Piersicute de iulie august (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Chmihaela, bine ai revenit si multa sanatate! Ce tensiune ai facut, mai exact, 16 cu cat(minima)? Mie dr. mi-a spus sa ma monitorizez si daca ating 16 cu 11 sa vin de urgenta la spital. Am avut 15 cu 10, culmea, in primele saptamani de sarcina, de atunci a scazut bine, spre 12 cu 7. Pulsul usor marit si aici, maximul atins undeva spre 116. Ai grija de tine, si cu stresul, sunt convinsa ca, aparute pe fond de sarcina, probl. astea sunt amplificate si pe fond nervos.

Aruba, felicitari pentru eco morfologica, bine ca se retrage chistul la bb si nu e nimic grav sau ireversibil.
La intrebarea ta despre regula noului capitol, habar n-am de ce trebuie schimbat asa, facem si noi ca toata lumea... (ma rog, ca sa fie mai usor de urmarit subiectele, probabil). Oricum deschiderea si editarea capitolelor e un proces foarte greoi (pt mine cel putin) si prost conceput, dupa parerea mea. Ei, asta sa fie ultimul bai...

Fetelor am avut azi noapte dureri in toate articulatiile de jos si un carcel grozanic spre dimineata, in pulpa. Am tipat si m-am chircit de durere, am cazut din pat. Noroc cu al meu barbat, fost sportiv, care mi-a masat piciorul ca la carte si a trecut. Motivul, cred, lipsa de suplimente minerale, nu mai iau vitaminele de dinainte de vacanta (de vreo 2 sapt.). Asa ca azi fuga la farmacie sa reinnoiesc reteta si sa verific, daca au magneziu in compozitie, daca nu, sa imi iau si magneziu separat. Pentru crampele musculare (carcei) se recomanda si consumul de banane, il voi relua.
Voi ce concentratie de magneziu luati, Daconst si celelalte care luati?

Va pup si sa umplem capitolul nou de vesti bune!

24 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Fleur,
Multumim pt. capitol nou. Cu sau fara link de legatura, sunt convinsa ca nu este greu de gasit acest capitol. Cine cauta gaseste!

Fetelor,
Eu am discutii cu sotul meu pe tema numelului fetitei. El vrea numai si numai Ioana (deriva din al doile prenume al meu, al lui, al bunicului).

Eu as vrea ca fetita sa aiba identitatea ei, sa aiba un prenume doar al ei. Ma gandeam la Sara sau Irina. Care va place mai mult?


Pupici pe burtici.

Cristina, 20+


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

CRINA LA MUTI ANI cu intarziere....si sa fi iubita si fericita scumpa!

Azi pe seara ajunge domnul tati acasa.....asa ca ma perpelesc toata azi sa fac niste ardei umpluti.
ARUBA,si eu sper sa fie cele 2 ale mele foarte apropiate si bune prietene....dar trebuie sa recunosc ca acum imi frige buza dupa un baietel.........inca bortoasa.....si....desa urzesc planuri....pentru bebe peste 4-5 ani...sau poate mai devreme,daca o fi sa fie.Sper sa ma tina curetele....si neuroni...sa ma descurc cu 3...,sa nu imi piara curajul....si cand or fi fetele la 4-5-6 ani...sa le dau sansa sa fie si ele surorile cele mari pentru un praslea:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

... si pt. a revni la obiceiurile vechi, va postez meniul meu de azi:

Dimineata: cereale cu lapte si nesquik.
Gustare: o felie de cozonac unsa cu Nutella si un fresh facut de mine dintr-un gref si 2 portocale

Pranz: spanac cu 2 ochiuri
Gustare: fructe (struguri)

Pt. cina e programat: pulpa de pui si cartofi natur cu ceapa verde si patrunjel.


Acum as bea ceva ( ori o cana de lapte cu nesquik -inlocuitorul meu de cafea, ori o cana de lapte cu banana si miere).



Cristina, 20+


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Pusi, amandoua numele sunt frumoase .
Ca sa-l impac si pe sot i-as pune Sara Ioana sau Ioana Irina. Oricum va fi strigata dupa unul singur din cele 2 nume.

(Si pe mine ma cheama Ioana al 2 lea prenume, nu-mi zice nimeni asa, dar e traditia din familia mea, pe linia tatalui pana la o strabunicasi bunicul din parte mamei). E placut sa aiba copilul si o onomastica, un nume de sfant care sa-l protejeze si pe care sa il sarbatoreasca, cred eu, dar asta e chestie de optiune personala, credinte si traditii in familie, etc.

24 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Apropo de tensiune, ieri cand am fost la consultatie aveam 9 cu 4. M-a intrebat si doctorita daca ma simt bine... asa am eu tensiunea mereu, 9 cu 4 sau 9 cu 5. E chiar asa de mica? Ft rar am ameteli, poate o data pe luna, cam asa.

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Fleur,
Pt. pacea in familie , oricum va fi nu nume compus (obligatoriu unul Ioana). Ori Sara Ioana ori Irina Ioana. Om mai vedea pana la nastere.

Vai fetelor, eu curand ajung la 10 kg +. . Cunoscutii imi spun ca NU m-am ingrasat deloc!!! Ori nu vad ei bine ori ascund eu foarte bine kg-ele in plus cu hainute largi. Mi-am propus pe cat posibil, sa incerc sa stagnez macar pana la 30 saptamani. In ritmul asta va fi vai si amar, pt. ca stiu ca cele mai multe kg se iau in ultima parte a sarcinii.



Cristina, 20+


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Pusi, mie imi plac amandoua si Irina si Sara (desi toata lumea stramba din nas ca e nume de evreica sau ceva de genul). Nu vreti sa ii puneti 2 nume?

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Aruba,
Si eu de cand ma stiu sunt hipotensiva. La fel si eu 10 cu 5, 9 cu 4...Desi, am inteles ca in timpul sarcinii tensiunea tinde usor sa creasca, a mea tot mica e.

In timpul sarcinii, mai mari proble ridica o tensiune mare, decat una mica.

Cristina, 20+


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aruba, ma bucur ca se retrage chistul de plex coroid. ai simtit tu bine inca de atunci ca bebe e bine, sanatos
pusi, mie sara imi place f mult.
fleur, eu inainte de cerclaj am luat 500 mg magneziu/zi; dupa cerclaj, doza a devenit 4x500 mg/zi, ca sa relaxam bine uterul si sa evitam contractiile. si femibion2 (ce il iau eu) are ceva magneziu, dar f putin.

Mergi la inceput