Cum ne controlam emotiile?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Am scris un mesaj si l-am pierdut.

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)



Of, imi pare rau...sper sa poti reveni cu el, chiar sunt interesata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Mihaela uite ce faceam eu cand am inceput sa predau:) Un amfiteatru e ceva emotionant si mai ales cand stii ca stapanesti limba aproximativ si ca e greu sa repari o idee pierduta...
Mi-a trebuit ceva timp sa separ ce ma stresa lumea sau limba sau eu nu aveam eu idei sufcient de clare....
Eu imi construiam ideile principale si mi le repetam undeva intr-un loc deschis...gen plaja. De fapt le repeetam intai si nici nu ma uitam in jur, apoi incercam sa le repet incercand sa caut cu privirea sa vad ce se intampla in jur. Daca ajungeam sa nu ma pierd uitandu-ma la iarba batuta de vant pe dune, nu m-am pierdut nici in fata studentilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hehe AB_AC, cata vreme vorbesc nu pot spune ca ma pierd. De repetat repet si eu, e OK cat tin sirul prelegerii mele. :) Problema e cand vin intrebarile, atunci ma pierd...Sau daca cineva ma intrerupe sa ma intrebe ceva, desi asta nu se prea intampla la prezentari, intrebarile vin la sfarsit.

La repetitii e OK, eu repet acasa, intre 4 pereti, uneori in oglinda. Dar nu-mi pune nimeni intrebari. Cred ca trebuie sa fac asta cu audienta-sotul-si sa ii dau niste intrebari pe care sa mi le puna :).

Edit: acum mai repeti? Daca nu, dupa cat timp nu ai mai repetat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada_3Pitici spune:

Inteleg perfect prin ce treci. In facultate imi era foarte greu sa vorbesc in public, sa raspund la intrebari si apoi regretam ca nu am facut-o. La prima mea vizita in strainatate se intampla sa merg la o scoala de vara, credeti-ma ca 1 zi si ceva nu am scos un cuvant in engleza, imi era rusine ca nu o sa vorbesc corect, cu accent etc.
Pe mine m-a ajutat foarte mult, paradoxal, faptul ca la primul job eram obligata sa vorbesc cu cat mai multi oameni.
Sfaturile mele (citite in diverse parti, experimentate) ar fi asa:
- inainte de prezentari incearca sa cunosti oamenii prezenti in sala, pune-le intrebari, afla povestea lor, incearca sa stabilesti o conexiune, oricat de mica.
- asa cum s-a punctat foarte bine mai sus, incearca sa mentii contactul vizual cu cateva persoane prietenoase.
- daca ai o prezentare ppt, incearca mereu sa faci o structura simpla, slide-uri aeriste, cateva idei cheie. Roaga pe cineva sa se uite inainte daca i se pare logica si cursiva.
- daca ti-ai formulat cateva idei clare de la inceput, atunci nu mai trebuie sa tii contactul vizual permanent cu slide-uri. Examinatorii te vor considera nepregatita (ceea ce nu e adevarat!), publicul va crede ca il eviti si te va respinge si el.
- daca iti permite contextul, poti incepe cu o exprimare mai iesita din comun: Buna, ma numesc X si sufar de cea mai raspandita boala a secolului - vorbitul in public. Cati dintre voi sunt ca mine?...
- daca primesti intrebari, incearca sa faci conexiuni cu ce stii, cu ce ai studiat prin formulari de genul "Interesanta observatia, as adauga in acest sens ca..", "intrebarea dvs ma duce cu gandul la studiul x...". Daca nu stii nimic legat de subiect, cel mai bine este sa fii sincera si poti spune diplomat "ma tem ca informatiile pe care le acum nu sunt suficiente pentru o argumentare completa, va rog sa imi permiteti sa ma documentez mai mult pe subiect si sa revin cu un raspuns".
- tinuta trebuie sa fie cat mai lejera, pozitia la fel. Daca te simti mai sigura pe tine stand jos, stai jos. Nu te forta doar pentru ca scrie la manual ca trebuie sa te plimbi prin sala.
Si cel mai important: ai incredere in tine! Stii cum se zice, daca nu tu, atunci cine?
Data viitoare cand repeti in oglinda, incepe cu "sunt frumoasa, sunt desteapta, am muncit si stiu despre ce vorbesc"








Scriu si pe http://blog.3pitici.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

la ce a spus Buflea eu ti-as recomanda sa ai chiar vreo 2-3 raspunsuri mai evazive, mai generale...incat sa le folosesti la urgenta...just in case.
gandeste-te ca toti profesorii au fost ca tine, ca nimeni nu e perfect, ca esti acolo sa inveti...si ca acest speach nu va tine forever...in cateva minute e over.
nu te mai gindii ca nu vorbesti 100% corect limba. e de admirat cat stii...si nimeni nu se asteapta ca tu sa o vorbesti 100%. perfectiunea asta e doar in mintea ta.
probabil la primul speach e mai greu, apoi cu celelalte vei deveni mai obisnuita.

-incearca sa iti reglezi respiratia
-eventual inainte de speach sa iti desclestezi muschii faciali, pregatesti vocea
-cauta-ti o pozitie care sa te simti relaxata.
-practica in oglinda zimbetul, ori expresia fetzei.
-cand primesti intrebarile nu te grabi cu raspunsul, eventual mai trage un pic de timp.
-ai grija ce maninci sau bei inainte
-inainte de speach sa ai o melodie favorita care sa o fredonezi

iti pun si un link de pe net si sper sa te ajute:
http://www.wikihow.com/Reduce-Stress-Before-Giving-a-Speech

-personal la mine nr 1 este rugaciunea. asta e ce ma linisteste in orice moment de stres(pacat ca tu nu o consideri ca o optiune). stiu ca totul se intimpla cu voia lui Dumnezeu, ca nu sunt singura niciodata...ca orice as face bine,gresit...Dumenzeu ma va ajuta, ca prin orice trec, Dumenzeu ma caleste...si doar asa ma trece la o alta treapta.


noi pe forum suntem mandre de tine, de ce faci...si cu siguranta nu suntem singurele.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

la ce a spus Buflea eu ti-as recomanda sa ai chiar vreo 2-3 raspunsuri mai evazive, mai generale...incat sa le folosesti la urgenta...just in case.
gandeste-te ca toti profesorii au fost ca tine, ca nimeni nu e perfect, ca esti acolo sa inveti...si ca acest speach nu va tine forever...in cateva minute e over.
nu te mai gindii ca nu vorbesti 100% corect limba. e de admirat cat stii...si nimeni nu se asteapta ca tu sa o vorbesti 100%. perfectiunea asta e doar in mintea ta.
probabil la primul speach e mai greu, apoi cu celelalte vei deveni mai obisnuita.

-incearca sa iti reglezi respiratia
-eventual inainte de speach sa iti desclestezi muschii faciali, pregatesti vocea
-cauta-ti o pozitie care sa te simti relaxata.
-practica in oglinda zimbetul, ori expresia fetzei.
-cand primesti intrebarile nu te grabi cu raspunsul, eventual mai trage un pic de timp.
-ai grija ce maninci sau bei inainte
-inainte de speach sa ai o melodie favorita care sa o fredonezi

iti pun si un link de pe net si sper sa te ajute:
http://www.wikihow.com/Reduce-Stress-Before-Giving-a-Speech

-personal la mine nr 1 este rugaciunea. asta e ce ma linisteste in orice moment de stres(pacat ca tu nu o consideri ca o optiune). stiu ca totul se intimpla cu voia lui Dumnezeu, ca nu sunt singura niciodata...ca orice as face bine,gresit...Dumenzeu ma va ajuta, ca prin orice trec, Dumenzeu ma caleste...si doar asa ma trece la o alta treapta.


noi pe forum suntem mandre de tine, de ce faci...si cu siguranta nu suntem singurele.


michelle


Multumesc mult de sfaturi, multe dintre ele le practic, in incercarile mele de a ma simti cat mai confortabil in fata celor care ma asculta, dar nu toate si sunt binevenite.

"nu te mai gindii ca nu vorbesti 100% corect limba. e de admirat cat stii...si nimeni nu se asteapta ca tu sa o vorbesti 100%. perfectiunea asta e doar in mintea ta." Asta imi spune sotul mereu. Si trebuie sa imi bag bine in cap caci e unul din motivele pentru care ma simt aiurea cand incep sa vorbesc: ca poate cuvintele mele nu sunt tocmai cele mai potrivite, ca am accent, ca stiu ca multi nu imi inteleg accentul(mi se intampla sa ma intrebe ce am zis, desi mie mi se pare ca am spus perfect :)).

Am sa ma uit si la link.

da, stiu ca la tine e rugaciunea si inteleg ca te ajuta. La mine e non-sens, dar stii asta deja.

Cat despre fraza asta "noi pe forum suntem mandre de tine, de ce faci...si cu siguranta nu suntem singurele." ma faci sa ma rusinez. Dar meriti un buchet intreg de si un pe care ti le dau cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Mihaela acum nu mai repet. Am repetat vreun ani in olandeza si-n franceza doar unul.
Eu incercam sa-mi distrag atentia singura, pierzandu-ma cu privirea si incercand sa revin la subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Revin, poate reusesc mai structurat.

Nu lasa prezentarea pe ultimul moment; fiindca acolo e momentul in care ai oportunitatea sa convingi de ceea ce stii, pregateste-te in fiecare zi. Nu uita ca pana la urma acolo in laborator e munca ta si daca ai facut-o temeinic nimeni nu poate sti mai bine decat tine ce e acolo.Incearca sa vorbesti cat mai mult cu laborantii (sau cum se cheama) ca sa ai oportunitatea sa afli cat mai multe alternative sau unde a dus munca in alte ocazii, ca sa ai cat de cat o idee daca ti se pune vrei intrebare din zona respectiva.

In prezentare sa ai mereu asta in cap: nimeni nu stie mai bine decat mine ce am facut eu, deci numai eu pot vorbi cel mai bine despre asta. :D. Daca discutia duce unde nu vrei, adu-o la loc cu un: desigur acestea sunt aspecte importante, dar noi ne-am concentrat pe zona asta si am facut asa si altfel (nu imi imaginez ce faceti voi acolo, pt mine suna complicat, deci adaptezi termenii) si am demonstrat asta sau aia si/ sau am obtinut cutare rezultat.

pregateste-te sa stii foarte bine replicile de aducere a discutiei in zona ta de confort; acolo ai cele mai mari sanse.

repeta cat mai mult si in tot soiul de medii, ca sa ajungi sa nu te distraga nimic.

pt emotiile de inceput: pe mine ma ajuta forte mult sa imi identific o pozitie de egalitate cu audienta sau cu partenerii de negocieri. Pentru tine poate fi: si ei au fost studenti au trecut prin asta, e randul meu sa trec prin proces. nu uita ca si ei au fost acolo si chiar daca sunt severi in final scopul nu e sa va distruga voua moralul ci sa evalueze nivelul vostru de pregatire.

Prezentatorii de succes isi compun adesea prezentarea de la o poveste, pentru a captiva ascultatorii. Nu ezita sa folosesti ceva interesant, o poveste, din munca voastra in laborator. Scurt, fiindca e un mediu academic- stiintific si vor vrea sa fiti concisi - imi imaginez eu

Poate nu ar strica sa vorbesti de la inceput despre faptul ca tu ai invatat limba si inca o mai inveti iar faptul ca nu o stapanesti ca si pe o limba materna iti produce nervozitate. Poate faci si o gluma, gen daca ma vedeti ca rosesc e din cauza ca sunt tare ingrijorata sa nu incep sa va vorbesc natural si fluent in romana, asteptandu-ma sa intelegeti tot tot. O atmosfera destinsa e muuult mai buna si creeaza simpatia audientei.

Aaaa, nu uita cand repeti sa te cronometrezi. Calculeaza cat timp ai la dispozitie, estimeaza-ti sa spun jumatate pentru intrebai si tu te incadrezi in cealalata jumatate dar cronometrat la rand, ca sa ai sanse sa tii timpul si la fata locului.

Cand sustii prezentarea, incearca sa nu spui cuvant de cuvat ceea ce e pe slideuri (sau ce suport ai tu fizic, hartii etc) pentru ca asta e ceea ce ei citesc oricum.

ma opresc, ca deja cred ca te-am ametit. Dar repet, cu cat esti mai pregatita cu atat va merge mai bine, de aceea am si insistat atat.

Succes mult si nu uita sa ne tii la curent!





Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

pt emotiile de inceput: pe mine ma ajuta forte mult sa imi identific o pozitie de egalitate cu audienta sau cu partenerii de negocieri. Pentru tine poate fi: si ei au fost studenti au trecut prin asta, e randul meu sa trec prin proces. nu uita ca si ei au fost acolo si chiar daca sunt severi in final scopul nu e sa va distruga voua moralul ci sa evalueze nivelul vostru de pregatire.



Aqai
Mi-a placut foarte mult postul tau, tot postul tau, m-am oprit la paragraful de mai sus pentru ca e ff important. Si simteam nevoie sa-l subliniez pentru Mihaela.

Mihaela, fara gluma, pe unii ii ajuta extrem de mult sa isi imagineze lucrurile lumesti pe care le fac cei din public(sau o autoritate). Daca scapi de imaginea de ´´bau bau´´ care intimideaza si privesti omul, oricare ar fi el, ca pe un om perfect egal tie ca fiinta, care are si el in viata lui dureri de burta, emotii, sosete gaurite , parul valvoi cand se trezeste, etc etc , atunci te relaxezi . Ba chiar te poti amuza in sinea ta de gandurile care-ti trec prin cap
Si asta iti da o stare buna, se risipeste tensiunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

Revin, poate reusesc mai structurat.

Nu lasa prezentarea pe ultimul moment; fiindca acolo e momentul in care ai oportunitatea sa convingi de ceea ce stii, pregateste-te in fiecare zi. Nu uita ca pana la urma acolo in laborator e munca ta si daca ai facut-o temeinic nimeni nu poate sti mai bine decat tine ce e acolo.Incearca sa vorbesti cat mai mult cu laborantii (sau cum se cheama) ca sa ai oportunitatea sa afli cat mai multe alternative sau unde a dus munca in alte ocazii, ca sa ai cat de cat o idee daca ti se pune vrei intrebare din zona respectiva.

In prezentare sa ai mereu asta in cap: nimeni nu stie mai bine decat mine ce am facut eu, deci numai eu pot vorbi cel mai bine despre asta. :D. Daca discutia duce unde nu vrei, adu-o la loc cu un: desigur acestea sunt aspecte importante, dar noi ne-am concentrat pe zona asta si am facut asa si altfel (nu imi imaginez ce faceti voi acolo, pt mine suna complicat, deci adaptezi termenii) si am demonstrat asta sau aia si/ sau am obtinut cutare rezultat.

pregateste-te sa stii foarte bine replicile de aducere a discutiei in zona ta de confort; acolo ai cele mai mari sanse.

repeta cat mai mult si in tot soiul de medii, ca sa ajungi sa nu te distraga nimic.

pt emotiile de inceput: pe mine ma ajuta forte mult sa imi identific o pozitie de egalitate cu audienta sau cu partenerii de negocieri. Pentru tine poate fi: si ei au fost studenti au trecut prin asta, e randul meu sa trec prin proces. nu uita ca si ei au fost acolo si chiar daca sunt severi in final scopul nu e sa va distruga voua moralul ci sa evalueze nivelul vostru de pregatire.

Prezentatorii de succes isi compun adesea prezentarea de la o poveste, pentru a captiva ascultatorii. Nu ezita sa folosesti ceva interesant, o poveste, din munca voastra in laborator. Scurt, fiindca e un mediu academic- stiintific si vor vrea sa fiti concisi - imi imaginez eu

Poate nu ar strica sa vorbesti de la inceput despre faptul ca tu ai invatat limba si inca o mai inveti iar faptul ca nu o stapanesti ca si pe o limba materna iti produce nervozitate. Poate faci si o gluma, gen daca ma vedeti ca rosesc e din cauza ca sunt tare ingrijorata sa nu incep sa va vorbesc natural si fluent in romana, asteptandu-ma sa intelegeti tot tot. O atmosfera destinsa e muuult mai buna si creeaza simpatia audientei.

Aaaa, nu uita cand repeti sa te cronometrezi. Calculeaza cat timp ai la dispozitie, estimeaza-ti sa spun jumatate pentru intrebai si tu te incadrezi in cealalata jumatate dar cronometrat la rand, ca sa ai sanse sa tii timpul si la fata locului.

Cand sustii prezentarea, incearca sa nu spui cuvant de cuvat ceea ce e pe slideuri (sau ce suport ai tu fizic, hartii etc) pentru ca asta e ceea ce ei citesc oricum.

ma opresc, ca deja cred ca te-am ametit. Dar repet, cu cat esti mai pregatita cu atat va merge mai bine, de aceea am si insistat atat.

Succes mult si nu uita sa ne tii la curent!





Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)


aqai , foarte pertinente sfaturile, multumesc.

Partea rosie e interesanta, am sa ma gandesc daca pot sa fac asa ceva.

Partea purpurie...la asta m-am gandit si eu. Am mai avut prezentari dar in grup pana acum, mie mi-a revenit o parte mica din prezentare. La intrebari au raspuns colegii mei suedezi. :) Insa mi-e sa nu sune penibil sau ca incerc sa ma scuz...dar poate ca spusa cumva unoristic, ar fi altfel. Am sa ma gandesc si la asta.

Mergi la inceput