Agitatie si zapaceala(2)

Agitatie si zapaceala(2) | Autor: Selene_Bunny

Link direct la acest mesaj


<<<Topic precedent



cristinuk@, tocmai, ca si mie mi-au spus cei de la al doilea camin ca nu tinem de zona lor...

Si chiar si la una dintre gradinite am fost intrebata "dar puteti veni pana aici, sa fiti la timp cu copilul aici, ca sunteti departe de noi".

Si, sincera sa fiu, am cautat gradinite intr-o zona cat de cat cunoscuta, macar strada sa o cunosc, cartierele oricum nu le stiu, ca nu-s de loc de aici si nici nu m-a interesat sa umblu pe toate strazile si stradutele...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

cristinuk@, tocmai, ca si mie mi-au spus cei de la al doilea camin ca nu tinem de zona lor...

Si chiar si la una dintre gradinite am fost intrebata "dar puteti veni pana aici, sa fiti la timp cu copilul aici, ca sunteti departe de noi".

Si, sincera sa fiu, am cautat gradinite intr-o zona cat de cat cunoscuta, macar strada sa o cunosc, cartierele oricum nu le stiu, ca nu-s de loc de aici si nici nu m-a interesat sa umblu pe toate strazile si stradutele...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...







Poate cine stie mai e vreo fata din Tg Jiu sa confirme. Gradinita la care s-a adaptat pustoaica e pe 11 iunie, eu stau la gara.peste 1 km jumate distanta, acolo am gasit educatoarele astea,ambele tinere si pe gustul ei.le gaseam trantite cu ei pe covor,nici vorba de stat cuminti cu mainile la spate. Eu ma trezesc la 6 fac naveta 25 km, mergeam zilnic dupa ea, de cele mai multe ori cu ea pe jos ,ajungeam seara la 6 acasa, o ora drumul.
Nu-ti spun ce insemna cand, dimineata sotul nu o putea duce(el o ducea de obicei,eu la 7 trebuia sa fiu in maxi taxi la naveta mea)
Nu vreau sa-ti sune a "vai,uite de ce sunt eu in stare" ci sa-ti atrag atentia ca, in situatii limita,habar nu ai de cate esti in stare.Trebuie sa vrei cu adevarat sa reusesti.

Si sunt ferm convinsa si vad in jurul meu oameni care trec prin situatii mult mai limita decat asta cu dusul copilului la o gradinita la doi km departare...asta e floare la ureche pe langa ce indura/reusesc altii.

Ia o lista de la Primarie ,sigur au, cu caminele/gradinitele pe o raza de un km doi , au asta as face, scurt pe doi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Selene,si gandeste-te ca pe a ta nu a oparit-o nimeni cu cafea clocotita la gradi si a trebuit sa mergi cu ea la psiholog.
Doar ca nu se adapteaza......dar eu,eu cate sute de pagini ar trebui sa scriu ca ma tem ca Eva sa nu respinga orice fel de socializare ca va asocia vesnic cu faptul ca a fost facuta sa sufere?
Ai tu idee ce e in inima mea cand stiu ca i-am promis ca nu va pati nimic si am mintit-o,ca am dus-o la spital?

Ai tu ideee prin ce trec eu de groaza ca va mai pati ceva la noua gradinita la care o voi inscrie?

Tu iti faci griji degeaba...drobul de sare vezi ca de cate ori strigi lupul,cand o veni chiar lupul...nu te mai crede nimeni.

Bucura-te ca e desteapta,ca e intreaga,ca ai sansa sa stai cu ea toata ziua,nu sa o vezi doar doua ore,apoi sa faci curat,mancare,sa speli copilul si sa-l culci....bucura-te ca macar Daria ta e sanatoasa si nu si-a batut nimeni joc de increderea ei,bagand-o in spital si sustinand ca ea e de vina ca nu a fost supravegheata..

Ai sa sari probabil de fund in sus..dar gandeste-te ca eu eram cu copilul desfigurat si pe aici imi ziceau ca-mi merit soarta...si cate si mai cate.....ce ar fi trebuit sa fac?

Esti fericita ca stai cu ea..o gradi cu program normal..pana la 12 e perfecta.Mai ales ca tu poti merge sa o duci si sa o iei fara probleme.

Tu tot ai probleme financiare din cate inteleg..adica din ce am vazut in postari..nu cred ca ai fi renuntat la job ca apoi sa nu stii ce ii pui in farfurie copilului.....asa am dedus eu din multele subiecte pe care le-ai deschis......


Nu te supara,nu ti-o zic cu malitiozitate ci pur si simplu vorbesc din experienta mea.


Iar cu iesitul afara.....eu cu Eva iesim indiferent de vreme...cate doua ore.....ninsoare,ploaie...doar la -15 grade nu am stat decat 30 minute....am investit in echipament de ski performant si nu are nici o treaba cu frigul..e calda si moale cand o dezbrac de combinezon.....

