Piersicute de iulie august (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

cum preferati sa va spun la ora asta?buna dimineata sau noapte buna.eu nu mai suport trezirile astea imi vine sa plang de nervi

22+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Buna dimineata fetelor, ce mai faceti?
Carmina, felicitari pentru sosetutele schimbate, si eu am patit la fel :), dar cred ca cel mai mult conteaza sa fie sanatos.

In alta ordine de idei, am tot inceput sa ma uit dupa lucrusoare pt bebe. La carut m-am decis, la patut m-am cam orientat (inteleg ca aici salteaua conteaza cel mai mult si ca cele de cocos ar fi cele mai recomandate), lenjerie, am vazut ca cele de la bertoni, desi sunt un pic scumpute, au niste laterale foarte pufoase si inalte. Acuma, fetele cu experienta in bebei :)), cum e cu sterilizatoarele, incalzitoarele si alte ustensile de-astea? Conteaza firma? Cum se departajeaza calitatea? Eu ma gandesc ca deja sa ma orientez catre ce vreau, poate comand cate ceva pe ebay...

Fleur, ce frumos a fost la tine in vacanta :) vreau si eu la apa aia...

22 sapt +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Vad ca vremea frumoasa ne tine departe de calculatoare, ceea ce nici nu e chiar asa de rau. Mai luam si noi putin aer.
Ali, si eu mai patesc asa. E frustrant, dar cu cat ne enervam mai rau cu atat mai greu adormim la loc.
Carmen, arata-ne si noua la ce te-ai hotarat. Poate ne inspiram.
Fleur, foarte frumoase poze. Tu ai intrat si in apa? Te intreb pentru ca eu sunt topita dupa apa (mare, piscina, etc) si lumea din jurul meu zice ca nu am voie graviduta, mai ales in apa sarata. Voi ce stiti? Cele care mai aveti copii....nu ati intrat in apa de loc gravide?
O duminica frumoasa.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Offf :((( am scris post-ul si cand am dat pe un link mi s-a sters ce scrisesem... o iau de la capat

http://www.leagane.ro/carucior-espiro-vector-air-3in1-p-308.html este ca al lui Michelle
http://www.myreclama ilegala - avertizare/1-c1/pat-copii-din-lemn-transformabil--s44/patut-transformabil-pentru-copii-kompakt-natur-nuc-d236.html la care se adauga o salteluta de infasat pt suprafete tari in val de 50 ron EDIT - Site-ul este mykids . ro la pg 3
http://idealbebe.ro/bertoni-set-lenjerie-piese-universal-cu-laterale-p-4485.html mai merge una de 3 piese pt schimb
http://www.ebay.com/itm/Philips-Avent-Digital-Color-Video-Baby-Monitor-SCD600-NEW-/390382108297?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5ae4963e89 asta mi se pare f util

Si nu stiu care e treaba cu sterilizatoarele. Daca merita un sterilizator de la philips avent, care e in jur de 350 ron sau merge si unul mai ieftin. Incalzitoare de biberoane, ma gandesc ca daca nu alaptez, nici nu am nevoie (decat poate de unul auto pt calatorii). O sa mai trag cu ochiul si pe la colegele mai mari, sa vedem, ele ce au cumparat :)

23 sapt +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fleur, bine ai revenit din concediu! ma bucur ca ti-a priit. pozele sunt f frumoase.
se pare ca orice zona din caraibe este minunata.
muraturica, eu stiu o fata din timisoara care a facut inot din sapt 13, la un bazin renumit ca fiind foarte igienic si nu a avut nici o problema. acum fetita ei are 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare fetele. Eu stau numai in pat ca nu am chef de nimic. Foarte interesante lucrurile Carmen. Bine ca le-ai pus. Noi am fost aseara in tribute ,cine nu-I din Bucuresti este un club cu muzica live. M- a sunat o prietena care e gravida in 7 luni si mi-a spus ca a facut cistita. A facut cineva dintre voi si ce ati luat. Dr. Ei nu raspunde la telefon si are usturimi rau.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Buna fetele
Cam liniste pe la noi, este duminica oare burticutele lenevesc?
si eu lenevesc ca la noi s-a facut din nou frig, maine din nou la scarbici
Va doresc in continuare duminica placuta

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salut fetelor,

Slaba miscare pe aici, se cunoaste ca a venit primavara...

Ali, nasol cu insomniile....sper ca ai adormit repede la loc si te-ai odihnit bine. Eu nu am probleme cu somnul, dar visez urat, des, de la inceputul sarcinii. Am visat-o recent pe o prietena si vecina de-a mea de acasa de la parinti,mai mare cu 3 ani decat mine, celibatara, am visat-o mireasa, deosebit de frumoasa (stiu ca nu e de bine cand visezi nunta...)

