Strategii ....(split stiinta - descoperiri)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu ma refeream la faptul ca nu poti deveni bolnav daca gandesti pozitiv si traiesti o viata in liniste, bucurie, pace si iubire.


apoi, capcaune, pe bune ca mi-ar place si mie sa plec pe covorul zburator la munca. dar nu s-a inventat inca tesatura .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu ma refeream la faptul ca nu poti deveni bolnav daca gandesti pozitiv si traiesti o viata in liniste, bucurie, pace si iubire.



alina


Vise.
Sa iti spun de cate ori m-au intrebat pacientii bolnavi de cancer, de cele mai multe ori stadiu avnsat/depasait " dar de ce am facut boala asta? ca am mers la Biserica, m-am rugat", oameni care erau siguri ca lor nu li se poate intampla.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu ma refeream la faptul ca nu poti deveni bolnav daca gandesti pozitiv si traiesti o viata in liniste, bucurie, pace si iubire.




alina


Aiurea! Am scris eu mai devreme de copil nascut cu leucemie. Si restul de copii care la 2-3 ani sunt diagnosticati cu fel de fel??? Tot din cauza gandirii negative? Aiureli...

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

sunt visele si aiurelile mele.
sunt convingerile mele si pe acest forum ar fi frumos sa putem sa ne spunem parerile fara a fi luati in deradere .

daca te duci la biserica si te rogi nu presupune ca iti traiesti viata in bucurie si iubire. iar copilul inainte de nastere se formeaza intr-o femeie care gandeste si isi traieste viata asa cum stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu ma refeream la faptul ca nu poti deveni bolnav daca gandesti pozitiv si traiesti o viata in liniste, bucurie, pace si iubire.



Ba deobicei te loveste exact cand nu te astepti. Si cu cat esti mai calm, linistit si fericit te descoperi intr-o faza mai avansata decat unul care se cauta toata ziulica ca-i ingrijorat si de un fir de par.

Buflea cancerul nu e o condamnare la moarte in stadiile I, II. Apoi e un mare depinde pentru ca organismul e deja obosit si tratamenele sunt mult mai agresive si omoara mult mai multe celule sanatoase ... de fapt o oboseala si o sfarseala continua ar trebui sa duca pe oricine la medic. Chiar si pe optimisti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Alinta, dar ce presupune sa iti traiesti viata in bucurie, liniste si iubire? Poti da exemple?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

sunt visele si aiurelile mele.
sunt convingerile mele si pe acest forum ar fi frumos sa putem sa ne spunem parerile fara a fi luati in deradere .

daca te duci la biserica si te rogi nu presupune ca iti traiesti viata in bucurie si iubire. iar copilul inainte de nastere se formeaza intr-o femeie care gandeste si isi traieste viata asa cum stie.
alina



Alina din respect pentru persoana ta ma abtin sa comentez.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

sunt visele si aiurelile mele.
sunt convingerile mele si pe acest forum ar fi frumos sa putem sa ne spunem parerile fara a fi luati in deradere .

daca te duci la biserica si te rogi nu presupune ca iti traiesti viata in bucurie si iubire. iar copilul inainte de nastere se formeaza intr-o femeie care gandeste si isi traieste viata asa cum stie.

alina



Sotia reverendulu de la biserica noastra a fost diagnosticata cu cancer de ficat si pancreas... oare o fi trait fara Dumnezeu in viata ei? Cu ganduri negative? Sau o fi fost vreo betiva? Sau...? Sau...?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

victoria, inteleg de ce abtii, pentru ca tu gandesti din punctul tau de vedere, al mamei care are un copil bolnav.

nu trebuie sa ma jignesti, chiar nu trebuie pentru ca ti-am spus deja ca sunt convingerile mele.


a-ti trai viata in bucurie inseamna in primul rand sa poti ierta celor care ti-au gresit pentru ca si tu la randul tau gresesti. fara voie sau cateodata cu voie, adica cu stiinta sau fara stiinta.
a-ti trai viata in iubire inseamna sa iubesti tot ceea ce te inconjoara. de la natura la oameni, oameni care gresesc.
sa nu judeci pe altul si sa fi convins ca rostul nostru in lume este cert.

lady, nu iti pot da exemple de oameni care chiar reusesc asta, nici eu nu pot inca , dar imi doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

victoria, inteleg de ce abtii, pentru ca tu gandesti din punctul tau de vedere, al mamei care are un copil bolnav.

nu trebuie sa ma jignesti, chiar nu trebuie pentru ca ti-am spus deja ca sunt convingerile mele.



alina


Alina, nu numai ca nu trebuie sa te jignesc, ci nici nu mi-as dori sa te jignesc. Nici pe tine nici pe altcineva.
Sunt convingerile tale si ai tot dreptul la propriile convingeri. Dar pe ce te bazezi? In afara de credinta ca Dumnezeu ii protejeaza pe 'ai lui'? Si ca oamenii buni nu fac cancer? Imi permit sa imi exprim si eu parerea la adresa convingerilor tale si sa iti spun fara urma de rautate si fara dorinta de a te jigni, ca (,) convingerile tale imi par atat de pline de ignoranta, ca nici nu-mi gasesc cuvintele potrivite. Uite, chiar nu de mult am vazut un show "Inheriting trouble' unde fratele unei D.ne Reverend a fost diagnosticat cu cancer si ea l-a determinat sa nu urmeze tratament, ca Dumnezeu o sa-l trateze. Inutil sa spun ca s-a inrautatit starea lui si apoi a inceput tratamentul si si-a revenit putin, dupa care sora-sa l-a convins ca nu tratamentul l-a ajutat, ci Dumnezeu. A incetat iar tratamentul si a murit la putin timp. Copiii lui au dat-o in judecata pe matusa lor si culmea, au si castigat procesul. In fine, fiecare cu convingerile lui. Sper ca nu te-ai simtit jignita de ce am scris.


(Emoticonul asta il vrea Victoria, nu are nimic a face cu mesajul: )

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput