroidita autoimina sau noduli.., nu-i prea vad sensul. Nu sunt de specialitate, asa ca ce am scris este din propia experienta si a celor din jur.
si bafta tuturor


29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

tinuta78 ms pt pm!Asa am patit si eu anul trecut la fiv cand se prinsese dar am pierdut sarcina!Nu stiam de mutatii si anticorpii anti tg-cand a inceput sangerarea mi am facut tsh si era de 5 si aproape 6 .Am venit in tara si mi am facut tot setul de anal si asa am aflat de anticorpi si mutatii!-si tind sa cred ca astea au fost cauzele pierderii sarcinii!Anul asta la ET nu s au prins deloc, nici macar n au incercat sa se prinda! Asa a fost sa fie!vOI MERGE LA ENDOCRINOLOG!pup fetele si la cat mai multe vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Hello, hello, fetelor!
Ce ma bucur de topicul asta!
Pe unele din voi va stiu, pe altele ma bucur sa va cunosc...asa, virtual.
Am si eu probleme cu tiroida. Am descoperit la inceputul anului ca am tiroida autoimuna hashimoto si un nodul de toata frumusetea, care s-a dovedit a fi carcinom papilar. In fine, lucrurile s-au precipitat si acum sunt fericita vaduvita de tiroida mea disfunctionala. Drept urmare, bag euthyrox in mine si ma simt excelent. Muuuuult mai bine decat cu tiroida netratata la purtator. Doza mea este acum de 150 micrograme pe zi.
Problema mea acum este urmatoarea: medicul meu endocrinolog este in concediu or something si nu pot sa il intreb cum anume se face dozarea de tsh in cazul in care sunt pe tratament. Adica se face inainte sa iau medicamentele, dupa....? Habar nu am cum si ma gandeam ca poate stiti voi.
Tare vreau sa vad cum stau cu ths-ul inainte sa plec la Brno...
So, heeeelp!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

aaa, si sa nu uit!
In sarcina, intotdeauna creste tsh-ul, la unele femei mai mult, la altele mai putin. Explicatia e simpla. In primul semestru de sarcina, bebele nu are tiroida proprie si are nevoie de hormoni dela mama. Asa ca tiroida acesteia e mai solicitata decat in mod normal, ceea ce duce la cresterea valorii ths. Deci, daca descoperiti ca valoarea e mai mare decat de obicei, nu e stress, atata timp cat e in limite normale. Totusi, unele studii americane mai noi arata ca val tsh in timpul sarcinii trebuie sa fie undeva sub 1 sa fie optim. Asta o stiu de la un medic super bun de la Parhon. La femeile care se afla pe tratament cu euthyrox, in timpul sarcinii se obisnuieste sa se creasca doza.
Sper ca nu am batut campii cu gratie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinuta78

Sper, la ce endocrinolog mergi? Mi se pare putin aiurea sa-ti dea tratament in conditiile in care toate analizele au fost in limite.

Tinuta TSH-ul meu a fost 3.44 ,era in limite si tot a trebuit tratat. Dupa tratam de o luna cu 31.25mcg euthyrox a ajuns la 1.98. Cred ca dr mea vrea sa ma coboare sub 1, azi ma duc la consultatie sa-mi explice de ce vrea sa ma treaca pe 50mcg. De o sapt sunt pe 37.5 poate de maine voi fi pe 50 dc ma convinge de ce tb sa marim doza asa mult. Problema este ca nu am f mult timp la dispozitie sa-mi cresc doza cu cate putin , sa repet anal lunar deoarece in mai vreau sa fac fiv.



Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Am fost azi la recoltat sange sa imi dozez TSH-ul asta pacatos. Sper din suflet sa fie bine. Doctorul de la Brno mi-a spus ca ar fi bien sa fie "around 2". Tineti-mi pumnii, ca tare vreau sa merg la Brno cu toate in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Alina cred ca trebuia sa dai sange si pt FT4 , stiu ca se interpreteaza impreuna.
Am o nelamurire, tu nemaiavand tiroida de unde apare hormonul TSH??



Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Sper, habar nu am, dar, din cate am inteles, TSH imi arata daca doza de euthyrox e buna sau nu... Medicul meu endocrinolog mi-a spus ca doar tsh-ul trebuie sa mi-l dozez acum, inainte de Brno..

Mergi la inceput