Strategii ....(split stiinta - descoperiri)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Te rog, explica-mi asta: Victoria a fost diagnosticata la 2 ani. Pana la 2 ani a fost intre copii bolnavi (raciti, etc.) si sist. ei imunitar a aparat-o foarte bine. Atunci, de ce (oare) nu a aparat-o sistemul ei imunitar de celulele de leucemie? Ca eu credeam ca are sist. imunitar foarte bun.

Ia sa incerc eu sa aberez un raspuns ...
Din cate am inteles, la copii aparitia cancerului are o foarte mare cauza genetica, comparativ cu adultii unde aparitia are ca si cauza imbatranirea anormala a celulelor cumulata cu scaderea imunitatii (tot din cauza batranetii)...

Daca e adevarat ce spun, atunci probabil ca la Victoria a fost o anomalie genetica - s-a nascut cu ea si a izbucnit dupa 2 ani de viata ... la alti copii apare mai tarziu, in jur de 4-5 ani (fetita aceea Ema care a avut sarcom parca pe la 5 ani a fost diagosticata, nu ?).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Buflea, hai sa te mai confuzez un pic. Exista si barbati diagnosticati cu cancer de san...

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Citat: (nu stiu cum sa impart mesajul in quote diferite)
"eu vad rata de succes ca fiind o combinatie de evenimente fericite (depistare timpurie, structura genetica favorabila) si nicidecum strict efectul unui tratament".
Da, ai dreptate, e o combinatie de evenimente fericite. Dar acesti factori sunt interdependenti; asa cum nu poti trata cancerul numai cu tratament, la fel nu se poate trata numai cu sist. imunitar. Toate au o legatura stransa intre ele si acesti factori depind unul de celalalt. (Sex, varsta, faza incipienta, tot ce ai spus tu mai sus) si mai ales, tratamentul. Ca fara acel tratament se pot avea toti factorii favorabili si nu se trateaza pacientul fara tratament.

Asa este ... dar daca tratamentul traditional este controlabil (prin concentratie, prin tipul de chimeo, prin doza de radiatie), celelalte componente sunt absolut variabile si aleatoare. Ceea ce, cu tristete, ma determina sa spun ca boala canceroasa nu este INCA tratabila din punct de vedere medical si scapa de ea numai "norocosii" sau "alesii Domnului" ca tot ne-am desprins de la Religie.

Deci, ca sa revin la polemica mea cu prietena din Suedia - este boala canceroasa o sentinta la moarte ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Buflea, cancerul este tratabil. Doar ca nu este tratabil in cazul tuturor pacientilor. E exact ca si cum te doare acelasi dinte ca pe mine, al tau se poate trata, dar al meu trebuie scos.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da, în cazul mamei care are cancer la san, se recomanda controlul tuturor copiilor, nu numai a fetelor/femeilor. Desi la barbati incidenta e mult mai mica.

Buflea da, dupa 70 de ani cancerul avanseaza mai incet dar tratamentele nu mai dau nici ele rezultate, multi nu le suporta.

Scriu de pe telefon, ma iertati ca sunt telegrafica, sunt pe drum spre casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Buflea, hai sa te mai confuzez un pic. Exista si barbati diagnosticati cu cancer de san...

Pai cu ce ma confuzezi ? Sigur ca exista ...eu cred ca poti face cancer oriunde exista celule, pentru ca tumoarea canceroasa este de fapt o aglomeratie de celule mutante. Si cum origanismul uman este alcatuit din celule, poti face cancer oriude, indiferent de sex ...

Intrebarea este, de ce nu poate organismul sa traiasca cu tumoarea canceroasa si poate trai de ex cu cele necanceroase, sau fara cate un organ ? Probabil din cauza ca tumoarea canceroasa se mareste si afecteaza functionarea organelor pe care se dezvolta ...probabil ca viteza de marire este mai mare decat timpul necesar organului respectiv sa se obisnuiasca in a functiona in noua lui structura ...habar n-am daca am dreptate - aberez, aberez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Buflea nu se poate generaliza. Cancerul de pancreas nu e vindecabil. In cel mai bun caz se prelungeste viata cu 5-10 ani. Prognoza de vindecare e de 10%. Altfel sta situatia la leucemie limfatica la copii unde prognoza de vindecare e de 95%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Celulele canceroase sunt total diferite de celulele organului gazda sa ii spun asa. Ele invadeaza organul si omoara celulele functionale. Astfel organul nu isi mai indeplineste functia, organismul moare. Si mai mult, nu multumesc cu un organ, merg la altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Buflea, cancerul este tratabil. Doar ca nu este tratabil in cazul tuturor pacientilor. E exact ca si cum te doare acelasi dinte ca pe mine, al tau se poate trata, dar al meu trebuie scos.

Mda ... dar in ambele cazuri, eu cu dinte sau tu fara el, putem functiona mai departe in mod decent. Deci as putea spune ca durerea de dinti este "vindecabila" - prin metode mai mult sau mai putin invazive.
Faptul ca vindecarea cancerului tine deocamdata de mai multi factori necontrolabili si faptul ca exista inca un rata masiva de mortalitate datorita acestei boli, ma face sa spun ca este o sentinta de moarte ... Doamne, suna groaznic ...ma simt de parca as fi "vestitoarea mortii".

Realitatea este ca eu sunt intzepenita de frica in fata acestei boli si probabil ca de aia sunt si atat de pesimista. Atat de intzepenita incat nu am facut pana acum nici o mamografie ... am fost acolo si am plecat din sala de asteptare .

Nu ma afecteaza un diagnotic cardiac (despre care se spune ca reprezinta de fapt primul motiv de mortalitate in lume ), cat ma terorizeaza un diagnostic canceros ... mi se pare ca e mai usor sa supravietuiesti si chiar sa mori de o boala cardiaca decat de cancer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Celulele canceroase sunt total diferite de celulele organului gazda sa ii spun asa. Ele omvadeaza organul si omoara celulele functionale. Astfel organul nu isi mai indeplineste functia, organismul moare. Si mai mult, nu multumesc cu un organ, merg la altele.

Da, inteleg ce spui ... partea proasta este ca distrug si nu ca se cazeaza pe un organ sanatos.

Mergi la inceput