Strategii ....(split stiinta - descoperiri)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Ceea ce e complicat este ca celulele astea sunt hoate...adica au gasit metode sa se ascunda de aceste substante care le blocheaza receptorii, fac cumva ca bacteriile, isi construiesc rezistenta. Asta ingreuneaza mult cercetarile si descoperirile care sunt facute e posibil sa nu fie bune la un moment dat. E foarte simplu din afara sa spui ca "nu se face nimic" si ca de ce nu se descopera odata medicamentul minune...

Aaaa ..nu, nu - eu nu spun ca nu se face nimic ...dar da, spun ca nu s-a descoperit un tratament al cancerului.

Inteleg de ce - pentru ca nu e o bacterie pe care s-o omori, pentru ca practic trebuie sa lupti contra propriului tau organism si probabil ca de aceea depinde foarte mult de structura genetica a fiecarui individ ... accept ca stiinta are limitele ei si ca aceasta boala este in continua cercetare si sper sa se gaseasca o formula de tratament care sa aiba sanse de succes 100%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zala spune:

Mihaela, daaaa, fa un split la subiect sau deschide unul separat. Si mai povesteste si despre ce inveti, si unde, si cum. Am retinut ce-ai scris in alte mesaje despre ce inveti, dar m-ar interesa o expunere completa si cu detalii. Si cred ca nu sunt singura interesata. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Io nu pot face split, numai un moderator poate. Nu as deschide subiect ca nu imi place sa spun daca nu sunt provocata . Dar daca e lume interesata, spun cu placere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Foarte interesant ... nu am stiut. Adica e firesc sa nu fi stiut din moment ce este un tratament care se aplica pe scara restransa. Oricum imi suna bine - ca macar se cauta ceva directionat pe celula canceroasa, ceva ce s-o omoare, altceva decat inlaturarea ei chirurgicala.


Buflea, asta se face prin chemo terapie de multi ani. Doar ca asa cum explica Mihaela, se distrug toate celulele: si cele bune si cele bolnave (canceroase). Tocmai de aceea la leucemie tratamentul se face in cicluri de 3 saptamani: 2 saptamani de citostatice si o saptamana de repaos (?) sa-si revina organismul.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Mai e ceva, o intrebare pe care si-o pun cei inquisitive (intrebareti, adica): unde a fost Iisus intre 12 si 30 de ani? Ce a facut?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...






nimeni nu stie unde a fost de la 12 ani la 30.

propabil ca in acesti ani s-a pregatit pt perioada de 3 ani in care va arata lumii cine este, ce miracole poate sa faca si bineinteles pt crucificare si resurectie.

e interesant insa ca la 12 ani,predica in Templu. Cui? celor mai invati, celor care studiase teologia de o viatza si care erau uimiti de ce auzeau de la "acest copil".


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Maria, daca tu vrei sa-ti ajuti prietena, eu iti stau oricand la dispozitie cu informatii.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia






mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca




My lady,

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zala

Mihaela, daaaa, fa un split la subiect sau deschide unul separat. Si mai povesteste si despre ce inveti, si unde, si cum. Am retinut ce-ai scris in alte mesaje despre ce inveti, dar m-ar interesa o expunere completa si cu detalii. Si cred ca nu sunt singura interesata. Multumesc


Invat pentru meseria care se numeste BMA aici in Suedia (in orasul Kalmar, la Linnéuniversitetet), sunt cei care lucreaza in laboratoare de spital. BMA vine tradus analist in biomedicina si in engleza se numeste Biomedical scientist. E o facultate de trei ani. In Romania sunt cei care termina biochimia cam cu meserie similara, dar nu e atat de complexa ca aici. Invatam multe, acum facem cursul de morfopatologie clinica si de asta sunt la curent cu cele ce am scris. :) Daca te intereseaza mai detaliat, mai spun :).

Poate face cineva un split. :) Ca e un ghiveci total aici. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Iar invierea lui Iisus dupa 3 zile... Stiu ca s-a incetatenit asa (3 e numar magic), insa, daca pe vremea aceea, ziua avea tot 24 de ore, ca acum, de vineri, de la ceasul al saselea (dimineata sau seara, nu mi-e clar) pana duminica, dis-de-dimineata (orele sunt luate din Evanghelia dupa Ioan), numai 72 de ore nu-s...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...






La evrei ziua incepe din ziua precedenta de la ora 6 seara.
Isus a fost crucificat Miercuri, la ora 3 a murit si pus in mormant Miercuri pana la ora 6 seara
mierc-Joi=1 zi
joi-vineri=2 zi
vineri-sambata=3 zi
Isus a stat in mormant pana Sambata seara ora 6.
Duminica dimineatza mormatul era gol, Isus deja inviase.

astfel s-a implinit profetia 3 zile in mormant.

dar parerea mea e ca nu asta conteaza ca e miercuri ca e vineri...conteaza mesajul transmis.
Isus a venit pe pamant, a murit pt pacatele noastre,a inviat.

michelle


Care miercuri, michelle???

In Evanghelia dupa Ioan scrie clar:

#350;i era Vinerea Pa#351;tilor, cam la al #351;aselea ceas, #351;i a zis Pilat iudeilor: Iat#259; Împ#259;ratul vostru.

Deci iudeii, fiindc#259; era vineri, ca s#259; nu r#259;mân#259; trupurile sâmb#259;ta pe cruce, c#259;ci era mare ziua sâmbetei aceleia, au rugat pe Pilat s#259; le zdrobeasc#259; fluierele picioarelor #351;i s#259;-i ridice.

Iar în ziua întâia a s#259;pt#259;mânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-diminea#355;#259;, fiind înc#259; întuneric, #351;i a v#259;zut piatra ridicat#259; de pe mormânt.

Inca ce important este.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Mai e ceva, o intrebare pe care si-o pun cei inquisitive (intrebareti, adica): unde a fost Iisus intre 12 si 30 de ani? Ce a facut?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...






nimeni nu stie unde a fost de la 12 ani la 30.

propabil ca in acesti ani s-a pregatit pt perioada de 3 ani in care va arata lumii cine este, ce miracole poate sa faca si bineinteles pt crucificare si resurectie.

e interesant insa ca la 12 ani,predica in Templu. Cui? celor mai invati, celor care studiase teologia de o viatza si care erau uimiti de ce auzeau de la "acest copil".


michelle


Ce ai spus tu au spus si altii. Numai ca... l-au plasat pe Iisus, in intervalul 12-30 de ani, in Tibet. Acolo si-a desavarsit practica spirituala si s-a pregatit pentru a da tot ce avea mai bun (pe sine) in acei 3 ani.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Conform lui Matei, Iisus a murit la 9 seara:

Iar în ceasul al nou#259;lea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adic#259;: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai p#259;r#259;sit?

Iar Iisus, strigând iar#259;#351;i cu glas mare, #350;i-a dat duhul.

Si tot vineri.

Pentru ca...

Iar a doua zi, care este dup#259; vineri, s-au adunat arhiereii #351;i fariseii la Pilat,
Zicând: Doamne, ne-am adus aminte c#259; am#259;gitorul Acela a spus, fiind înc#259; în via#355;#259;: Dup#259; trei zile M#259; voi scula.

Dup#259; ce a trecut sâmb#259;ta, când se lumina de ziua întâi a s#259;pt#259;mânii (Duminic#259;), au venit Maria Magdalena #351;i cealalt#259; Marie, ca s#259; vad#259; mormântul.

Marcu confirma varianta lui Matei, inclusiv faza cu Eli, Eli, precum si orele si zilele:

Rastignit vineri la 3
Cer intunecat de la 6 la 9
Mort la 9

#350;i f#259;cându-se sear#259;, fiindc#259; era vineri, care este înaintea sâmbetei,

#350;i dup#259; ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, #351;i Salomeea au cump#259;rat miresme, ca s#259; vin#259; s#259;-L ung#259;.
#350;i dis-de-diminea#355;#259;, în prima zi a s#259;pt#259;mânii (Duminic#259;), pe când r#259;s#259;rea soarele, au venit la mormânt.

Luca zice si el la fel

#350;i ziua aceea era vineri, #351;i se lumina spre sâmb#259;t#259;.
Iar în prima zi dup#259; sâmb#259;t#259;, foarte de diminea#355;#259;, au venit ele la mormânt, aducând miresmele pe care le preg#259;tiser#259;.


NICI VORBA DE MIERCURI.

Si uite asa m-ai facut sa compar cele 4 evanghelii.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput