Bebe mananca numai in somn

Bebe mananca numai in somn | Autor: Lorellai

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor
Sunt noua pe forum, abia m-am inregistrat azi.
Sper sa gasesc niste raspunsuri pentru bebelusul meu de 4 luni.
In primele 2 luni, a mancat aproximativ bine. L-am alaptat doar doua saptamani. Are reflux gastro esofagian diagnosticat prin ecografie. A mancat pana acum Nan AR. Cam de o luna, a inceput progresiv sa planga aproape la toate mesele si sa nu mai vrea sa manance. Acum o saptamana nu am mai reusit sa ii dau decat foarte greu. Plange cate 45 de minute, si imi e mila de el si sa il fortez, si sa il las nemancat. La un moment dat i-am dat intamplator semi-adormit (nu voiam sa arunc laptele) si a mancat. De acum o saptamana numai asa reusesc sa ii dau, cand e adormit. I-am schimbat laptele la Milupa, am zis ca poate nu ii mai place gustul la Nan.
Ma ingrijoreaza faptul ca, si daca acum ii dau cumva sa manance, sa nu cumva sa am probleme mari cu el pe viitor. Daca nu va mai manca deloc treaz?
Daca au mai fost parinti cu probleme asemanatoare, va rog frumos sa ma sfatuiti si sa imi spuneti cum anume ati rezolvat pana la urma.
Bebe este sanatos in rest, nu are alte probleme.
Doar ca in ultima saptamana a inceput si sa doarma mai putin, mai prost si mai agitat. Nu are alte simptome, sau semne de boala.
Va multumesc pentru rabdarea de a citi postul cam lung.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns agent008 spune:

Buna Lorellai
Stiu ca postul tau are peste 6 luni, dar cum trec printr-o situatie semanatoare cu a ta, iti scriu pentru a afla cum te-ai descurcat intre timp si cum o duce bebelusul tau. Eu am un baietel de 6 luni (6kg300-nascut cu 3kg500), a fost alaptat la cerere cca 5-6 saptamani, si apoi a inceput sa refuze sanul si sa nu mai vrea sa suga. La sfatul pediatrului (foarte prost, imi dau seama acum), am introdus biberoanele, mai intai cu laptele matern (timp de cateva saptamani, pt ca bebe nu mai vroia sa suga deloc la piept) si apoi cu lapte praf cand nu am mai avut suficient lapte. Inutil sa iti spun ca baietelul meu tot refuza de atunci sa manance. La inceput manca si treaz dar foarte putin, apoi manca doar inainte de a se culca, apoi manca doar in somn, etc.. etc... Suntem disperati si nu stim incotro ne indreptam. Am inceput si diversificarea la sfatul medicului, dar fara succes si asta. Mentionez ca nu bea nimic (nici apa, nici sucuri/ceaiuri) si nici nu da semne de foame. A avut cateva zile in care nu a mancat nimic timp de 12-20 de ore (da da, aproape o zi intreaga fara o picatura de mancare/lapte in stomac). A fost spitalizat de mai multe ori, a fost diagnosticat cu alergie la lactoza si proteinele din lapte, dar chiar si dupa introducerea laptelui special, nimic nu s-a schimbat in comportamentul lui. Ne este foarte greu sa il hranim si nimeni nu reuseste mai bine ca noi (rude, medici). Acum de vreo cateva zile, trebuie sa il aducem intai in faza de pre-somn si doar asa accepta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nu stiu daca raspunsul meu te ajuta cu ceva ...

Noi am trecut printr-o situatie similara cu cea mica. A fost alimentata mixt (san + biberon) din prima zi, de la maternitate. Intai o puneam la san, apoi ii dadeam biberonul, pentru ca nu aveam lapte suficient in ambii sani.
La inceput a fost ok, in prima luna manca bine sanul si biberonul, luase bine in greutate, era totul roz.
Pe la 2 luni a inceput sa refuze biberonul, NU sanul, cum ma temeam ca va face. Copilul saracul era programat de mama natura sa suga la san si stia ca de-acolo e cel mai bun lapte, asa ca refuza cu obstinatie biberonul. O puneam la un san, apoi la celalalt, si apoi urla de foame. Singurul mod in care accepta biberonul era daca avea laptele meu (dar de unde sa-l scot) sau daca era adormita / leganata astfel incat sa nu-si dea prea bine seama ce baga in gura.

Si acum, la 1 an si 5 luni, are zile in care nu accepta biberonul decat in somn. Vien, ma trage de tricou si zice "tzitzi", ma suzeteaza 5 secunde si abia apoi accepta biberonul.

Nu prea stiu ce sfat sa-ti dau.
La noi s-a rezolvat cu diversificarea, dar spre 6 luni, ca la carte , nu am fortat-o mai devreme. Am avut noroc ca este foarte pofticioasa, nu poti manca nimic in preajma ei ca ii lucesc ochii imediat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agent008 spune:

Buna Burtocika
Multumesc mult pt raspunsul tau. Intr-adevar nu ne este de mare ajutor, dar orice experienta este bine venita si iti multumim pt asta. Baietelul meu nu vrea sa suga piept sub nici o forma, nici macar pt ca sa adoarma. Nici fan de suzeta nu este, o accepta doar ca ultima solutie inainte de a dormi. In rest nu suporta sa ii dam nimic noi. Nu bea lapte, nici ceai, nici suc, nici mancare mai mult de cateva lingurite, pacalit cu jocuri si cantecele. Un chin. Fetelor, cine a mai trecut prin asa ceva, va rog, spuneti-ne si noua cum ati rezolvat pana la urma. Ne simtim neputinciosi si nici un medic nu ne poate ajuta din cate vad pana acum.
Toate cele bune va doresc voua si puisorilor vostrii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Dar a luat in greutate?Ce analize i-ati facut?

Uite vreo 2 mamici spuneau ca nu i manca bb pt ca avea exces de vit D in corp.Cum i-au scos viganto;u; cum a inceput sa manance.Tu ce pastile ii dai?

Daca nu e un efort prea mare poate ar fi bine sa veniti la Buc la un pediatru, eu iti pot rec unul

Mergi la inceput