Cum ne controlam emotiile?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Gata, a fost OK prezentarea azi. Nu ca nu am avut emotii, nu ca nu m-am inrosit, dar am fost constienta ca asta e si gata. Nu m-am mai simtit rusinata, eu sper sa pot controla si mai departe situatia.

Insa o colega de-a mea, o negresa frumoasa din Eritrea, are 28 de ani. E aici de 10 ani dar nu vorbeste foarte bine, incurca mult cu engleza (e limba nativa cred) si nu poate sa vb in suedeza cand e in public. Desi am auzit-o vorbind, cu noi vorbeste cursiv si corect...S-a oprit in mijlocul prezentarii ei, nu a mai putut continua. A iesit afara din sala, a plans...apoi a spus ca ea nu poate sa faca fata prezentarii mari din mai, e foarte suparata. E o tipa extraordinara, are cele mai mari note din an, e isteata si dezinvolta, nu as fi spus niciodata ca are asa emotii (pe ea nu se vede nimic). Zice ca se sufoca si nu mai poate respira...apoi sigur ca discutia s-a intins si intre restul colegelor si am aflat ca majoritatea au probleme, asa cum spuneati si voi. Colega care e mai in varsta si ea, e cu un an mai mica decat mine (noi doua suntem veteranele) mi-a marturisit ca si ea are probleme in a prezenta, desi nici pe ea nu am observat nimic, chiar parea foarte calma mereu. Asa ca "buba" a explodat azi intre noi, ma simt nu stiu cum sa spun...nu mai bine ci mai usurata cumva. Sper sa ma intelegeti .

ary sa stii ca in ultimele zile m-am intrebat mult de unde as putea avea eu aceasta fobie sociala si nu am gasit nimic in trecut care sa se lege de asta...doar poate ca de cand ma stiu eram perfectionista si ca am stat cativa ani in umbra prietenei mele cele mai bune in liceu (ea era cu 10 pe linie, era perfecta in ochii mei, eu eram departe de ea...). Sper sa pot face terapia, inca nu am primit niciun raspuns...

michelle, asa e...copiii sunt incredibili. Eu am doua exemple in casa, fetele mele. Cea mare avea 11 ani cand ne-am mutat aici si a invatat suedeza in 3 luni (separat de colegii ei) si apoi a intrat in clasa cu copiii suedezi. A fost record pentru profesoare, de obicei la varsta asta dureaza in jur de un an. Dupa un an a primit un premiu la scoala, la sfarsit de ani (premiu in bani, se acorda la doi-trei copii in scoala) pentru cea mai buna evolutie la limba suedeza. Are numai calificative maxime la suedeza, ii depaseste pe multi nativi. Si asta nu pentru ca a renuntat la romana, ca scrie perfect, inclusiv gramatical si ortografic. Iar cea mica la fel...dupa un an nu auzeam la sedintele particulare decat ca profesorii uita pur si simplu ca ea nu e nativa, atat de corect si fara accent vorbeste. Ea avea 4 ani cand ne-am mutat aici. Au si ele prezentari la scoala, dar nu am asistat. Au si spectacole, muzicaluri...mereu s-au descurcat desi cea mica mi-a spus ca are emotii cand vede lume in sala :).

Hai ca sunt off-topic, era vorba despre mine la acest subiect . Dar da, inca o data...avem exemple clare de urmat, fara indoiala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ma bucur, Mihaela!
Ma bucur si pentru prezentarea de azi si pentru faptul ca s-a ivit ocazia sa auzi direct din gura colegelor pe care le credeai strong, ca defapt sunt pline de emotii cand vorbesc in public. Asa ti s-a confirmat direct..de la sursa

Cand vei fi data viitoare in fata unui public, vei sti ca majoritatea simte fix ca tine cand e in locul tau, iar cei care nu-s emotivi deloc sunt mult prea interesati de informatia pe care le-o dai decat sa-si ocupe timpul gandindu-se cate emotii ai tu sau nu. Ca e irelevant, ei nu de aceia sunt acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ma bucur, Mihaela!
Ma bucur si pentru prezentarea de azi si pentru faptul ca s-a ivit ocazia sa auzi direct din gura colegelor pe care le credeai strong, ca defapt sunt pline de emotii cand vorbesc in public. Asa ti s-a confirmat direct..de la sursa

Cand vei fi data viitoare in fata unui public, vei sti ca majoritatea simte fix ca tine cand e in locul tau, iar cei care nu-s emotivi deloc sunt mult prea interesati de informatia pe care le-o dai decat sa-si ocupe timpul gandindu-se cate emotii ai tu sau nu. Ca e irelevant, ei nu de aceia sunt acolo.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Brava...eu cred ca ai trecut de un pas important!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Bravo, felicitari ... poate este si chestie de experienta ...acum ca ai trecut peste una, a doua o sa fie un "deja vu" ...

Ce se intampla cu colega care nu a putut sa termine prezentarea ? Nu ia examenul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc mult fetelor.

Asta de ieri a fost o prezentare mult mai lejera decat cea care urmeaza, cele care vor urma mai bine zis. Dupa ce trec de prima din cele care urmeaza, pot spune ca urmatoarele vor fi mai usoare. Pentru ca vor fi la fel.

Cea de ieri am mai spus, a fost in fata a numai 4 colege si a unei profe cu care ne stim de la inceput. Am avut multe cursuri cu ea si am povestit mult, ne stim bine. Si tot am avut emotii...in plus a fost prezentare de grup, nu stiam eu sa raspund, raspundea alta...intrebarile au fost putine.

Dar nu pot sa neg ca nu a fost un antrenament si ca am putut sa stau in fata colegelor chiar si rosie (ma inrosesc involuntar, cand incep sa vorbesc), fara sa ma gandesc la roseata ci la ceea ce spun.

Nu stiu ce sa spun de colega mea. Nu a criticat-o nimeni, toti o incurajam ca nu e problema cum vorbeste, inclusiv profa. Prezentarea asta e o mica parte din ce inseamna nota finala, cursul are multe parti (teorie, teorie de laborator, partea practica de laborator, rapoarte de laborator, examen din preparate la microscop, rezumatul articolului in scris si prezentarea lui orala; fiecare din ce am scris aici se noteaza si la final primim doua calificative: pe teorie si pe laborator...rezumatul si prezentarea orala fac parte din teorie). Teoretic trebuie sa treci toate etapele ca sa primesti calificativ final. Profa a discutat cu noi in particular dupa prezentare, asa ca nu stiu ce se intampla cu colega mea...

edit: aici nu se anunta rezultatele in gura mare :). Fiecare stie ce calificativ a luat el. Nu stiu de alte colege decat daca le intreb in particular :). sau mai aflam pe facebook :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mihaela,
De cind ai deschis subiectul tot citesc si ma simt neputiincioasa sa te ajut cu vreun sfat, decit ca trebuie sa stapinesti subiectul.
(nu am nici un complex de vobit cu public, mai greu in tête à tête, )

Acum ca tu ai vazut ca se poate, ti-as spune sa nu ratezi nici o ocazie sa vorbesti in public si-ti va trece totul complet si definitif.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik



(nu am nici un complex de vobit cu public, mai greu in tête à tête, )


Mik.


Se poate si asa?

Mergi la inceput