Strategii ptr un viitor sigur si imbelsugat(split)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie mi se pare ca se confunda notiunile ... la scoala ar trebui sa se predea "istoria religiilor" - sub forma informationala si atat si nu sa se predea scrierile Bibliei.
Este deci o greseala de conceptie - profesorii de religie inteleg prin asta in a preda povestile din Biblie - unii le dau o forma mai SF (vine diavolul si intra prin palma), altii le dau o forma mai romantica (a aparut Isus si a schimbat lumea) ... eu cred ca ar trebui predate evenimente, incepand de la aparitia scriptelor religioase (cu un rezumat scurt despre ce scrie acolo), scindarea bisericilor, tipuri de credinte si pe ce se bazeaza fiecare ...etc.

De aceea un profesor de religie NU trebuie sa fie preot, trebuie sa fie pedagog ... NU trebuie sa fie neaparat credincios si cu atat mai putin propovaduitor al unei culte religioase. Trebuie sa fie un profesor cu educatie pedagogica si cu o programa organizata care sa ofere informatie istorica si nu slujbe religioase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Michelle nu poti compara un profesor care preda slab matematica sau romana de ex. cu un profesor ce sperie copiii cu flacarile iadului si alte tampenii ca sa le spun asa.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



da, ai dreptate...si acel "profesor" nu are ce cauta in scoala.

pt ca pana la flacarile iadului sunt ani si ani in care sa vb de dragostea lui Dumenzeu, de indrumarile D. Isus, de istoria poporului lui Israel, de imparatul David, de Solomon...adica sute de povesti f. captivante si instructive pt copii.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Michelle nu poti compara un profesor care preda slab matematica sau romana de ex. cu un profesor ce sperie copiii cu flacarile iadului si alte tampenii ca sa le spun asa.



Eu nu cred ca e adevarat. Eu cred ca se compara foarte bine. Si explic si de ce:

Daca profesorul de istorie ar veni cu fotografii/ilustratii cu oameni trasi in teapa -banuiesc ca toata lumea de aici stie procedeul - sau cu oameni arsi pe rug si trasi pe roata... eu cred ca e FIX acelasi lucru. Si copiii ar fi la fel de speriati, traumatizati

La fel cu flacarile iadului. Daca un profesor (de cultura civica) ar veni si-ar spune....daca o sa furati....o sa va duca la scoala de corectie unde o sa va tunda zero si o sa va bata si o sa va tina nemancati in camere intunecate.....copiii s-ar speria la fel de tare.
Daca un profesor (de sport) ar veni sa le spuna ca daca sunt neastamparati si alearga pe strada, o sa-i calce masina - si ar veni si cu imagini exemplificatoare.....s-ar speria la fel.

Am auzit de profesoare care vorbesc cu copiii despre sex. Si isi povestesc viata in fata clasei. Profesoare obisnuite, de mate, romana, geografie. Si le sperie pe fete....povestind experiente de adult ca si cum ar fi la o cafea cu prietenele.

Toate astea sunt acelasi lucru: Adica imbecilitatea unui profesor nu este inlaturata prin eliminarea materiei pe care o preda.....ci prin eliminarea propriei persoane de la catedra. Atata tot

Nici eu nu as tolera asa un specimen....care sa aduca ilustratii cu demoni sau oameni torturati; care sa vorbeasca in asa fel incat sa traumatizeze copilul. Dar asta nu are legatura cu religia, ci cu prostia/nepriceperea unor indivizi la locul de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Michelle da, perfect de acord. Povestile acelea le pot invata la o materie ca istoria religiilor, asa cum se preda aici in Suedia: de catre un profesor care nu are nici in clin nici in maneca ccc cu biserica. E un profesor ca toti altii, care respecta o programa scolara. Nu religioasa.

Maria, te contrazic. Daca copiii vad imaginile acelea cu oameni trasi pe roata sau spanzurati, vor reactiona diferit ca si cand li se spune ca vor arde in flacarile iadului daca nu sunt cuminiti. Sesizezi diferenta?

In prima imagine e vorba de istorie, de ceva ce s-a intamplat demult, vremuri apuse. Nu are nicio legatura cu copiii de azi.

Pe cand a doua imagine, are legatura directa cu copiii. Li se spune direct ca vor arde in flacarile iadului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Scuze ca intreb....dar vad ca e foarte vehiculata asta cu arsul in flacarile iadului.

De unde ai auzit asta? Un profesor la scoala in Romania? Ai avut o experienta cu copilul la scolile din Romania la ora de religie?

Scuze. Daca ai mai scris pe undeva inainte, n-am retinut....si nu mai frunzaresc acum ca sa verific.


p.s.

Dar daca o profesoara le spune fetelor ca daca fac sex o sa fie parasite, dezamagite, distruse pt ca toti barbatii sunt porci si curvari si nu vor altceva in afara de sex salbatic? Asta pe la clasa a 7-a? La o ora de dirigentie sau lb. romana?
Ca eu am auzit asta cu urechile mele....si bine nu mi-a picat. A stat maica-mea luni in sir sa imi scoata tampenia din cap si sa ma calmeze....si sa imi explice ca prima data cu un baiat faci dragoste.....nu sex......si daca te paraseste cineva nu inseamna ca toti barbatii sunt niste monstrii.


edit: Eu n-am copii, dar daca as avea, as fi foarte ingrijorata (!!!) daca proful de istorie ar veni cu imagini care sa contina oameni torturati/mutilati/batjocoriti/morti....etc si copilul ar veni acasa plangand....sau ar avea noaptea cosmaruri din cauza asta
De-asta zic ca e acelasi lucru. Asa zicea Viviana....de ala de religie care a adus imagini....din iad si a speriat copiii.....doh!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Maria, fata mea cea mare a facut 4 ani religie in scoala romaneasca. Venea acasa plangand de "pildele" pe care li se spunea la scoala.

Despre flacarile iadului au scris alte fete la subiect.

A mea a aflat numai despre cum o bate cel de sus daca nu e cuminte. Ca exemplu, in cartea de religie era o poveste cu un baiat care a stricat cuibul unor pasarele si a cazut de pe scara pentru ca l-a pedepsit Dumnezeu.

Apoi profesoara de religie le-a spus in cl.1 inainte de Craciun ca Mosul e o minciuna spusa de parinti. Copiii au plans acasa pe rupte.

Personal am facut plangere la invatatoare, lucram zi de zi de la 7 la 17 si nu aveam cum ajunge la scoala sa vb cu profesoara. Nu s-au luat masuri.

Alte mamici s-au plans ca ccc copiii lor nu mai voiau haine noi si voiau sa le dea pe toate saracilor, sa umble numai in haine vechi pana se zdrentuiesc. Li se spusese de aceeasi profesoara ca asa ajungi sa te mantuiesti.

Mie cel putin mi-a fost suficient sa nu imi mai doresc ca ccc copiii mei sa invete asemenea lucruri la scoala. Mai bine nimic decat asa ceva. Sincer. Noroc ca am plecat din tara.

Exemplul tau cu profesoara e de neconceput. Numai ca asta a fost la clasa ta, la ora ta. Profesoara aceea nu are ce sa tina ore de dirigentie cu asemenea subiecte. Dar cazul e unul izolat.

Chestia cu religia e destul de generalizata. Sunt multe plangeri din pacate(viviana ti-a scris si statistica despre parerea elevilor si parintilor in ultimii ani asupra materiei religie predata in Ro). Pentru ca programa e de asa natura. Pacat ca nu ai retinut ce au scris alte mamici la acest topic. Am mai scris si eu cele de mai sus, la inceput...dar fiecare citeste din pacate numai ce ii convine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Care dintre ele era profa de romana, aia cu capul de tabla sau asta cu sexul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Maria, pe vremea mea in cartile de istorie erau imagini cu oameni spanzurati si trasi pe roata. Erau acele litografii sau gravuri de pe vremuri. Zau ca nu m-au facut sa plang si nu am avut cosmaruri de la ele. Nici colegii mei nu au avut. Cum iti spuneam, nu ne-au afectat, nu era vorba despre noi. Se petrecuse cu sute de ani in urma, ce ne pasa noua?