Muraturica, nu mai asculta ce zice "lumea din jur". Inotul e sportul cel mai recomandat pt gravide, cel putin din al 2 lea trimestru (recomandat de medici, ma refer. Am intrat in apa dar nu mult, caci erau cam multe alge , in rest am mers cu pedalo (hidrobicicleta)si am stat cu picioarele in apa. Nu stiu cu ce ar dauna apa sarata? De inotat am inotat in piscina si a fost super, acum caut o piscina aici pe aproape care eventual are si cursuri de aquagym, speciale pt gravide (o prietena de-a mea a facut).

DE cumparaturi ce sa zic, nu am luat pana acum decat hainute si un cearsaf de finet, cu elastic. Am primit multe lucrusoare si voi mai primi, dar "artileria grea" carucior etc ramane in grija noastra...sunt niste preturi si aici de te sperii. Deocamdata suntem la faza de pus bani deoparte...

Am citit din urma si cred ca sunt la zi... noroc cu vremea buna ca nu prea ati fost vorbarete:

Carmina, wow, ce veste, ce supriza! Felicitari pentru sosetele roz!!! sa fie sanatoasa si sa urmeze si Radu, cand veti dori voi!
Parca au mai aparut surprize de genul asta, nu? Eu am facut amnio si nu s-a schimbat nimic la capitolul putzulica.

Balanta, rabdare si curaj iti doresc, trebuie sa fie greu sa stai mereu la orizontala, dar important e ca bebeii sunt bine. Hai ca nu mai este atat de mult de asteptat. S-a discutat mult de calatorit, ma abtin sa te sfatuiesc pentru ca situatia ta e mai delicata. Cele care nu au probleme cu sarcina, va sfatuiesc sa calatoriti fara frica, eu am mers si cu avionul si cu masina cate 5 ore, si cu autocarul pe drumuri pline de gropi si a fost ok. In cazul tau insa, cred ca ar trebui evitat pe cat posibil orice deplasare pe distante mari, va fi oricum inconfortabil.

Fetelor, cam atat imi amintesc din ce ati scris...dar e suficinet ca iar m-am intins cat o zi de post.

Pupici si o seara de duminica frumoasa!

22 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

buna fetele, intru sa va salut, duminica placuta in continuare!
am avut program de smotru ieri, am bagat lucrurile de iarna, gata, nu mai vreau frig.
azi sunt cam dezmembrata, ma doare noada...

Fleur sa-ti fie de bine vacanta!
Ada cistita e infectie urinara, ii trebuie un antibiotic ceva.
Carmen cred ca am mai vorbit, mai multe mamici printre care si eu zic ca nu e cazul sa investesti acum in tot felul de biberoane/sterilizatoare etc, poti sa nu ai nevoie de ele deloc si-s bani aruncati.
Muraturica inotul e sportul recomandat cu predilectie gravidelor, daca ai unde-l face du-te cu incredere. iar apa sarata nu vad ce ar face rau. eu am fost in ocean la toate sarcinile
PUP


Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Salutare burtici!

Noi suntem bine,dar am o lene de ma doare...
Mai tusesc inca,dar beau doar sirop de ceapa deocamdata,care nu prea face minuni.
In rest e vreme naspa si nu am chef de nimic.


Fleur,bine ai revenit!!!
Foarte frumoase pozele.Sa-ti fie de bine concediul!

Ada,nu stiu ce sa zic de prietena ta,la mine ajuta statul in dush,cu dushul caldut sub burta...dar nu fierbinte.Cu asta ma tratez eu,in rest n-am luat niciodata nimic de cistita.

Carmen_80,eu am sterilizator de microunde de la Chico.A fost vreo 10e,dar si-a facut bine treaba.Depinde citi bani vrei sa bagi...dar eu am considerat ca sunt bani aruncati aiurea daca iau unul scump.
Sticle,vroiam sa va sfatuiesc sa luati setul de inceput de la Avent.Sunt cele mai bune.Eu le-am luat de la inceput si am schimbat doar tetinele in funcie de varsta.Le am si acum pt bb2,desi fi-miu a baut mult din ele.


Muraturica,inotul e cel mai indicat la gravide.Eu n-am costum intreg,ca in cel vechi nu mai incap si altul n-am cumparat.Ma enerveaza ca cel de la sarcina trecuta l-am imprumutat si dus a fost.




www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



20+ sapt

Mergi la inceput