Legea mamicilor-discriminatorie

Legea mamicilor-discriminatorie | Autor: danafox

Link direct la acest mesaj

Salutari! Sunt o mamica in devenire, urmeaza sa nasc peste cinci luni, n-as putea spune ca stiu foarte clar ce inseamna sa fii mama, dar sunt matusa a 4 nepoti, am avut grija de toti, banuiesc ca se pune si asta.
Traiesc printr-o perioada extraordinara, mamicile stiu f. bine ce inseamna. Singurul lucru care ma nelinisteste pentru viitor este partea financiara, si nu la modul general asa cum ne nelinisteste pe toti. Din pacate nu voi putea beneficia de indemnizatia de crestere copil pentru ca desi am aproape 4 ani in campul muncii, in ultimele 12 luni anterioare nasterii nu voi avea lucrate decat 8 luni. Anterior celei mai recente angajari, am stat acasa in cautarea unui job, preferand sa nu beneficiez nici de somaj, si nici sa apelez la agentia ocuparii fortei de munca.
Probabil ca nu intereseaza pe foarte multa lume aceasta poveste total plictisitoare, dar mie mi se pare ca aceasta lege discrimineaza extrem de mult mamele, limiteaza dorinta de a mai face copii, pe langa multe alte limitari pe care le mai are. Nu trebuie sa mergem pe principiul ca "asta este legea si ca trebuie sa ne conformam". Atitudine si mentalitate tipic romaneasca. De ce sa luptam pentru binele nostru, mai bine sa plecam capul si sa mergem mai departe, om vedea ce-o fi si cum ne-om descurca.
Stiu ca noi nu facem legile, dar avem puterea sa le schimbam pe alocuri. Sunt ferm convinsa ca nu sunt singura in aceasta situatie, si ca toate mamicile din situatia mea, ar vrea sa primeasca macar o suma minima fixa din care sa iti poti creste copilul macar pana la un an; asta daca nu se poate introduce un articol special pt. acele femei care au lucrat mai putin de 12 luni, sa se faca o medie intre ultimele luni lucrate impartite la 12 asa cum ar fi logic si normal, conform ultimei legi. Nu mi se pare de exemplu normal ca o studenta sa aiba dreptul totusi la cei 600 de ron, iar o persoana care are chiar si cateva luni in campul muncii(dar mai putin de 12), sa nu aiba dreptul la nimic.
Este strigator la cer!
Eu am de gand sa fac presiuni oriunde voi sti si voi putea pt. a modifica aceasta lege. Dar daca as avea mai multa sustinere, daca s-ar alatura mai multe mamici, nu doar cele care sunt in aceeasi situatie, ci chiar si cele care sunt de acord ca se intampla o mare nedreptate, vom reusi in acest demers.
Sa nu mai fim rusinosi si indiferenti, sa punem cotul la munca pt. a primi ce meritam si un dram de respect!

Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

de acord cu tine si eu am 24 ani munciti dar nu 12 luni inainte de nastere, rezultand 0 lei indemnizatie...

dar spre deosebire de tine eu normal ca o studenta sa primeasca cei 600lei, formarea profesionala fiind tot o munca

pana se strang persoanele care sa sustina opinia ta mai lucreaza la argumentatie

o primavara insorita




Mergi la inceput