Noi am fost cu cea mica aici la muzeu. Au fost si cu scoala. Sunt imagini despre un loc de pe insula unde locuiesc, unde pe vremea inchizitiei erau spanzurate femeile considerate vrajitoare. In muzeu sunt machete cu acel loc, cu spanzuratori, sunt imagini litografiate de pe acea vreme cu femei spanzurate. Te asigur ca nu au fost ingroziti copiii. Nu au plans acasa, nu au avut cosmaruri.

Nu mai repet, am explicat sper foarte concis cum sta treaba cu istoria si cu viitorul luminos in flacarile iadului. Sau cu pedepsele celui de sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Care dintre ele era profa de romana, aia cu capul de tabla sau asta cu sexul?



Are vreo relevanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Mihaela, mersi pt raspuns.
Am inteles. Nu citesc doar ce-mi convine pt ca nu e in interesul meu. Si eu voi avea copii si tot in Romania traiesc....si nu imi doresc sa plec in alta parte (deocamdata)

Daca lucrurile vor sta tot asa.....sau se vor agrava.....nu e de bine si nu mi-ar placea sa vina un neica nimeni care sa spuna numai prostii si sa impuie capul copilului cu tot felul de aberatii si de lucruri false.

Exista niste nuante in toata discutia asta....si e clar ca anumiti copii sunt mai sensibili la anumite lucruri. Dar nu putem generaliza. Spre exemplu nu mi-a fost niciodata frica de bau-bau. Si era foarte la modaNu-mi era teama sa dorm cu lumina stinsa (alti copii aveau mari probleme cu asta - tipau, se speriau, plangeau!)

Apoi tin minte ca cel mai tare.....din toata toata scoala....m-au afectat "Puiul" de Emil Garleanu si "Fefeleaga". Pentru astea doua am plans de mi-a sarit camasa.....si sughitam si plangeam.....Si cand imi aminteam.....mai trageam o tura de plans.
Deci si plansul asta are nuante. Nu poti sa scoti Fefeleaga din programa pt ca ... pe unii copii ii impresioneaza.....nu stiu, zic si eu.

Apoi imi amintesc ca invatasem la religie......sa fi bun .....si imi strangeam jucariile vechi si hainele pe care nu le mai purtam si faceam pachete pentru copiii orfani din sate. Si insistam sa le ducem de Craciun la copiii fara mama. Si mai si plangeam cand ma gandeam la acei copii care stateau singuri in orfelinate.
Mai tarziu (prin clasa a 8-a) o ajutam pe bunica mea sa se ridice sa faca pipi....ii duceam oala la baie.....ii asezam pernele (fara sa le spun parintilor)....si ma impresiona neputinta ei. Si plangeam fara sa ma vada. Astea erau influente directe ale orelor de religie. Si astazi sunt tare fericita ca s-a intamplat asa si am inteles de mica ce e aia sa nu fugi de suferinta, sa nu fii egoist, sa incerci sa te pui putin si in pielea altuia care nu are ce ai tu. Ma simt tare impacata cu modul in care am actionat si am gandit in copilarie.

Lucruri de genul asta.....sensibilizarea asta a copiiilor NU se poate preda la ora de etica. Ca oricat ar fi ea de etica.....nu iti picura in suflet acel ceva.
Iar orele de religie facute prost....in loc sa fructifice bunatatea copilului si generozitatea lui (nascuta) o strivesc sau o transforma in ceva total absurd si neverosimil.


Imi dau seama ca multi absolventi de la teologie sunt niste "unii" care vor si ei un job cu cateva ore pe saptamana....un ban.....au facut o facultate pe 'spaga' si putin le pasa de ce e aia religie si putin le pasa de copii. Acestia ar trebui "maturati" si luati pe faras!
In loc sa ude un boboc...pana infloreste....astia starpesc tot ce e mai frumos....si pun in loc otrava. Si asta nu e admisibil.
Citesc si ma ingrozesc. Nu sunt de acord cu asa ceva. Dar nici nu cred ca TOTI profesorii de religie sunt asa. Nu cred ca in Romania nu exista oameni dedicati, pasionati, seriosi care pot sa faca lucrurile asa cum trebuie. Nu pot sa cred asa ceva si cu asta basta.

Mergi la inceput