Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (79)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

anna gata esti in vacanta
pe la mare nu veniti sa ne vedem si noi?
sau plecati in concediu in alte parti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Doamne Ajuta!

M-a invrednicit Dumnezeu sa va scriu, desi de citit am mai citit. Mai greu cu scrisul.
Ziua cand sunt acasa, profit' sa stau cu fetele cat mai mult. Iar seara dupa ce le culc, ma pregatesc pt a doua zi, fac pachetul, rugaciunea si se face ora 23 . Deschid un pic laptopul si nu rezist mult, ca mi se inchid ochii.
Acum ma simt odihnita ca am dormit la pranz cu fetele.

cami_antonia multumim pt vestea cea mare a lui Anidaz!
Felicitari ,mamico! si sarcina usoara in continuare!
Anna85 multumim pt tot ce ne-ai scris!
si Felicitari pt anul incheiat si mai ales pt rezultatele din partea elevilor!
Am terminat si noi grupa mijlocie. Din toamna trecem la grupa mare..ma refer la Ioana, si poate reusim sa o dam si pe Justina la grupa mica.

Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977

cami iti multumim ptr vb tale frumoase..

azi o doamna mia spus la biserica ca dra mea sigur se va face preoteasa..ca mereu cand ajunge la biserica fuge in fata...bine ca nu sta ea locului se plimba vine /pleaca afara...si tot asa pana la impartasit

cea mai fericita mami de printesa
http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png
http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png



Daca nu preoteasa, oricum va fi credincioasa. Daca mereu mergeti la biserica , cu timpul ii vobesti de Dumnezeu, rugaciune..
Felicitari Nectariei pt vorbit!
Concediu placut si acomodare usoara Nectariei la cresa, cand va fi!
sandaa ma voi ruga pt tatal tau. Sa-l ajute Dumnezeu sa se faca bine!

Acum va las.
Va doresc sa aveti un: Post usor in continuare!
si nu in ultimul rand de a le ura tuturor celor care poarta numele Sfantului Ioan Botezatorul:
LA MULTI ANI!
Sfantul Ioan Botezatorul sa-i ocroteasca!

www.biserica.org/Publicatii/Acatiste/26/index.html" target="_blank">Aici aveti Acatistul Sfantului Ioan Botezatorul.
Cat si www.calendar-crestin-ortodox.ro/Sinaxar/24/6/2012/" target="_blank"> Sinaxarul de pe 24 Iunie (pana am scris eu mesajul s-a facut 12 ) si www.calendar-crestin-ortodox.ro/Sinaxar" target="_blank"> 25 Iunie.
Sa ne fie de folos !


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anna85 spune:

Multumesc si eu, Ioana pentru rugaciuni si pentru postarile tale!La multi ani cu ocazia Nasterii Sf. Ioan Botezatorul!
Dumnezeu s-a milostivit de noi si am aflat joi ca sunt insarcinata!Am nevoie foarte mare de rugaciunile voastre, pentru ca traiesc cu teama sa nu se opreasca iar din evolutie... merg la dr abia pe 11 iulie la dl Prof dr Marinescu...
Va propun un fragment ce ilustreaza faptul ca Dumnezeu exista si pentru oamenii de stiiinta si pentru filosofi:

Intr-o sala de clasa a unui colegiu, un profesor tine cursul de filozofie…

- Sa va explic care e conflictul intre stiinta si religie… Profesorul ateu face o pauza si apoi ii cere unuia dintre noii sai studenti sa se ridice in picioare

- Esti crestin, nu-i asa, fiule?
- Da dle, spune studentul
- Deci crezi in Dumnezeu?
- Cu siguranta
- Dumnezeu e bun?
- Desigur, Dumnezeu e bun.
- E Dumnezeu atotputernic? Poate El sa faca orice?
- Da
- Tu esti bun sau rau?
- Biblia spune ca sunt rau.
Profesorul zambeste cunoscator. Aha! Biblia! Se gandeste putin. Uite o problema pt tine. Sa zicem ca exista aici o persoana bolnava si tu o poti vindeca. Poti face asta. Ai vrea sa il ajuti? Ai incerca?
- Da, dle. As incerca.
- Deci esti bun.
- N-as spune asta.
- Dar de ce n-ai spune asta? Ai vrea sa ajuti o persoana bolnava daca ai putea. Majoritatea am vrea daca am putea. Dar Dumnezeu, nu…
Studentul nu raspunde, asa ca profesorul continua.
- El nu ajuta, nu-i asa? Fratele meu era crestin si a murit de cancer, chiar daca se ruga lui Isus sa-l vindece. Cum de Isus e bun? Poti raspunde la asta?
Studentul tace.
- Nu poti raspunde, nu-i asa? El ia o inghititura de apa din paharul de pe catedra ca sa-i dea timp studentului sa se relaxeze.
- Hai sa o luam de la capat, tinere. Dumnezeu e bun?
- Pai…, da, spune studentul
- Satana e bun?
Studentul nu ezita la aceasta intrebare:
- Nu
- De unde vine Satana?
Studentul ezita.
- De la Dumnezeu.
- Corect. Dumnezeu l-a creat pe Satana, nu-i asa? Zi-mi, fiule, exista rau pe lume?
- Da, dle.
- Raul e peste tot, nu-i asa?Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?
- Da
- Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat. Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea ce suntem, atunci Dumnezeu e rau.
Din nou, studentul nu raspunde.
- Exista pe lume boli? Imoralitate? Ura? Uratenie? Toate aceste lucruri groaznice, exista?
Studentul se foieste jenat.
- Da
- Deci cine le-a creat?
Studentul iarasi nu raspunde, asa ca profesorul repeta intrebarea. Cine le-a creat? Niciun raspuns. Deodata, profesorul incepe sa se plimbe in fata clasei. Studentii sunt uimiti. Spune-mi, continua el adresandu-se altui student. Crezi in Isus Cristos, fiule?
Vocea studentului il tradeaza si cedeaza nervos.
- Da, dle profesor, cred.
Batranul se opreste din marsaluit. Stiinta spune ca ai 5 simturi pe care le folosesti pt a identifica si observa lumea din jurul tau. L-ai vazut vreodata pe Isus?
- Nu, dle. Nu L-am vazut.
- Atunci spune-ne daca l-ai auzit vreodata pe Isus al tau?
- Nu, dle, nu l-am auzit.
- L-ai simtit vreodata pe Isus al tau, l-ai gustat sau l-ai mirosit? Ai avut vreodata o experienta senzoriala a lui Isus sau a lui Dumnezeu?
- Nu, dle, ma tem ca nu.
- Si totusi crezi in el?
- Da.
- Conform regulilor sale empirice, testabile, demonstrabile, stiinta spune ca Dumnezeul tau nu exista. Ce spui de asta, fiule?
- Nimic, raspunde studentul. Eu am doar credinta mea.
- Da, credinta, repeta profesorul. Asta e problema pe care stiinta o are cu Dumnezeu. Nu exista nicio dovada, ci doar credinta.
Studentul ramane tacut pt o clipa, inainte de a pune si el o intrebare.
- Dle profesor, exista caldura?
- Da
- Si exista frig?
- Da, fiule, exista si frig.
- Nu, dle, nu exista.
Profesorul isi intoarce fata catre student, vizibil interesat. Clasa devine brusc foarte tacuta.
Studentul incepe sa explice.
- Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit “frig”. Putem ajunge pana la 458 de grade sub zero, ceea ce nu inseamna caldura, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig.
– daca ar exista, am avea temperature mai scazute decat minimul absolut de -458 de grade. Fiecare corp sau obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corp sau material sa aiba sau sa transmita energie. Zero absolut ( -458 F ) inseamna absenta totala a caldurii.
Vedeti, dle, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii, d-le, ci doar absenta ei.
Clasa e invaluita in tacere. Undeva cade un stilou si suna ca o lovitura de ciocan.
- Dar intunericul, profesore? Exista intunericul?
- Da, raspunde profesorul fara ezitare. Ce e noaptea daca nu intuneric?
- Din nou raspuns gresit, dle. Intunericul nu e ceva; este absenta a ceva. Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta atunci nu exista nimic, iar acest nimic se numeste intuneric, nu-i asa? Acesta este sensul pe care il atribuim acestui cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie si mai intunecat, nu-i asa?
Profesorul incepe sa-i zambeasca studentului din fata sa. Acesta va fi un semestru bun.
- Ce vrei sa demonstrezi, tinere?
- Da, dle profesor. Vreau sa spun ca premisele dvs filosofice sunt gresite de la bun inceput si de aceea concluzia TREBUIE sa fie si ea gresita.
De data asta, profesorul nu-si poate ascunde surpriza.
- Gresite? Poti explica in ce fel?
Lucrati cu premisa dualitatii, explica studentul… Sustineti ca exista viata si apoi ca exista moarte; un Dumnezeu bun si un Dumnezeu rau. Considerati conceptul de Dumnezeu drept ceva finit, ceva ce putem masura. Dle, stiinta nu poate explica nici macar ce este acela un gand. Foloseste electricitatea si magnetismul, dar NIMENI nu a vazut sau nu a inteles pe deplin vreuna din acestea doua. Sa consideri ca moartea e opusul vietii inseamna sa ignori ca moartea nu exista ca lucru substantial. Moartea nu e opusul vietii, ci doar absenta ei. Acum spuneti-mi, dle profesor, le predati studentilor teoria ca ei au evoluat din maimuta?
- Daca te referi la procesul evolutiei naturale, tinere, da, evident ca da.
- Ati observat vreodata evolutia cu propriii ochi, dle?
Profesorul incepe sa dea din cap, inca zambind, cand isi da seama incotro se indreapta argumentul.
Un semestru foarte bun, intr-adevar.
- Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc, dvs. Nu predati studentilor ceea ce credeti, nu? Acum ce sunteti, om de stiinta sau predicator?
Clasa murmura. Studentul tace pana cand emotia se mai stinge.
- Ca sa continuam demonstratia pe care o faceati adineori celuilalt student, permiteti-mi sa va dau un exemplu, ca sa intelegeti la ce ma refer. Studentul se uita in jurul sau, in clasa. E vreunul dintre voi care a vazut vreodata creierul profesorului? Clasa izbucneste in ras. E cineva care a auzit creierul profesorului, l-a simtit, l-a atins sau l-a mirosit? Nimeni nu pare sa fi facut asta. Deci, conform regulilor empirice, stabile si conform protocolului demonstrabil, stiinta spune – cu tot respectul, dle – ca nu aveti creier. Daca stiinta spune ca nu aveti creier, cum sa avem incredere in cursurile dvs, dle?
Acum clasa e cufundata in tacere. Profesorul se holbeaza la student, cu o fata impenetrabila. In fine, dupa un interval ce pare o vesnicie, batranul raspunde. Presupun ca va trebui sa crezi, pur si simplu….......
- Deci, acceptati ca exista credinta si, de fapt, credinta exista impreuna cu viata, continua studentul.
- Acum, dle, exista raul?
- Acum nesigur, profesorul raspunde: sigur ca exista. Il vedem zilnic. Raul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului fata de om. Se vede in nenumaratele crime si violente care se petrec peste tot in lume. Aceste manifestari nu sunt nimic altceva decat raul.
La asta, studentul a replicat: Raul nu exista, dle, sau cel putin nu exista in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina .
Profesorul s-a asezat.......

PS: Studentul era Albert Einstein.


Ana-Maria, 26 ani, Mutatiile 677C>T si 1298 A>C in gena MTHFR prezente in stare heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 5 saptamani si 4 zile, in 2011.Operatie laparoscopica pt ovare micropolichistice, martie 2012.
"Atunci cand exista dragoste si jertfire de sine, totdeauna se pune unul in situatia celuilalt, il intelege si il doare. Si atunci cand cineva il primeste pe aproapele in inima sa indurerata, il primeste pe insusi Hristos, Care il umple cu si mai multa veselie duhovniceasca."(Parintele Paisie Aghioritul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Doamne Ajuta!

Anna85 ce surpriza!
Felicitari! si Sarcina usoara pana la termen iti doresc!
Multumim pt urare!

Foarte interesant fragmentul.
O precizare, fara sa superi : se scrie: Iisus in loc de Isus si Hristos, in loc de Cristos.
O seara placuta sa aveti!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anna85

- Raul e peste tot, nu-i asa?Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?
- Da
- Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat. Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea ce suntem, atunci Dumnezeu e rau.

[/b]

Ana-Maria, 26 ani, Mutatiile 677C>T si 1298 A>C in gena MTHFR prezente in stare heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 5 saptamani si 4 zile, in 2011.Operatie laparoscopica pt ovare micropolichistice, martie 2012.
"Atunci cand exista dragoste si jertfire de sine, totdeauna se pune unul in situatia celuilalt, il intelege si il doare. Si atunci cand cineva il primeste pe aproapele in inima sa indurerata, il primeste pe insusi Hristos, Care il umple cu si mai multa veselie duhovniceasca."(Parintele Paisie Aghioritul)


Doamne Ajuta!

Dumnezeu nu e rau.
Raul vine de la oameni. Prin incalcarea poruncii a aparut pacatul ~ raul.

Va trimit si www.calendar-crestin-ortodox.ro/Sinaxar" target="_blank"> Sinaxarul de azi!

O zi buna!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anna85 spune:

Ai dreptate Ioana: se scrie Iisus si Hristos! Am gresit copiind mesajul din mail fara sa corectez aceste greseli!
Dumnezeu nu a creat raul ci raul a aparut ca urmare a faptului ca omul a ignorat porunca lui Dumnezeu!


Ana-Maria, 26 ani, Mutatiile 677C>T si 1298 A>C in gena MTHFR prezente in stare heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 5 saptamani si 4 zile, in 2011.Operatie laparoscopica pt ovare micropolichistice, martie 2012.
"Atunci cand exista dragoste si jertfire de sine, totdeauna se pune unul in situatia celuilalt, il intelege si il doare. Si atunci cand cineva il primeste pe aproapele in inima sa indurerata, il primeste pe insusi Hristos, Care il umple cu si mai multa veselie duhovniceasca."(Parintele Paisie Aghioritul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

anna felicitariiiiiiiiiiii
ti-am zis ca va fi bineeeeeee
bravosssssss
sa fie intr-un ceas bun si bebe sa stea cele 9 luni la caldurica
ai incredere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

si eu mai vin cu o veste minunataaaaaaaaaaa
si katy82 de la pozitia 163 din listuta este gravidutaaaaaaaaaaaaa
am aflat de la aspirateeeeee
asa ca incep incurajator sa apara liniute duble si la aspirantele mai vechi
Doamne Ajuta tuturor
poate se invredniceste cinevasa o treaca si pe ea in lista gravidutelorrrrrrrrrrrr
ca eu nu ma pricep

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

si eu mai vin cu o veste minunataaaaaaaaaaa
si katy82 de la pozitia 163 din listuta este gravidutaaaaaaaaaaaaa
am aflat de la aspirateeeeee
asa ca incep incurajator sa apara liniute duble si la aspirantele mai vechi
Doamne Ajuta tuturor
poate se invredniceste cinevasa o treaca si pe ea in lista gravidutelorrrrrrrrrrrr
ca eu nu ma pricep

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




Doamne Ajuta!
Multumim pt veste!
Felicitari katy!
Sa ai o sarcina usoara pana la termen!
Noapte buna!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Multumesc fetele! Eu recunosc ca bebe a venit cand a vrut Dumnezeu pt ca nu am facut ceva special luna asta. Intr-adevar m-am rugat mai mult, dar nu neaparat pt bebe, ci pt sotul meu caruia i s-a descoperit o problema la inima asa ca am spus Acatistul Sf. Spiridon si al Sf. Nectarie. Pup fetele! Sa auzim de bine si de multe liniute duble II.

Sunt in 4+ . Doamne ajuta sa fie bebe sanatos.
http://lmtf.lilypie.com/NIPjp3.png

Mergi la inceput