Iesi cu ea afara..ti-e greu,dar te relaxezi si tu...dupa atata stat in casa...miscarea e perfecta...eu alerg si ma joc cot la cot cu ea...e minunat.

Si sa vezi ce bine-ti face la moral.


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

ce bine ca poti sa ti duci copilul la orice gradi vrei aici depinde de zona unde stai in alta parte nu poti sa l duci decat cu derogari si hartii si comisii ca de ce nu vrei gradi la care esti arondat particularele sar de 600 de eu pe luna si la doi copii dai faliment cel putin noi

selene cu un copil e floare la ureche

Si aici e o lupta acerba,daca ai pile sau dai spagi ai loc,daca nu,nu.
Din punctul asta de vedere e mai bine in orasele mai mici.
Si la fel cum ziceau si alte fete,Selene bucura-te ca ai un copil sanatos,ca ai o casa,ca aveti joburi,ca o aveti pe buni,chiar si pt o ora din cand in cand,nu ai idee ce bine e...ca sunteti sanatosi.Vezi si partea plina a paharului,nu te mai uita mereu doar la partea goala,incearca sa gandesti pozitiv,ca si daca te dai cu capul de pereti tot aia va fi,lucrurile nu se aseaza de la sine si in nici un caz gandind mereu negativ..nu mai fii asa prapastioasa,nu te mai ataca pt ce fac altii,nu mai despica firul in 1000,ci incearca sa mai si actionezi sa schimbi una alta.
Succes cu analizele si gradinita fetei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Eu am 2 baieti de 3 si 5 ani, acum sunt singura cu ei, pana la sfarsitul anului si am si serviciu. Pe amandoi ii duc la gradi la program prelungit. ne deplasam cu autobuzul. La 8 fix eu trebuie sa fiu zilnic in scoala.
Ei sunt o echipa, iar eu antrenorul Au atata energie incat, atunci cand ne bagam in pat zici ca am alegat toti la maraton.
Ce aplicam noi:
- ii anunt de seara programul de a doua zi:(mergem cu autobuzul nr.., va las la gradi, mama va ia la 4- veti dormi- .....)
- cand ajungem acasa ma intreaba ce planuri avem acasa azi: mama pregateste cina, voi va jucati cu...si le propun cateva chetii din care ei aleg, apoi ma joc cu voi...de obicei nu te supara frate ca stiu amandoi sa joace sau pacalici) mancam (ei pun masa, eu le dau farfuriile, tacamurile, painea, apoi strangem masa) se mai joaca singuri cam o jumatate de ora = eu lucrez pt scoala) ii preagatesc de culcare)

Legat de prostioare:
- nu au voie sa loveasca este trimis in alta parte si revine dupa 3 sau 5 minute (depinde care a lovit)
- cel mare poarta ochelari (nu are voie sa-i traga de la ochi, cel mic) Foarte rar, intr-o incaierare se mai ajunge sa-i agate, dar a inteles ca nu sunt de joaca (si eu port ochelari)
- jucariile care se trantesc= nu au nevoie de ele, le punem intr-un sac si le vom da (au renuntat, rar in accese de furie se mai intampla sa mai zboare cate un cub, daca si-au stricat unul altuia contructiile)
- seara se strang jucariile (am calcat intr-o noapte pe o jucarie si s-a stricat si au tras concluzia (sa nu te mai impiedici mama de jucariile noastre si sa ni le strici)
- le mai permit si mici nazbatii controlate )le place sa se joace cu apa si uda florile....va dati seama ce fac in baie, dar fiind gresie dau de 2 ori cu mopul si e gata
- nu le permit sa se joace cu mancarea (le iau farfuria si revine la masa cand ii e foame)

La socrii sunt foarte nestamparati ca nu au spatiu si se pune placa )nu fugiti, nu alergati, mai incet...) stau la bloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Vad n mesaje de genu nu-i zii aia copilului, nu conteaza aia, nu-i fa aia, dar nu vad un mesaj in care sa-i spuna ferm copilului ca nu are voie sa faca anumite lucruri. Si explicat ferm ca lucrurile costa, ca poate buni nu are destul de multi bani sa ia inca o sticla de ulei, sau poate detergentu pentru podea e pe terminate si iar nu-s bani sa ia altu.

Ce, ce daca ii zice? Nu se sparge, nici nu crapa, nu i se intampla nimic copilului. Nu sunt pro violenta, dar un ton ferm, spun exact in momentul boacanii poate fi incercat.
Si de ce nu, trimis in camera lui sa chiraie cat o vrea.
Educatia copilului incepe de mic, iar la 3 ani sunt destul de ok sa inteleaga cat de cat ca nu e bine ce a facut.

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu te supara,si probabil trimis in camera lui sa chiraie cat o vrea si tinut flamand sau cu doua palme peste cap,nu?Vorbesti de copil de 3 ani.......nu de unul mare....cred ca doar metodele tale nu le-a incercat SElene


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Cu tonul ferm sunt si eu de acord (motiv pentru care am aprobat mesajul Giuliei), atunci cand libertatile pe care si le insuseste copilul incalca dreptul nostru de a vietui pasnic cu el in acelasi spatiu. Nu le dau scatoalce peste cap, nici nu ii expediez in camera lor, insa le spun ( si categoric nu ranjind a satisfactie, ca iote ce prunc capabil am io!) ca ma deranjeaza un anume gest, fapta, vorba si ca, daca vrem sa fie ok in casa noastra, trebuie sa stie ca unele lucruri pur si simplu nu pot fi facute. Si explicatiile, pe note joase si nu urlate, pot continua, dupa caz.
Eu nu-i sfidez pe ei, nici pe ceilalti din jur, astept acelasi lucru si din partea lor( toleranta mea e mai mare fata de ei, clar, insa nu e infinita, asta mi se pare o greseala enorma!). Nu ne iese din prima, nici din a doua, ori din a noua, dar sunt convinsa ca in final explicatiile si comunicarea prind mai mult decat trimisul in camera lor ori bataia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Eumada, am spus fara violenta, si te rog sa nu-mi rastalmacesti cuvintele. Mai citeste o data.

Nu, nu sunt de acord ca unui copil sa-i satisfaci toate capriciile, incluzand si boacanele repetate, mai ales cele care provoaca neplaceri materiale. Daca Selene n-o duce bine cu banii, banuiesc ca nici bunica nu sta mai bine, asta asa ca o paranteza.

Stau de ani buni in casa cu chirie si credeti sau nu, am grija mai ca ochii din cap de lucruri, decat as avea in casa mea.
Acu 5 ani, o pata de cerneala facuta de fii-mio pe perete, nu mai mare de o moneda de 2 euro, m-a costat in Franta, tot in casa cu chirie, 40 de euro.
A venit agentul de la Agentie Imobiliara a vazut pata si a spus ca el nu poate s-o predea proprietarului asa si ca trebuie curatata. Scurt mi-a cerut 40 de euro cu chitanta, cu tot. Am platit fara sa comentez.

Totul se plateste.
Si nici mie in calitate de proprietar nu mi-a convenit cand am gasit peretii murdari de carioca, chiar daca am copil, nu mi-a convenit. Evident s-au iscat discutii ca asa-s romanii, ce vrei doamna ca e copil? Pai daca e copil, ai grija sa nu murdareasca peretii pentru ca nu poti sa predai casa ca o cocina, in conditiile in care nu ai preluat-o asa. Ce sa fac, sa umblu prin tribunale, tot eu am platit din buzunar.
Lucrurile nu sunt asa simple cum par....

Si nu, nu-s o scorpie poate cum reiese, insa copilul meu are toata iubirea noastra neconditionata dar e dator cu un singur lucru sa invete sa fie educat, sa fie de omenie, nu mie in mod special, ci societatii, familiei, vietii lui..
Si asta se invata de mic!


Eu zic ca daca ii educam de mici, atat cat pot intelege, explicat pe ton ferm dar cald, nu tipat, nimic care sa implice violenta,(nu-mi rastalmaciti cuvintele) imposibil sa nu se prinda ceva.


uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ideea e ca Selene se simte depasita de situatie tocmai pentru ca are asteptari mari de la un copil mic.Daca s-ar pune in mintea ei ar vedea ca Daria cere atentie,ca vrea sa testeze limitele....nu are noi provocari.....doar ceea ce stie deja.

Se stie ca pentru cei mici altele sunt valorile si lucrurile importante.In timp ce mama se agita ca nu tine curatenia,cel mic gandeste"mai amuzante sunt lucrurile imprastiate..ce multe sunt..oare ce se intampla daca trantesc sticla?Oare de ce se supara mami ca e interesant cum se imprastie uleiul pe jos....."..trebuie o balanta atenta....si Selene nu stie cum s-o mentina.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu i-am delimitat un perete.....de fapt un patrat de 1x1...pe care poate desena.......am preferat sa-i arat eu,sa ii dau sabloane macar sa fie desene logice....dar nu o prea intereseaza.Face un fluture,apoi plange ca nu zboara,,,,apoi ca i s-a sters casuta ei...tot desen....nu scrie decat in patratul delimitat.Mai scapa cate un creion de jur imprejur,dqr se duce cu radiera.Sunt metode..ea mai curand strica jucariile,le desface,le rupe capul la papusi,sa vada ce e inauntru....si prefera sa deseneze si sa decupeze....apoi sa faca colaje..desenat,colorat,decupat lipit...perfect.Si odata pe an varuiesc integral casa ca sa imi iau de o grija.
La mama scriu amandoua pe perete,in locul special delimitat.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput