Strengari 43 - Hai Strumfy, Magddalena, Happylica!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, Bubu, Tala, Amy, merci de raspuns cu vezica...ma strangeam pe drum asa de durere si 'teama' ca nu mai ajung pana acolo. Daca nu mi-ar amorti picioarele pe buda m-as muta cu traducerile acolo, pe bune...ca erau si pana acum senzatiile, dar acum s-au intetit. Da, in pat pe o parte se lungeste intervalul, asa-i.

Bubu, dupa multi ani si multe metode, pana la urma tot la asertivitate m-am oprit. Adica sa cer ce am nevoie, sa nu ma astept sa se gandeasca sotul singur, sa faca din proprie initiativa, ci sa repet eu ca discul stricat la nesfarsit. Bine, stiu ca tehnica discului stricat se foloseste adesea la refuzuri ("inteleg ca...dar eu nu pot sa..."), insa eu am aplicat JEEPP si merge. Dar daca ma bosumflu sau enervez, mai mult imi dau inapoi propriile progrese. Mi-a luat mult sa imi schimb convingerile ca ar trebui sa vina de la sine si ca nu ar trebui sa cer eu. Dupa ce le-am schimbat, mi-a fost mai usor sa aplic JEEPP. Bine, mai obosesc si atunci iau pauza, dar altfel repet perseverent care-s nevoile, dar ca si cum cer ajutorul la modul frumos, nu ca si cum era obligat sa faca si n-a facut.

Adica JEEPP inseamna asa:
J - sa spun EU (de la JE), nu TU [adica EU am nevoie, nu TU nu faci]
E - empatie - inteleg ca ai nevoie sa te relaxezi (fara adaugat ca si eu am nevoie sa ma relaxez etc.)
E - emotie - ca esti stresat de la munca si iti vine sa uiti de toate, ca nu e deloc usor, nici la munca, nici acasa (fara sa adaug ca nici mie nu mi-e usor)
P - precizie - insa as avea si eu nevoie sa faci asta, te rog - adica spui cu precizie de fiecare data ce nevoie trebuie satisfacuta
P - perseverenta - repetat pentru fiecare nevoie, over and over again, forever asa :P

Si ce a mai functionat f. mult au fost cei trei A : admiratie, acceptare, apreciere - eu inainte nu le exprimam, luam ce era bun ca fiind normal. Si m-am educat (desi inca mai uit) sa le exprim. Sa admir la el ceva ce chiar admir (nimic fals), sa accept ca e barbat si barbatii nu-s construiti fix ca femeile, poate si eu daca eram barbat eram altfel, sa-l accept ca om, cu totul, sa cer doar schimbarea vreunui comportament anume, nu a persoanei cu totul, sa am grija sa nu dau senzatie de neacceptare, e f. periculoasa si sa apreciez fiecare (bine, nu reusesc chiar fiecare) lucru bun, nu sa-l tratez ca fiind normal. De ex. mama, cat ai tras azi, wow ce de cumparaturi ai facut, merci (chit ca nu le-a facut numai pt. mine).

Repet, nu fac nici eu asta 100% din timp si nici nu e totul perfect in relatie, insa chestiile de mai sus, aplicate perseverent, nu doar o data sau de doua ori si dupa aia nervi, la noi au functionat major. Ba m-am trezit chiar cu mai multe rezultate decat asteptam. Totodata avand grija sa nu stric pe alta parte astea.

Nu incerc sa ma dau mare, ci doar sa prezint 'unelte' care pe mine m-au ajutat, pentru cine vrea sa le foloseasca. La inceput pot fi peste mana, ca am invatat altfel din familii sau ca ni s-ar parea normal sa gandeasca altfel (desi nu stim fix in locul lor daca n-am gandi la fel), dar tot perseverenta mi s-a parut cheia.

Sper sa nu sune scolastic, pt. ca ele sunt gandite doar ca principii, se adapteaza la cuvintele si stilul fiecaruia, dar au functionat fara gres la oricine le-a aplicat perseverent, am experienta cu ele.



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

ooo Dara! stii ca mi-am copiat postul asta si mi-l pun intr-un loc numai de mine stiut sa il citesc de fiecare data cand ajung in impas! incet incet trebuie sa il memorez!

in plina furtuna a mea nici prin cap nu imi trecea asa ceva... si acum realizez ca de multe ori dau cu bata in balta si mi le servesc singura pe tava din cauza comportamentului meu... el probabil ca e doar oglinda!
si fiind ca un copil cand il bagam la colt reactiona fix invers decat as fi vrut pt ca nu stiam cum sa il iau...

de aia am si zis ca sunt subiectiva si nu imi veneau in cap "metode" de a-l determina sa fie langa mine...

acum sper incet incet sa am rezultate; schimbam macazul!
eu sunt si o fire vulcanica si tac, tac dar si cand ma apuca nebunia...


merci din suflet ca mi-ai deschis ochii!
trebuie musai sa lucrez si la modul meu de a aborda problemele...

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Nici o veste de la happy?

Hai cu vestile bune!!!!

LE: multumesc Dara!

Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Bubu, e greu, oricum, adica eu inteleg ce simti si as simti la fel, mai am momente cand ma oftic si nu am chef de nicio asertivitate, perseverenta si nimic, ce sper atunci e doar sa nu fac urat, sa reusesc sa astept sa-mi treaca, sa ma calmez (o data am calcat rufe 2 ore cu furia in gat de simteam ca ma doare in gat la propriu si nu au functionat asa repede tehnicile de calmare), am verbalizat abia dupa.

Ce ziceam acolo e ca o munca asa, continua, de aplicat cat se poate de mult si rezultatele se vad greu, nu peste noapte, dar eu consider ca merita. Drept sa zic, inainte nici n-as fi stiut ce sa aplic, acum macar stiu undeva in minte ca exista posibilitati si chiar functioneaza.

Dar stiu ca si noi insine daca ne propunem sa ne schimbam, dureaza mult, d'apai cand ne cere cineva din afara. Si atunci pe motivul asta reusesc sa nu renunt si sa reiau over and over - si desigur, pentru ca-mi iese cu plus relatia, merita pastrata adica, ca altfel n-as avea motivatia sa fac toate astea.

Treaba e ca am constatat ca daca muncesc pe partea asta, se observa in timp ca si el se straduieste mai mult. Dar nu inseamna c-o sa dispara total enervarile, doar ca se reduc foarte mult.

Sigur ca uneori o dau bara sau uit, insa imi amintesc sa ma intreb ce vreau, sa ma racoresc, sa am dreptate, sau sa obtin ce vreau si am nevoie? Si daca aleg dintre primele, aia e, suport consecintele, oricine se simte atacat se va apara cum stie. Asta cu "eu am nevoie" in loc de "tu niciodata nu faci...nu te gandesti" e importanta, ca a doua e perceputa cam de oricine ca un atac.

Sa nu cumva sa crezi ca te critic sau ma simt eu mai smechera, please, ca si eu faceam la fel si as mai face, ca reflex, inteleg cum e :) Am zis numai in sensul ca poate e ceva ce te poate ajuta.

LE:
am uitat sa zic, ca de multe ori reactia e "si eu daca fac toate astea, el ce face, de ce sa depun numai eu eforturi?" - dar si aici as raspunde ca depinde ce vreau, sa fie lucrurile corecte sau sa obtin eu ce am nevoie (sa aiba grija de copii, etc.)



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Sa nu cumva sa crezi ca te critic sau ma simt eu mai smechera, please, ca si eu faceam la fel si as mai face, ca reflex, inteleg cum e :) Am zis numai in sensul ca poate e ceva ce te poate ajuta.



nici vorba de asa ceva!!! chiar iti multumesc ca mi-ai prezentat solutii pentru ca eu fiind direct implicata in problema mi se pusesera ochi de cal si nu mai vedeam abordari diferite... unde la inceput explicam pe un ton relaxat si comunicam cu el, de cand am nascut primul copil mi s-a cam dus pe apa sambetei rabdarea si relaxarea si incepusera discutiile sa fie total neproductive!

si da, voi incerca sa ma autoeduc in modul de a prezenta "dorintele"! orice mic succes va fi apreciat! sper sa am puterea sa nu clachez si sa stric treaba... vba ta, o sa ma bag la calcat rufe sau ceva mosmondeli prin casa sa ma racoresc cand ma apuca nebunia!

merci mult!

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Mesaj de la HAPPYLICA:

"Astazi 10.03.2012, ora 11.10 s-a nascut Alexia Elena. Are 3200g si este foarte frumoasa"


Bine ai venit Alexia Elena! Felicitari Happy!

Sa fiti sanatoase, Happy sa te recuperzi cat mai usor si sa aveti parte doar de bucurii impreuna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mesaj de la Happy:

"Astazi 10.03.2012, ora 11.10, s-a nascut Alexia Elena. Are 3200 g si este f. frumoasa."



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ups, scuze, am scris deodata :P

Bine ai venit Alexia!!! multa sanatate, Happy!!!




34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart_apr2012 spune:

Capitol nou

Mergi la inceput