Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (79)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

pomeniti-o pe mama, Sanda, va rog.
nu maiv rea sa manance, nici sa iasa afara din camera,desi nu are un motiv grav.
spune ca e f bolnava.cat a fost in spital a fost ok.
are Alzheimer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:


Lauraa, sa-ti traiasca si sa fie sanatos baietelul tau, alaturi de toata familia. Ma bucur tare mult ca ne-ai dat vestea minunata a nasterii,chiar din spital



Luni (a 5-a saptamana a Postului), „in tot locul sunt ochii Domnului: ei vad pe cei rai si pe cei buni" (Pilde 15, 3).
O, de si-ar aminti pururea de asta faptura intelegatoare! Atunci nu numai ca nu ar indrazni sa-si faca de cap pe fata si sa se dedea netrebniciilor trupesti, ci nici launtric, in gandurile mintii sale si in miscarile inimii sale n-ar ingadui nici un lucru neplacut lui Dumnezeu. Ar sta atunci cum sta un ostas aflat pe front inaintea imparatului, cu toata luarea-aminte si asprimea fata de sine insusi, pentru a nu se arata necunoscator al regulamentului si a nu avea de suferit mania si pedeapsa imparateasca. Pentru noi, regulamentul sunt poruncile lui Dumnezeu, care arata si felul de ganduri care se cuvine, si felul de simtaminte si stari sufletesti pe care trebuie sa-1 avem; intru toate acestea trebuie sa ne aratam in buna regula.

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul


Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Doamne Ajuta!

lauraa felicitari!
Recuperare rapida, mult laptic pt bebe si multa putere sa-i poti creste!

Bine-ai venit, Octavian!
Sa fii sanatos, cuminte si mancacios!

Ne rugam Bunului Dumnezeu sa fiti bine si sa va intoarceti curand acasa!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


histamina ne rugam si pt mama ta!
Doamne Ajuta , sa nu mai gandeasca negativ!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Marti. „Iadul si pierzarea descoperite sunt inaintea Domnului: cu
atat mai mult inimile fiilor oamenilor"
(Pilde 15,11).
Iar pacatosul se tot gandeste ca nimeni nu il vede si, ascunzandu-se de ochii oamenilor prin intunericul noptii sau pustietatea locului, socoate ca nu e zarit de nimeni. Ochiul lui Dumnezeu a vazut tot; ingerul pazitor si constiinta au fost martori. Vei merge candva la judecata si atunci, toate cele ascunse se vor vadi; martori ce nu pot fi mituiti vor sta de fata si vei ramane fara cuvant. Osanda va ramane de neschimbat. Un singur mijloc poate abate acest sfarsit de neinlaturat: pocainta. Usa spre ea este deschisa. Grabeste-te sa intri pana n-a sunat ceasul care te izbeste cand nu te astepti, curmand si pacatele tale, dimpreuna cu orice nadejde de a afla mila."


Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul

Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:


Va postez un fragment dintr-un interviu interesant citit in Formula As - http://www.formula-as.ro/2012/1007/spiritualitate-39/pr-emil-pop-parohul-bisericii-sfintii-apostoli-petru-pavel-si-andrei-din-miercurea-ciuc-14771

"Atunci cand am fost in cea mai crunta cumpana din viata mea, ma intrebam: "Doamne, oare cu ce am gresit eu, familia sau neamul meu, de trebuie sa patimesc asa?". Si o voce din inaltul cerului mi-a spus asa: "Daca Dumnezeu ingaduie o greutate omului, o face numai pentru ca el sa devina mai puternic. Ramai intru bucuria Mea". A disparut vocea, iar eu m-am cutremurat si de atunci n-am mai vrut sa ma mai gandesc la patimile mele, ci numai la ale lui Hristos, care m-a rascumparat si mi-a deschis calea spre Bucuria vesnica.

- Dupa ce ati auzit acea voce, cum s-a schimbat viata sfintiei voastre?

- Cand mai apareau necazuri, nu ma mai afectau. Ele existau, dar nu ma tulburau, pentru ca am in mine o pace care nu mai poate fi deranjata de om. Omul ucide prin gand rau, prin injuratura, il ucide si pe Dumnezeu prin injuraturi si nu-si da seama ca se ucide in acelasi timp si pe sine. Am constientizat ca trebuie sa alungam orice gand rau de la noi si orice tentatie de a ne plange, pentru ca Dumnezeu nu ne vrea decat binele. Trebuie doar sa ne straduim si noi putin. Pentru ca nu vom fi judecati dupa meritele noastre, care, oricat de mari, in fata lui Dumnezeu sunt ca o carpa lepadata, ci dupa eforturile noastre. Cel care se sileste foarte putin, dar cu toata puterea lui, chiar daca a fost foarte mica, va primi ajutorul lui Dumnezeu, care il va conduce cum nu poate sa-l conduca nici un om si il va bucura cum nimic din cele omenesti nu-l poate bucura. Eu am gustat aceasta bucurie, ii simt realitatea si puterea si vreau sa ma tin de ea. "


