Strategii ....(split stiinta - descoperiri)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Monica, sanatate multa!

Va citesc cu interes, nu inteleg chiar tot , si eu ca Buflea, dar nu renunt.

Deci celulele canceroase se dezvolta dupa un mecanism foarte inteligent, mai inteligent decat organismul insusi? Devin asadar ele insele o retea, un ““organism““ in organism, incompatibil cu viata.

care e teoria acceptata(daca exista sa ceva) care sta la baza aparitiei cancerelor? x%genetica plus y% stil de viata, unde x mai mare ca y sau invers?

--------------------------------------------
““Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei““S.F.



LadyJ, eu nu as zice ca celulele canceroase sunt mai inteligente, eu as zice mai degraba ca sistemul nostru imunitar nu e pregatit ptr. asa ceva. Sunt celule 'mutante' (daca vrei) pe care sistemul imunitar nu stie cum sa le distruga. Si ptr. ca se reproduc inainte de maturare, deci dupa un timp mai scurt de la nastere, se inmultesc mai repede decat celulele normale, sanatoase si 'cuceresc teritoriu' mai rapid (se raspandesc mai rapid).


La leucemie (asta stiu din pacate, despre asta vorbesc) nu exista o teorie acceptata; sunt copii diagnosticati cu Leucemie la nastere. Sunt gemeni, cu acelasi bagaj genetic si aceasi alimentatie, dintre care unul a fost diagnosticat cu leucemie, celalalt nu. Sunt copii care au fost hraniti numai bio de la nastere si au fost diagnosticati. Sunt copii care au mancat de 3 ori/saptaman junk food si au fost diagnosticati... deci, concluzia? Nimeni nu stie...

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Monica, sanatate multa!
...
care e teoria acceptata(daca exista sa ceva) care sta la baza aparitiei cancerelor? x%genetica plus y% stil de viata, unde x mai mare ca y sau invers?

Mersi.
Si eu sunt curioasa,dar nu cred ca stie cineva sa raspunda sigur la asta.
Pai un exemplu - la melanom se bate toba prin presa si nu numai, ca de vina e soarele,dar culmea e ca in ultimii ani melanomul apare la ff multi dintre cei pe care nu i-a prea vazut soarele! Am citit chiar teoria ca lipsa vitaminei D (care e luata si de la soare) e una dintre cauze.Un ff mic procent (5% parca) de melanoame-s familiale,deci au cauza genetica.Mutatia ce o am eu la gena Braf si pe care o au 60% din cei cu melanom,apare in timpul vietii,e dobandita,deci nu e "inascuta".Se presupune ca mutatia apare de la soare sau pe fondul imunitatii scazute.Pe mine m-a apucat in sarcina.Si ma pot lauda ca am fost sanatoasa pana pe la 40 de ani - in afara de miopie forte chiar n-am avut nicio hiba si chiar cu miopia respectiva am avut ambele nasteri naturale si foarte rapide la 36/39 ani.Dar in ultimii ani- dupa sarcini - am avut probleme cu dantura,care s-a distrus si am avut dese episoade de puroi la masele,deci infectii bacteriene: daca stiam sa "citesc" imi dadeam seama ca era un semn ca imunitatea e la pamant.Culmea ca raceli si alte infectii gen gripa,pneumonii etc. nu le colectam defel! Asa ca si mie mi se pare ciudat tare sistemul asta imunitar!
Si tot legat de soare nici pe mine ma prea vedea soarele defel intre orele 10/11 si 16/17.Si alunita se afla pe spate,unde soarele o vedea doar odata pe an vara ...
Ca stil de viata ,mostenire genetica ... si aici sunt muuulte de zis.Sper sa se mai bage si altii in vorba

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Lady J, depinde de la un cancer la altul. La cancerul de san, de piele sau de intestin gros, genetica joaca un rol de important. La cancerul de san s- a constatat ca 10% din cazuri sunt transmise genetic. Stilul de viata e si el un factor important, incluzand alimentatia, alcoolul, fumatul si miscarea/sportul. Alti factori sunt mediul, mediul de lucru, varsta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

http://www.cancer.gov/cancertopics/causes

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Va las sa dezbateti, revin maine. Sunt in drum spre casa si e tare greu sa raspund de pe telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

http://en.wikipedia.org/wiki/Oncogene

Revin cu detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

http://en.wikipedia.org/wiki/Oncogene

Revin cu detalii

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Asa e, oncogene se numesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Am cautat oncogenele in melanom http://www.nature.com/onc/journal/v22/n20/full/1206449a.html
La final scrie ca sunt tot mai multe dovezi ca oncogenele au o contributie importanta la dereglarea genelor,adica a mutatiilor genetice,daca am inteles bine.

Si extras tot de-aici:
"O combinatie de genetice (somatice sau ereditar) si modificari epigenetice constituie baza pentru instabilitatea caracteristica a transformarii neoplazice. Insulte (??) de mediu, care produc mutatii somatice, sunt cele mai frecvente anomalii identificate īn cancerul uman." Insulte de mediu? Cum se mai traduce "insults" in romana? Poate "agresiune de mediu" sau asa ceva,nu?


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

XIO te asteptam.
Pana atunci, cam ce am inteles eu:
pentru a se declansa cancerul trebuie sa existe in organism niste gene "putrede" adica oncogene=gene cu potential de a cauza cancer sau macar proto-oncogene = o gena normala care poate deveni oncogena - si sa existe si in mediu ceva care sa le "agreseze". Soarele,chimicalele,radiatiile,infectii virale,stresul etc.?

Intrebare: se poate declansa cancerul si fara a exista oncogenele astea ?
La fel exista cancer doar declansat de mediu? (asta cred totusi ca da,fiindca la cobai stiu ca se injecteaza diverse substante cancerigene pentru experimente)

Si cum stii daca ai oncogenele astea si daca le ai,cum te poti feri de mediul "agresiv"
Scuze ... aveam mai multe intrebari in cap,dar mai am o pisaloaga mica langa mine si m-a derutat complet,cred ca deja am scris aiurea ...



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70

XIO te asteptam.
Pana atunci, cam ce am inteles eu:
pentru a se declansa cancerul trebuie sa existe in organism niste gene "putrede" adica oncogene=gene cu potential de a cauza cancer sau macar proto-oncogene = o gena normala care poate deveni oncogena - si sa existe si in mediu ceva care sa le "agreseze". Soarele,chimicalele,radiatiile,infextii virale,stresul etc.?

Mda, pare logic si imposibil de evitat ... asta e ca explicatia aia cu "de ce nu a functionat un tratament naturist garantat 100% de vanzator" - pentru ca este imposibil de urmat toate instructiunile.

Monica, tata este in Romania, vine aici anual, dar nu are asigurare medicala ...

Mergi la inceput