Jocul cu carti 4

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Serialul banuiesc ca e MASH. Persoana de care spui e Alan Alda? Ca el juca rolul principal si a si regizat citeva episoade.Sau Mike Farell, David Ogden Stiers, Gary Burghoff... Ador MASH !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Si eu m-am gandit la MASh, dar parca era in Vietnam localizat, nu in Coreea... parca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Marox , despre Alan Alda e vorba , cu cartea Sa nu-ti impaiezi niciodata cainele .

Ioana , ai dreptate , se pare ca M.A.S.H. a fost conceput ca o critica a razboiului din Vietnam , dar in serial , la inceput , localizarea este Coreea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Monixy, nu stiam de cartea scrisa de Alan Alda. Imi inchipui ca personajul din MASH a luat ceva din adevarata personalitate a actorului, asa ca mi-ar place s-o citesc, dar nu cred ca a fost tradusa in franceza.

E rindul meu?

O scriitoare in pana de inspiratie primeste scrisori din partea unor locuitori de pe o insula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Insula respectiva reprezinta singurul teritoriu britanic ocupat de nemti in cel de-al doilea razboi mondial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Era vorba de "Cercle littéraire des amateurs d'épluchures de patates" de Mary Ann Shaffer & Annie Barrows. Traducerea ar fi "Cercul literar al amatorilor de coji de cartofi".

Mai pun o ghicitoare? Un tinar englez se imprieteneste cu un american descurcaret, care-l protejeaza si-i salveaza viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Actiunea se petrece intr-un lagar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Marox, mai da un indiciu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Philippe Claudel ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

E vorba de un lagar japonez, autorul e englez.

Mergi la inceput