Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Baby, da, la aceeasi cresa vreau sa o dau si eu pe Stefi, am auzit numai de bine despre ea. Deci vor fi colegi delfinasii.

In legatura cu carnea zilnic in meniul de cresa/gradi, cantitativ cred ca e f. putin. Tin minte ca la gradi unde a fost Radu au avut o data o chifteluta la felul 2, si aia mica. De asta sunt si 2 feluri de mancare,portii mici, copii sunt mofturosi, fiecare mananca ce ii place mai mult, sau cate putin din fiecare, in asa fel incat sa nu ramana niciunul nemancat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Ziua buna si de la noi!

Aseara am mers iarasi la pediatru cu Raducu, pt. ca precum v-am spus (cred) am luat-o iar de la capat cu kk moale rau si puturos de-ti vine sa fugi. Ne-a dat sa-i facem o noua coprocultura si analizele pt. intoleranta la gluten. Cu testarea intolerantei la lactoza si fructoza e mai complicat la copii asa mici, poate genera o diaree severa si el numai de asta nu are nevoie acum. Plus ca ar trebui intepat copilul de 4-5 ori .

Eu ii scosesem din meniu si branza de vaci si iaurtul, dar dr. mi-a zis ca macar branza de vaci ii pot da. Asa am si facut aseara, doar o lingura i-am pus in marul copt cu orez.

Si pe la 3 dimineata cine urla de durere de burtica si avea gaze naspa si a facut kk de 3 ori?...Raducu bineinteles. Am stat treji mai bine de o ora, el mititelul pica de oboseala dar nu-l lasa in pace durerea de burtica . I-am facut un ceai de menta si i-am dat un plic de Enterol ca sa se linisteasca burtica cat de cat, sa poata dormi copilul.

Dimineata era numai chiote si alergatura pe el, parca dormise dus toata noaptea

Pt. fetele din Constanta - daca aveti de facut coprocultura la copii - la Sanepid cica le fac f. bine si testeaza si o bacterie pe care nu o testeaza nici un alt laborator (am uitat cum ii spune bacteriei).

In alta ordine de idei...vineri o sa merg sa-mi fac si un Papanicolau...am emotii. Dupa ce primesc rezultatul merg si la ginecolog, ca am 2 dureri: una de burta (cred ca de la fibrom) si una la sanul stang (cand apas pe el sau simt intepaturi uneori). Incerc sa nu ma gandesc la ce e mai rau... Vom vedea...


Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Fete, multumesc, am inteles, pasaport individual, se vede ca n-am mai iesit din tara de cand am copii

Multumesc si pentru raspunsuri cu hidratare dermatita atopica. O sa le incerc, deocamdata crema de galbenele a dat rezultate. Am mai avut o mostra, cred ca prima decare ai zis tu anca, n-a avut nici un rezultat. Asa zic si eu acum, ca e pe incercate. Si scosul proteinelor animale din alimentatie a mers si extractul de coacaz negru si ceaiul de trei frati patati.

Puiutz, dar daca nu ii mai dai deloc lactate o perioada? Of, pupam baiat Si eu astept rezultatul la pap. Trebuia sa apara ieri, cand am auzit ca mai dureaza pana la sfarsitul saptamanii am intrat in trepidatii. ca de ce, ca daca..Acum m-am linistit, stie Doamne-Doamne ce planuri are. Asa si la tine, o sa fie totul ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Crispro, asa o sa si fac, ii voi da doar LP-ul fara lactoza. Doar ca e cam complicat la masa de seara, nu am ce sa-i dau decat mar copt/banana cu orez fiert. Ca supa de morcov si telina nu inghite. Abia reusesc sa-i dau la pranz, amestecata cu orez fiert si musai o bucatica de friptura la gratar langa, altfel nu prea mananca .

Deci si tu astepti rezultatul la Pap. Sa dea DD sa fie f. bun! Sper la fel si pentru mine. O sa ma ia dr. de urechi ca trebuia sa ma duc acum 1 an

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

vai Puiutz prin cate mai treceti voi....
Multa rabdare mami si nu te lasa pana nu afli unde este buba stumfului
Iar legat de dureri de sani si eu am si uneori simt niste galme dar acum nu am ce face decat sa astept sa trec si de alaptarea fete...si apoi voi face ceva investigatii
dar nu cred ca trebuie sa ne panicam mai ales cele care au alaptat..Este normal sa mai avem ceva ceva pe acolo ca doar laptele nu a secat complet intr-o secunda,nu?


Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutz_mic

Crispro, asa o sa si fac, ii voi da doar LP-ul fara lactoza. Doar ca e cam complicat la masa de seara, nu am ce sa-i dau decat mar copt/banana cu orez fiert. Ca supa de morcov si telina nu inghite. Abia reusesc sa-i dau la pranz, amestecata cu orez fiert si musai o bucatica de friptura la gratar langa, altfel nu prea mananca .

Deci si tu astepti rezultatul la Pap. Sa dea DD sa fie f. bun! Sper la fel si pentru mine. O sa ma ia dr. de urechi ca trebuia sa ma duc acum 1 an

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!





noi am dat-o in cealalta extrema...eu ii dau lui Eric de ceva vreme lapte de migdale, dar nu facut de mine, ci cumparat de pe driedfruits. acu cateva zile mi se terminase, si pana a venit comanda l-am trecut iar pe LV...big mistake!!!! de 2 zile nu a facut kk, ieri s-a chinuit, azi s-a chinuit, i-am bagat microclisma, s-a lasat cu plasete...uff, mi-am amintit de perioada aia naspa de acu 2 ani... deci LV-ul constipa!!!!

tu nu poti sa-i dai lui Raducu LV? asa, o canuta pe zi sa zicem? pe langa LP? ca paote l-ar ajuta sa faca kk mai inchegat, zic...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

laptele de vaca constipa destul de tare!

am incercat sa o trec pe Maria pe LV la inceputul anului dar nu a mesrs s-a constipat ff tare pana si-a revenit la tranzitul normal a durat cam o luna si ceva dar nu am reusit fara DUPHALAC, laptele il dadeam diluat 1/3 apa 1/3 LP si LV completare pana la o portie!

Am renuntat la LV suntem tot pe LP!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Pt fetele ce cauta crese
Nu am reusit sa citesc documentul Oanei de pe grup,am un office mai vechi,insa nu vad sa discutati despre protectie,ceea ce e extrem de important.Intrebati cu ce firma de paza lucreaza,in cat timp ajung de la declansarea alarmei (daca e peste 10 minute nu se merita) si daca usile cresei sunt inchise cu cheia in timpul programului,bineinteles nu uitati si de stingatoarele pt incendiu,daca au dispozitive de semnalare a fumului(nu m-am exprimat prea bine poate,chestiile alea care se prind pe tavan si tiuie cand simt fum).Stiti doar cate nenorociri se pot intampla in ziua de astazi.
Va spun astea deoarece la o cresa am intampinat problema sa nu aiba firma de paza ,desi fusese un incident cand bunica venise sa ia copilul cu forta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Maine plecam la drum si mi-e groaza ca Bianca e tot cu muci aposi, parca mai rau in loc sa ii fie mai bine (suntem pe Sinupret, Colargol, Vibrocil, Stodal, oscilo, aerosoli), e mereu infundata, abia respira, nici nu poate manca bine (dar mananca asa chinuit) si de dormit la fel, se chinuie sa respire pe gura.

I-a luat sotul formula 31 (dar e lichida, oare cum se administreaza?) si pt tuse ipeca 5 (desi tusea e de la mucozitati.. uneori vomita ca se ineaca cu muci, mai ales in somn.. off)

Am sunat la pediatru si a zis sa ii dau si Aerius, dar asta stiu ca e pt alergii.



*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981

Maine plecam la drum si mi-e groaza ca Bianca e tot cu muci aposi, parca mai rau in loc sa ii fie mai bine (suntem pe Sinupret, Colargol, Vibrocil, Stodal, oscilo, aerosoli), e mereu infundata, abia respira, nici nu poate manca bine (dar mananca asa chinuit) si de dormit la fel, se chinuie sa respire pe gura.

I-a luat sotul formula 31 (dar e lichida, oare cum se administreaza?) si pt tuse ipeca 5 (desi tusea e de la mucozitati.. uneori vomita ca se ineaca cu muci, mai ales in somn.. off)

Am sunat la pediatru si a zis sa ii dau si Aerius, dar asta stiu ca e pt alergii.



*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">18+ cu


of Mihaela, biata Biencuta....sanatate va dorim sa va faceti bine cat mai repede...

sa stii ca si noua ne-a dat medicul aerius, sa-l adminsitrez seara...eu nu l-am folosit in prima zi, apoi daca am vazut ca de a doua zi a fost mai bine, nu i l-am mai dat...

noi n-am folosit formula 31, deocamdata....nu stiu detalii, dar paote gasesti pe net? sau pe prima pagina in capturile puse de crissy?

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput