drumul unui ateist spre Isus

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema

Filmuletul e frumos facut, nimic de zis.

Dar eu tot cred ca Isus a fost un om si atata tot.




celelalte 2 filme le-ai vazut?

michelle



Da Michelle, le-am vazut

Dar eu cred ca cei care il gasesc pe Isus nu-l gasesc cautand dovezi ca el a existat si a infaptuit minuni. Pur si simplu ajung sa creada ca asa le dicteaza mintea / sufletul.

Cineva spunea odata ca "atunci cand incepi sa-l cauti pe Isus, inseamna ca deja l-ai gasit". Cred ca e ceva adevar in fraza asta. Primele doua filmulete par sa confirme.

Toate religiile au miracolele si personajele lor miraculoase. Eu nu cred in ele si asta e .

Multumesc pt filme, by the way, sunt frumos facute.

edit: Mormonii nu sunt crestini? Dar ce sunt ei atunci? Eu stiam ca sunt crestini...


din ce am citit e clar ca nu sunt crestini.Nici mormonii nici jehova witnesses. pt ca nu cred in Trinitate, Isus-Fiul lui Dumenzeu...etc

iar Biblia lor "pare"ca cea crestina...dar daca va pica in mana uitati-va cu atentie la ea si comparati-o cu cea ortodoxa sau trad. Cornilescu. sunt pasaje lipsa.
Mormonii desigur ca au si cartea lui Smith care o pun mai presus de Biblie.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

http://4witness.org/mormon/jwldschr.php

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema
[Dar eu cred ca cei care il gasesc pe Isus nu-l gasesc cautand dovezi ca el a existat si a infaptuit minuni. Pur si simplu ajung sa creada ca asa le dicteaza mintea / sufletul.

Cineva spunea odata ca "atunci cand incepi sa-l cauti pe Isus, inseamna ca deja l-ai gasit". Cred ca e ceva adevar in fraza asta. Primele doua filmulete par sa confirme.

Toate religiile au miracolele si personajele lor miraculoase. Eu nu cred in ele si asta e .

Multumesc pt filme, by the way, sunt frumos facute.

edit: Mormonii nu sunt crestini? Dar ce sunt ei atunci? Eu stiam ca sunt crestini...


ma bucur ca ti-au placut filmele.

diferenta intre religii consta in faptul ca doar in cea crestina avem un Salvator, un Manutitor si in toate celelalte religii personajele lor importante sunt in pamant....

Isus a cucerit moartea si este in Rai si ne asteapta.
Isus ofera speranta si mantuire.
Isus este Fiul lui Dumenzeu, a venit pe pamant sa cunosaca suferinta, sa I-si dea viatza pt pacatele naostre, sa se sacrifice pentru noi...
Doar in religia crestina se vede dragotea imensa a Lui Dumnezeu, de a ne oferii gratis manutirea.
Noi nu treb decat sa o acceptam.

cum spunea un pastor,Jerusalemul e singurul loc important de pe pamant unde lumea sta cu orele la rind sa vada un mormant gol.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Michelle , fratii lui Iisus nu inseamna automat si fiii Mariei, Iisus singur e numit fiul Mariei, nu si ceilalti.
In afara de asta, termenul 'frate' nu insemna in ebraica numai frate de singe, ci si var, cumnat, toate rudele de aceeasi virsta dintr-o familie, pina la gr al 6lea, asa am inteles eu ca se traduce acel 'ah'=frate+termenul de care ziceti si voi de frati adica cei ce cred in Dumnezeu.

Fecioara nu este numita in profeti 'o fecioara' care va lua in pintece Fiu, ci Fecioara.Prin asta se intelege o stare de permanenta.Altfel, s-ar specifica ceva de genul"cutare femeie, pe cind era fecioara,pe cind nu era maritata, inainte sa se marite etc a nascut pe Mesia'.
Si asa cum s-a anuntat in VT, ca Fecioara va fi fericita de toate neamurile, asa a zis si ea ca o vor ferici toate neamurile.Prin ce zice Iisus lui Ioan cu 'iata mama ta" , eu inteleg atit ca ne-o da pe Maica Domnului ca s-o fericim si noi, cit si ca ea nu mai are alti fii trupesti, deci tb ca cineva sa aiba grija de ea.Si in sprijinul fericirii ei de catre noi iau si ex nuntii din Cana Galileii cind ea Il roaga pe El sa faca ceva ca s-a terminat vinul(deci cind ea mijloceste pt ceilalti),iar El o asculta si transf apa in vin.

Nu vin cu mai multe argumente, ca s-a scris mult si s-au certat multi pe tema, n-are rost. Nici nu e important, cum ziceati si voi.Fiecare crede ce vrea, ia Biblia si, in fct de ce religie are, asculta unele interpretari sau altele.


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

oarecum on-topic :
Uite cum presupun eu ca s-a produs convertirea lui Saul : el persecuta pe cei care fusesera alaturi de Isus si-i propovaduiau invataturile dupa moartea / invierea sa. Pe drum spre Damasc, chestiunea il preocupa intens si, ca orice om, s-a intrebat la un moment dat : mai, daca totusi e adevarat, si Isus chiar a inviat ? O fi avut si vreun vis in care i s-a aratat Isus... si atunci el s-a autoconvins de adevarul lui Isus. Mai departe stim.

E o ipoteza. Nu dati cu rosii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Gaba-rema, parerea de rau sau indoiala ar fi putut fi simtite de oricare din soldati, dar numai lui Saul i-a vorbit Domnul, ce i s-a intimplat lui n-a fost o naluca. Si cred ca nici nu e asa de important cum l-a abordat Domnul, in fond ce-a urmat dupa e important. Ca asa, citi dintre noi nu zicem ca L-am intilnit pe Domnul, ca a facut minuni cu noi, si totusi nu sintem Apostolul Pavel.

Si degeaba zici ca nu simti.Simti, imi faci impresia ca esti dintre cei suparati pe Dumnezeu, ca ai avut tu o rafuiala , o dezamagire, dar indiferenta nu esti in niciun caz. De aia te-ai si referit la Saul. Asa ca nici vorba de rosii, dimpotriva, te asteptam sa vii cu noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu cred ca nimeni nu-si da viatza si alege sa moara in asa chinuri cum au murit apostolii pt un vis, nalucire...



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Ba da, Michelle, dintotdeauna s-au gasit oameni care sa se lase torturati si omorati pentru o idee (sau o naluca).

Uite cum sunt fanaticii islamisti, care isi leaga o centura de explozibil de pantece si se omoara dimpreuna cu zeci de oameni. Asta nu-i face drepti si nemuritori cum spera ei. Asta nu confirma defel spuse ale Coranului. Dpdv logic, ai putea spune ca nimeni nu ar face ca ei doar pt. o nalucire... Si totusi asta e cruntul adevar!

Katya, eu am fost credincioasa, acum nu mai sunt. Ai ghicit ca am avut o rafuiala cu Dzeu. Doar ca am ajuns sa nu mai cred deloc in divinitate, iar cale de intoarcere nu este. Multumesc pt. floricele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Gaba-rema, parerea de rau sau indoiala ar fi putut fi simtite de oricare din soldati, dar numai lui Saul i-a vorbit Domnul, ce i s-a intimplat lui n-a fost o naluca.




Parca a fost si un centurion care s-a convertit auzindu-l pe Isus... asa retin din Biblie, nu mai stiu care Evanghelie era, scuze. Eu cred ca milioane de oameni s-au convertit pt. ca li s-a aratat (cu adevarat sau in visele lor) Isus. Si in vremurile acelea, si in zilele noastre.

Mergi la inceput