Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Ramona sa va bucurati de noua casa! Felicitari!
Bobocica din burtica ce mai face?

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Am fost la cadouri da:)
Eu sincera sa fiu nu imi amintesc sa fi vazut jucarii multe la ele in casa.. Le-am luat un monopoly junior si inca un joc, sa invete sa socoteasca. Haios cu cartonase colorate.
E ziua celei mari dar am zis sa ii iau si celeilalte sa nu fie cu suparare. Asa o sa procedez si cu ai mei pana o sa priceapa cum e cu zilele de nastere

Elena, nu am visat niciodata sa ma imbrac in mireasa. Suntem casatoriti si l starea civila ( cu o luna inainte sa o nasc pe mara) si cununati in biserica dupa ce am nascut la vreo 3 luni dar fara petrecere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Ilinca, ce m-ai distrat cu tatele ca ale bunicii. Exact asa ma vad si eu, cum am vazut-o pe bunica, tot la 70 de ani. Ale mele n-au scazut- mai bine scadeau, sunt mari si lasate- ce sa vrei mai rau de atat. Apropos de unde iau sutiene sa le faca de iesit in lume, am tot asteptat sa slabesc in speranta ca se mai micsoreaza si nu mai arata asa, acum m-am hotarat, nu mai astept nici un slabit, ter sa-mi iau sutiene. Sugestii, magazine, firme, net?

Eu citesc cam tot, dar pana sa scriu, voi sunteti departe.
Azi a fost prima zi de gradi a lui teo. Ca vorbeati de gradi sau cresa sau bona, eu sper sa-l pot tine pe alber acasa macar pana la primavara viitoare. La cat de mult si des s-a imbolnavit stand acasa, nu vreau sa ma gandesc cum va fi cand va intra in colectivitate.

Ochidut, parca tu ziceai cum o fi asa mic la gradi. Teo a mers la gradi de stat la 2.5 ani, in grupa mica, toti colegii aveau peste 3 ani, unii aproape 4. Primul an de gradinita a fost excelent, erau toti la fel de plangaciosi si aveau nevoie de ajutor la masa, la imbracat, la baie. Teo vorbea mult mai bine decat multi dintre ei, ca asa vorbea si atunci non stop, stia sa spuna ce vrea, manca singur, se imbraca singur, in schimb mai facea pe el. Stiam ca va merge la cresa/gardi de la 2 ani si m-am straduit sa-l invat sa-i fie mai usor. Am vazut ca cei care nu se descurcau singuri erau ajutati, dar uneori efortul era prea mare pentru doamne si aveau grija sa le transmita asta copiilor- esti lenes, nu stii sa, nu poti sa faci nimic, esti rasfatat, etc.

Anul urmator a fost mai dificil, deja se vedea diferenta intre el si ceilalti, aveau lectii de facut, de desenat, de pictat, chestii care tin de manualitatate fina, rabdare. Era bun la orice, mai putin de desen, pictat, lucru manual. Ii placea la optionale la dans, la engleza, dar nu sa stea la masuta sa faca ceva. Ceilalti baieti stateau un pic mai mult ca el, fetele erau campioane. Si asa a inceput doamna sa-l alinte pitic, nu plange lasa, nu te supara ca tu esti mic si nu stii sa desenezi, nu-i da acuarele ca el e mic, etc etc. N-a vrut sa mai mearga la gradi ca el nu e pitic. Am vrut sa-l mut, dar pentru ca am ramas insarcinata am ales sa-l tin mai mult acasa, altfel l-as fi mutat, mai ales ca ceilalti erau muuult mai inalti decat el, adica are colegi cu 20 cm mai mult si de aproape 30 kg, el are 17. Eu numai cand vad ca se ridica si se alearga il si vad pe sub mese. A mai incasat-o asa in joaca, dar cum cei mai multi sunt mai fortosi, nu castiga. Mai e problema desenelor la care se uita ceilalti, alimentatiei pe care o au, fiind un pic mai mari, stiu de shaorma, macdon, tablete, si tot felul de jucarii care mie mi se par oribile. Sunt preferati de fete, ca sunt mai mari si el sufera ca nu-l place nu stiu ce fetita. Si unii dintre ei ii spun, nu mam joc cu tine, ca nu stii, esti mic. Si el se straduieste sa tina pasul cu ei.

La fetite mi s-a parut mai ok, ele sunt mai cumintele, nu au jocuri de forta in care sa conteze cine e mai puternic si nici nu prefera desene cu monstrii, stafii, si alte aratari. deci s-ar putea sa fie mai simplu.

Conteaza enorm de mult cum stie educatoarea sa gestioneze situatia, la noi n-au stiut asa cum imi doream eu, dar poate eu aveam asteptari prea mari.

Va doresc sa gasiti solutia cea mai buna pentru pui!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Crispro, pentru candida exista si tratament homeopat. Pupam si sanatate multa sa scapati de probleme.

Victo, o imbratisare calda iti dau cu drag. Sper sa treaca cat mai repede, hai poate vine primavara si mai aduce un pic de lumina, nu ca problemele n-ar fi multe si uneori simti ca te coplesesc, dar poate se vad asa, mai insorit.

Eu am iesit din butoi, de cand mi-au dat rezultatul la pap si e bine, sunt atat de optimista. Nu ma mai deranjeaza nici sotul , nici rutina, nici faptul ca trebuie sa ma intorc la serviciu unde e jaleee, jalee rau din toate punctele de vedere, nici ca nu stiu unde sa mrgem in vacanta daca avem cu ce, etc etc. Sunt atat de bucuroasa ca nu mor zilele urmatoare, ca-mi vine sa fac orice. Sa vad cat ma tine, dar dupa ce frica am tras lunile astea cu rezultatul de la pap, sper sa-mi amintesc si sa pretuiesc ce sunt si ce am.

De unde iau alba ca zapada-filmul?

Ramona, s-o stapaniti sanatosi si sa fiti fericiti in ea!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

am dormit...2 ore... asa de bine a fost...

aci bate un vaaaaanttttttt!!!!!!! bine macar ca e soare...

ce m-ati distrat la faza cu tzitzile... eu inca ma tin pe pozitii...deci in concluzie, o sa alaptez pana la adanci batraneti... totusi, nu-mi aduc aminte sa fi avut pb nici dupa ce-am terminat alaptatul la Eric...asa ca sper sa nu fie nici de data asta o pb...prea mare...

puiutz, m-am distrat si de tine cum vrei tu sa-l pui pe Raducu la treaba...doar e baiat mare, nu? puzzle de 100 bucati? nici eu nu-l fac...

roxana, sanatate lui Theo, saracutul..ma bucur ca sunteti mai bine...
si Filip a avut o faza in care vroia sa stau cu el la jucarii, dar se pare ca de o vreme, daca gaseste ceva interesant cu ce sa se jaoce, n-are treaba,...

victo, uf mami...greu trebuie sa-ti fie...nu vii macar la intalnire, sa mai schimbi putin rutina?

azi ma intalnesc cu fostele coelge, mergem sa bem...la beraria Ursus... au o bere nefiltrata ffff buna... (eu care nu prea beau bere...)

alice, pai botezurile voastre le treci in contul nuntii... la cata nebunie va fi...

ramona, felicitari pt casuta...si noi am semnat antecontractul de vreo luna, am dat prima transa...acu asteptam sa se si ridice...

nicole, i-as taia-o din scurt colegei tale, daca tot o deranjeaza atat de mult... as spune asa, in treacat, fara adresa directa, pe un ton duios, plin de compasiune..."eee, cine n-are copii n-are cum sa ma inteleaga ce binecuvantare e.."




*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Histamina cred ca am exagerat eu un pic cu mersul la psihiatru. Crissy are dreptate. Un psiholog e suficient.

Fete azi mi-a scos peri albi Raducu cu mancatul

A dormit vreo 3 ore si s-a dus pranzul aproape de ora 17

Pe la 12.30 mancase o banana (mare, ce e drept).

Trebuia sa-i fie foame suficient, nu? Ei bine facea niste mofturi, se arcuia si intorcea capul in partea cealalta de-mi venea sa-i pun mancarea in cap. A mancat, cred, vreo 10 lingurite cu supa crema (orez+morocv+telina+dovlecel) si cateva grame de pietp pui fiert. La orez ii pun putin busuioc si e chiar gustos (stiu ca ajuta la digestie, nu cred sa-i dauneze la scaunele moi). Carnita era frageda si gustoasa. Problema a fost ca i-am inchis TV-ul. I-am spus ca se uita la TV numai dupa ce termina de mancat. Nu a fuctionat.

L-am lasat nemancat. Ce ii mai dau diseara nu stiu

Nu mai stiu ce sa fac, in ultimele zile a fost din ce in ce mai greu sa-l fac sa manance, chiar si cu TV-ul pe muzica. Cred ca singura varianta ramasa e sa-l las sa faca foamea pana la masa urmatoare. Daca nici atunci nu mananca, iarasi foamea pana la LP-ul de seara. Si uite asa va trai zilnic cu LP dim.+banana la gustare+LP seara

Sunt super suparata . Mai stiti vreo metoda care sa functioneze?

cand ma enervez f. tare ma dor ovarele/uterul. ce-o mai fi si asta

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

Puiut, nu sunt in masura sa dau sfaturi la papica, Ducu e si el campion la refuzuri, dar te inteleg cu supararea. Pentru mine nemancatul e maximul, prefer sa "darame casa" si zau nu ma supar.
Desi gresesc eu nu pot sa-l las nemancat pana la urmatoarea masa, ma dau peste cap si tot il fac a pape macar putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Eladeea, iti faci de cap, bravo

Crissteo, multumesc de impresiile cu gradi. Ma bucr muuuult ca e bine cu pap si ca esti din nou cu moralul sus. Acum ca vine si primavara, nu-ti mai sta nimic in cale

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Ramo, felicitari de casuta! Dar cum de v-ati luat, ca stiu ca erati multumiti de cea de anul trecut, nu?

Si v mananca mai rau, doar la pranz sta pe scaunul lui, in rest il alerg prin casa. Si cu greu mananca 100 grame. Apoi nu mai vrea deloc. Si sta si el multe ore nemancat. Iar ziua e pepsiii, nu sta o clipa locului, zici ca e bagat in priza, alearga, sare, se urca peste tot, face acrobatii. A stat azi cu sotul o ora, la soacra-mea. S-au socat si soacra si cumnata cat e de pepsi, pe cat de linistit era mai demult. Dar de cateva sapt e asa. Si nu ii dau cioco, sucuri. De nu eram eu acasa, as fi zis ca ii da cineva cioco pe ascuns :)))

E alintat nevoie mare... Acasa e lumea lui. Si se enerveaza cateodata din te miri ce... Azi a cazut, cu un calut. A urlat, i-a curs un pic de sange. Urla, a venit spre mine si am dat sa il iau in brate. Dar s-a aruncat jos urland sa ridice calutul... L-am ridicat impreuna dar tot n-a fost bine. Mai dupa masa am scapat eu pe jos mascuta de la aparatul de aerosoli cu tot cu tubul ala. De la tub a picat un capacel, s-a enervat, l-a luat plangand de pe jos si mi-l arata cu ciuda. Degeaba l-am pus la loc , ca nici asa nu a fost bine. No, in schimb in alta parte decat acasa e mielusel. Am fost azi la munca la mine. Toata lumea a tabarat pe el, fara preaviz si nu i-a picat bine. S/a lipit de mine, ca ma tot intrebau toti ce are, de ce e suparat ( le explicam ca asa e el, asa sta el de cand lumea), ba m-a si intrebat cineva daca e bolnav... Asta pt ca nu se dezlipea de mine. Bine, cu cine cunoaste sta ( socrii, cumata, cumnatul- de abia il aduc acasa), dar cu strainii pastreaza distanta. Nu vad ce e asa mare brqnza ca nu sare in bratele tuturor- asa am fost si eu si sotul, cand eram copii. Plus ca sotul la gradi statea deoparte si se uita la copii cum se joaca, ii studia, si tarziu de tot se baga intre ei.

Mai departe- Crissteo- eu sutiene imi iau naspa, de la magazinde cartier, dar cu acelasi efect ca si un sutien Triumph, cu dublu push up la 120 lei ( pe probate). Inainte imi luam de la jolidon, dar imi plac mai mult astea ce le-am gasit ieftine, 15 lei. Eu zic sa cauti ceva sutien cu push up, fara burete, si care sa le adune cumva-al meu asa e ( dar cu burete, Doamne-ti multam).

Giorgia, imi pare rau ca nu vine sotul acasa acum. Incearca sapt asta, daca tot e Antonia la ai tai, sa te petreci un pic, sa te relaxezi.

No, si cu toata zvapaiala lui V, tot greu adoarme...



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Crissteo, . Ma bucur ca esti bine si optimista!

Ramona, sa stapaniti casa cu sanatate si amintiri frumoase!
BB din burtica ce mai face? Dar Raisa?

Puiut, Crisu, dragele mele, sper sa iesiti cat mai repede din butoi. Nu e locul vostru acolo.
Capul sus, fete dragi, renaste natura, sa ne bucuram si noi de mnunile primaverii.
Vorbeste harb de oala sparta

Crissy, voi cand aveti controlul la Iasi?

Mergi la inceput