Clubul "babelor" FIV-oase 19

Clubul "babelor" FIV-oase 19 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15
cap 16 cap 17 cap 18

Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dara fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta.
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; In pregatire FET martie 2012


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sa avem un capitol frumos si vesel


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

asa sa fie




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa-m spune:

Nu mai inteleg nimic , pai de ce a zis dr ca nu trebuia sa am niciun folicul? O iau eu razna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

hutza

fetele eu chiar nu cred ca problema la noi tine de calitatea ovocitelor. nici la sami, nici la lara, nici la mine si nici la anaasta.
eu cred cu convingere in protocol. si in medicamentele folosite.
chiar si in cazul lui sami care a scos blasto. e clar o problema de endo.
si sa nu-mi ziceti ca ati facut ET. n-ati facut et ca la cehi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

roxa,la Fet-urile mele...a fost asa:
la unu am luat estrogeni si la altu nu...dar nu aici e problema.
folicul dominant apare daca ovulezi lunar si trebuie monitorizat foliculul ala si endometrul.
mie PK mi-a spus ca atunci cand foliculul dominant are 17 mm si endo minim 9mm...facem Ovitrelle si la 7 zile de la Ovi am facut ET cu blasto.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

smaick bataitza
celelalte 52% nu sunt de pe forumul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabinutz si eu intuiesc problema de implantare la mine si nu de natura embrionara....de asta nici nu discut despre FIV cu ovo donate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa-m spune:

Am inteles Samira, acum s-a facut putina lumina in capul meu. Cert e ca o problema mare care ar trebui remediata la Sb e comunicarea. Nu-mi era clar ce vrea sa zica dr, de ce nu e ok ca am un folicul. Era cam nedumerit, imi spunea ca nu am fost inhibata suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

sabina
cred ca m-au apucat pandaliile; am stat calma pana acum dar se apropie si imi este frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

rox dar ai facut decapetyl sau ceva de genul?

Mergi la inceput