Nicoleta, Maica Domnului sa o ajute pe mama ta

Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa28 spune:

Buna fetelor,eu sunt noua pe forum dar va citesc de mult timp.As vrea sa va spun si eu povestea mea.Sunt casatorita de 11 ani,am luat anticonceptionale 5 ani iar de 6 ani incerc sa raman insarcinata,fara rezultate din pacate.Din punct de verdere medical am o lipsa de progesteron,dar cu toate tratamentele pe care le-am facut bebele se lasa inca asteptat.In ultima perioada mi-am pierdut increderea in medici si am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ma ajute.Am auzit de curand de Sf. Nectarie si mi-am propus sa citesc acatistul lui 40 de zile,si sa tin post.Recunosc ca nu prea ma rugam foarte mult inainte ci mergeam din cand in cand la biserica si la manastiri sa mai pun cate un acatist.Dar acum imi dau seama ca doar bunul Dumnezeu ma va putea ajuta sa am si eu un copilas.
Va multumesc si Dumnezeu sa ne ajute sa avem copii cat mai repede.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mama e din ce in ce mai rau.

vad ca si strumf e bolnavior,iar ieri am pierdut toti banii pe care ii aveam.
azi Dumnezeu m-a ajutat si am primit o bursa in Germania, pt 2 saptamani.

Raisa, e f bine ce faci, INSA, trebuie sa faci si acatistele si tot ce faci DOAR cu binecuvantarea unui preot.sa fie in buna randuiala.

fetele,va multumesc pt suport.

Dumnezeu si Maica Domnului sa va ajute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandaa spune:

Doamne ajuta!

Dragele mele va multumesc tuturor pentru gandurile bune si rugaciuni. Tatal meu nu se simte bine de aici de la spital unde a fost internat a zis ca probabil are ciroza sau chiar cancer la ficat sper sa nu fie chiar asa de grav dar numai bunul Dumnezeu stie. L-a programat la Cluj la o clinica specializata dar din pacate numai din 11 aprilie deci pana atunci nu prea stim sigur.

Laurra Felicitari pentru nasterea baietelului. Sa creasca mare si tie refacere cat mai rapida.

Nicoleta multa sanatate mamei tale.


Va multumesc tuturor si va doresc un post usor in continuare. Va pup si va imbratisez cu mult drag.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna,

Sandaa, multa sanatate tatalui tau si sa dea Dumnezeu sa nu se confirme diagnosticele mentionate de tine (si eu ma "lupt" cam cu aceleasi pb la bunica mea,Anisia,doar ca ea are hepatita C de mult timp si acum s- a agravat)

Raisa, bun venit. Daca vrei sa fii in lista noastra de rugaciune,poti da numele voastre. sa-ti ajute Dumnezeu in ceea ce ti-ai propus,mai ales ca acum esti pe drumul cel bun, cel al rugaciunii

Lauraa, refacere usoara

Miercuri, „inteleptul merge pe cararea vietii care duce in sus, ca sa ocoleasca drumul iadului care merge in jos" (Pilde 15, 24).
Toti stiu ce este iadul si ca fiecare poate nimeri acolo pentru faptele sale; insa nu toti isi amintesc asta si nu toti traiesc cum se cuvine, asa incat sa se vada ca se ingrijesc sa scape de iad. Traiesc asa, in voia sortii: „poate avem noroc si nu nimerim in iad". Dar unde ne este ratiunea? Si in treburile lumesti „norocul" poate sa ne scape din maini, insa intr-un lucru atat de insemnat, care o data savarsit ramane neschimbat in vecii vecilor, folosirea
cuvantului „noroc" vadeste cea mai mare lipsa de ratiune. Deci nu te fali, ratiune, cu puterea ta de intelegere, daca nu-ti aduci aminte de aceste lucruri si nu ne imbii cu cugetari ale vietii, despre cum am putea, fugind de iad, sa ne mantuim.

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul

Sinaxarul de azi
http://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar.php?date=1332907200

In aceasta seara in toate Bisericile Ortodoxe se savarseste Denia Canonului cel Mare a Sfantului Andrei Criteanul, aceasta fiind Utrenia pentru ziua de joi. Canonul cel Mare se citeste astazi integral. El a mai fost citit in primele patru zile ale Postului Mare, in patru parti. In cadrul slujbei se va citi si viata Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca.


Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput