Strategii ptr un viitor sigur si imbelsugat(split)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

o las pe Maria sa creada ca cei care sint impotriva religiei in scoli nu sint atit de informati ca ea, ca doar netul e lung si lat. gata i-a spus ca daca nu vor fi cuminti, vor muri si ei, dar ele sint mai mari si se vor duce in Iad.



Cred ca ai omis acest paragraf:

"O parte din cei care au scris la topic sunt asa. Au studiat, au citit, stiu foarte bine ce presupune si ce inseamna crestinismul....si nu au simtit ca li se potriveste. Lucru pe care il pot intelege foarte bine. "
Nu inteleg de ce vrei sa intri intr-o categorie din care nu faci parte. Doar pt ca citeste user-ul Maria_1 caruia vrei sa-i demontezi toate afirmatiile?

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Insa cea mai des intalnita este categoria parintilor care-si doresc ora de religie crezand ca asta ii scuteste intr-un fel de a le mai face educatie morala copiilor nu pentru ca sunt credinciosi.
...........................
Atata timp cat cetatenii romani au cea mai mare incredere in institutia bisercii, politicienii se vor folosi de asta.


Primul paragraf contine o generalizare flagranta...fiind in totala contradictie cu cel de-al doilea paragraf.
Categoria aceea de parinti comozi si naivi sunt cetateni romani? Oare e cazul sa dispretuim in asa maniera proprii concetateni si sa le atribuim caracteristici pe care nu le putem proba/dovedi?

Citat:
citat din mesajul lui marius

Banuiai?
Buna dimineata!
Iar la nivel de mapamond, crestinismul fiind o religie "tanara" in raport cu alte religii, poate banuiesti cam care ar fi raportul intre numarul credinciosilor crestini si al credinciosilor in general. Ceea ce este firesc as putea sa spun.


Iata ce gasim pe wikipedia - daca stii o alta sursa, e binevenita -
"As of the early 21st century, Christianity has approximately 2.2 billion adherents. Christianity represents about a quarter to a third of the world's population and is the world's largest religion"
www.wadsworth.com/religion_d/special_features/popups/maps/matthews_world/images/w001.jpg" target="_blank"> de curiozitate
www.adherents.com/images/rel_pie.gif" target="_blank"> in cifre
Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

....dar nu vreau sa faca religie la scoala. ei vor face religie la biserica.

In primul rand pt ca noi suntem catolici, si evident vreau sa fie educati in religia noastra, mai ales la varstele mici cand pricep mai greu de ce unii sunt asa si altii altfel. dupa clasa a cincea poate e altfel, vor fi mai pregatiti sa inteleaga de ce eixsta mai multe religii.


Atata vreme cat acest drept (cel bolduit) este un drept constitutional, nu vad de ce ar fi incalcat.
Am avut colege catolice care nu veneau la ora - exact din motivul enuntat de tine. N-au fost aratate cu degetul si nici marginalizate - nici de profesori, nici de copiii din clasa.

Ce nu inteleg e altceva. Sa zicem ca as trai intr-o tara cu majoritatea credinciosilor catolici. Si sa zicem ca in acea tara s-ar preda catolicismul in scoli. Ultimul lucru pe care l-as gandi/spune ar fi ca toti acei copiii nu mai trebuie sa faca asa, pt ca al meu are alta religie si nu e corect.
As miza pe niste alternative reale (adica nu mi-ar conveni absolut deloc sa fiu obligata sa las copilul la ora de religie catolica fara drept de apel) si as incerca sa-mi obtin drepturile fara sa ma preocupe ce fac altii si cat de bine este in general ce fac.

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Cam ca si cum ai afirma ca hinduismul e o aberatie, nu?


Pt tine am frunzarit nitzel ca sa gasesc ce te intriga. Iata, ma citez:
"Comparati o clipa. Daca ati face 'misto' de un musulman sau de un hindus cum ar fi? In ce pozitie v-ati pune voi? Mie una mi se pare penibil. Nu cred o iota din tot hinduismul si mi se pare aberanta aproape toata credinta lor. Nu pot sa mi-o explic, nu pot sa inteleg nimic din ea, nu pot sa vad nici o logica. Dar niciodata -adica niciodata - nu mi-as permite sa fac misto de un hindus. "

Era vorba asadar de o comparatie (lucru care ridica mari dificultati)
Era vorba despre ce mi se pare MIE.
Asa cum tu AFIRMI ca Dumnezeul crestin este un calau-criminal, eu afirm ca 'nu cred o iota din tot hinduismul'. Eu gasesc o uriasa diferenta intre cele doua afirmatii.
Afirmatiile tale se bazeaza pe necunostinta de cauza.....si jignesc.....afirmatiile mele se refera la persoana mea si la ce consider eu ca mi se potriveste si ce nu.

Faptul ca reincarnarea mi se pare aberanta....nu inseamna ca ma refer la cei care cred in asta ca la niste oameni cu probleme de natura psihologica.....asa cum nu ai ezitat sa o faci tu in legatura cu credinciosii.

Nu stiu de cate ori sa-ti mai explic ca mi se pare nu e totuna cu este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

[green]

Am crezut ca majoritatea celor care se impotrivesc religiei in scoli, cunosc foarte bine religia (la nivel teoretic), ca au studiat, au luat cunostiinta de elementele fundamentale ale crestinismului....si dupa ce au studiat/lecturat....au ajuns la concluzia ca religia nu este buna/necesara.
Cam asa gandeam. Pentru ca astazi informatia este atat de accesibila, e atat de usor sa cauti si sa afli lucruri pe care nu le cunosti sau nu le stii sigur....incat nici nu mi-am pus problema ca mai exista oameni care vorbesc in necunostinta de cauza.


FALS.
Pentru a te impotrivi religiei in scoli nu trebuie sa stii religie, nu trebuie sa fi citit Biblia, sau sa fi mers vreodata la biserica.
Trebuie doar sa ai nitelus bun simt si sa-ti dai seama ca acest studiu contravine unui stat laic si a unor scoli de stat.
Trebuie doar sa-ti dai seama ca cetatenii unei tari au religii diferite si nu poti impune studiul religiei majoritare chiar daca le lasi o portita de iesire.
Pur si simplu statul trebuie sa se poarte egal cu toti elevii indiferent de rasa, religie, sex, varsta. Am spus statul si nu ministerul pentru ca ministerul a lasat, totusi, o portita...

In schimb daca esti pentru studierea religiei trebuie mai intai de toate sa te interesezi, sa cunosti ce anume si cum anume se studiaza. Sa citesti vreo 2-3-4 manuale de religie, sa ai eventual copii la scoala si sa vezi cum reactioneaza ei in urma orelor de religie, sa cunosti ce fel de profesori predau la aceste ore.

Copiii nostri trebuie sa studieze religia la indemnul parintilor si al bisericii nu la indemnul Constitutiei sau al statului.

Cate biserici ortodoxe predau ore de religie pentru copii in incinta bisericii?
Nici nu au nevoie nu? De ce? O face statul in locul lor.


Ok. si in alta ordine de idei, sa stiti ca NICIODATA nu se va schimba nimic indiferent ce vom face si cat vom vorbi din cauza acestui minunat articol 32 din Constituie:
"(7) Statul asigura libertatea invtamantului religios, potrivit cerintelor specifice fiecarui cult. In scolile de stat, invatamantul religios este organizat si garantat prin lege."

Au uitat sa precizeze in care scoli de stat.
Si sunt atat de lasi incat tergiverseaza de ani de zile schimbarea acestui articol cu care biserica ii santajeaza din plin.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

dar cum ai dedus tu Maria ca noi astia de ne impotrivim religiei in scoala nu avem cunostinte cu ce se mananca religia?

nici eu nu-ti raspund la intrebari, sunt tendentioase. de fapt deja mi-am exprimat opiniile in capitolul trecut. iar intre timp nu s-au schimbat.

ai incredibil de mult timp liber si ce sa faci si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Maria interpreteaza mai putin spusele partenerilor de discutie.

Ceea ce am scris nu este o generalizare flagranta ci este o realitate de care m-am lovit mai multi ani la rand.

Paragrafele nu au nicio legatura intre ele.
Una este sa fii credincios si alta este sa ai incredere in institutia bisericii. Sunt 2 lucruri complet diferite.

Categoria aceea de parinti comozi si naivi sunt cetateni romani? Oare e cazul sa dispretuim in asa maniera proprii concetateni si sa le atribuim caracteristici pe care nu le putem proba/dovedi? Aceasta caracterizare iti apartine in intregime si ai spus-o, incercand sa interpretezi intr-un mod tendentios spusele unui user.
Asa ceva nu este permis intr-o conversatie civilizata.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Maria, crestinismul a fost considerat secta, la inceputurile sale (vezi Wikipedia).

Conform definitiei din DEX, crestinismul este construit in jurul lui Iisus Christos. Iisus Christos este de la NT incoace, INSA se considera ca NT nu poate exista fara VT, chiar daca VT reprezinta istoria poporului evreu, situatia lui in perioada inrobirii egiptene, salvarea prin Moise. Pentru ca Dumnezeul lui Moise, Dumnezeul evreilor, adica, este tatal lui Iisus Christos, respectiv al Dumnezeului crestinilor.

Na, chestia asta, pentru mine, este ilogica. Un Tata care taie si spanzura (sa nu zici ca nu e asa, ca te contrazice chiar Biblia) se intrupeaza (sau nu?) ca Fiu care este expresia suprema si sublima a iubirii si a sacrificiului.

E ca si cum ai spune ca negrul da nastere la alb si ca mai sunt si unul si acelasi lucru.

In Biblie ni se spune ca Iisus, in Gradina Ghetsemani, a spus: "Tata, daca se poate, sa treaca de la mine paharul acesta". Adica? Daca Iisus este totuna cu Tatal Sau, de ce i se adreseaza Tatalui Sau ca si cum acesta ar fi diferit de El? Daca Iisus este Dumnezeu intrupat, de ce a sovait in Gradina Ghetsemani? Daca Dumnezeu este atotputernic, atotstiutor, de ce anume s-a temut Iisus atunci? A spus sau nu a spus, pe cruce, "Dumnezeul Meu, pentru ce m-ai parasit?" Daca a spus, ce semnificatie au cuvintele lui?

Crestinismul este fondat pe credinta, credinta in CEVA superior omului, CEVA fara de care omul nu se poate desavarsi, pentru ca nu ii sta in putere sa se desavarseasca. O fi omul "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu" (ce-o fi insemnand asta, nu stiu), DAR...

Iar eu, personal, nu pot nicicum, cu mintea mea, cu IQ-ul meu, daca vrei, sa inteleg cum de un Fiu poate fi atat de diferit de Tatal Sau SI TOTUSI, ei sa fie totuna. NU MERGE.

Acum, crestinismul nu se intelege, ci se simte, nu se dezbate, ci se accepta - "crede si nu cerceta". Eu NU pot. Pot sa ma raportez emotional (nu mental, da?), la Iisus, pentru ca a fost cu adevarat un Maestru prin ceea ce a facut, DAR nu si la Dumnezeul VT, cica Tatal lui Iisus.

Si, inca un lucru: ortodocsii sunt MAI CRESTINI decat catolicii si restul care cred in aceleasi simboluri.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Iar crestinismul mi se pare deficitar in ceea ce priveste propovaduitorii sai.

Am urmarit un documentar romanesc despre secte si sectutze, era prezentat si cazul unui preot care face slujbe noaptea si scoate... "dracii", hai sa zic, din oameni. Ei, la aceasta slujba a fost adus si un bebelus de 6 luni, care cica avea oaresce necurat in el, din cauza parintilor.

Apoi, la Romanii au talent, vinerea trecuta, a aparut un baietel care are o forta extraordinara pt. varsta lui (7 ani). Sunt video-uri cu el pe Net. D., care citeste mai mult ca mine, mi-a spus ca s-au gasit unii care sa spuna ca puterile copilului vin de la dracu'.

P-orma mai era preotul ala filmat cu camera ascunsa, care i-a cerut reporterei sa-i aduca par pubian, par de pe piciorul sotului ei, sa le faca nush ce descantece.

Pai ce practicare a crestinismului e asta?

Una e teoria si alta e practica...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Viviana, cred ca articolul pe care l-ai citat....este mai mult decat clar si limpede.

FALS este sa schimbi constitutia in numele unei minoritati.
Daca citim prin presa si prin sondaje vom constata ca 86% din romani isi doresc religia in scoala. In plus.....acestia (si toti ceilalti) au acest drept garantat.
Ori prin acel 'bun simt' invocat...+ 'respectul' invocat.....se incearca eliminarea unui DREPT garantat. Uitam ca drepturile noastre se termina acolo unde incep drepturile celuilalt.


Vrei sa inteleg ca o materie trebuie scoasa din scoli doar pt ca exista si profesori slab sau extrem de slab pregatiti?
Pai in stilul asta putem sa desfiintam jumatate din scoala romaneasca. Vad ca nimeni nu e preocupat de rezultatele JALNICE de la bac 2011.
Nimeni nu spune ca profesorii sunt slab pregatiti, ca habar n-au sa predea si sa ii resonsabilizeze pe copii. Multi copii ies din scoala complet nepregatiti si cu o sumedenie de 'cunostinte' total inutile - cunostinte care nu le asigura un job bun, o viata decenta...Invata acea prea-marita stiinta....si la Bac se pica pe capete.....apoi se duc sa mai faca 10 facultati si 15 masterate ca sa reuseasca sa isi ia pe la 30 de ani un job decent.

As vrea sa intreb inca o chestie:

Cum se numeste sistemul/regimul (social-politic) in care minoritatea decide pentru majoritate?

Ca asta e fenomenul despre care discutam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

nu it critic punctul de vedere...dar motivatia ta ca:
"Nu sunt de acord cu religia pentru ca se prezinta trunchiat si anost..in scoala...iadul...e o notiune abstracta,de fapt inventata de popi in vechime ca sa sperie pe cei care nu li se supuneau...oare?"
...asta sa stii ca e gresita.
FYI, nu popii au inventat iadul... este o notiune Biblica....si nu popii au inventat BIblia.
poate daca copii ar lua ceva lectii de religie, ar mai invata si parintii ceva de la ei....nu o spun ironic.


michelle


Michelle, dar cine a scris Biblia? Ca mie tare greu mi-e sa cred ca Dumnezeu... Apostolii? Si apostolii erau tot oameni, urmasii cuiva (a lui Iisus), dar cine poate dovedi ca ce au scris ei e adevarat?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Selene, vrei sa imi pui niste intrebari sau vrei sa imi bagi sub nas niste chestii care pentru tine oricum put si n-au nici o valoare/explicatie/logica? Vrei sa ma convingi si pe mine cat de absurd este crestinismul? Asta e putin probabil.

Cat despre popii (nenumarati) care fac si dreg.....sa ma ierte catolicii de pe aici, dar nu cred ca cineva poate condamna catolicismul pt ca exista atatea cazuri de preoti catolici pedofili care fac si dreg. Una e crestinismul, alta sunt popi si popi (fie ortodocsi, catolici) care omoara, violeaza, bat campii, inventeaza, fabuleaza, etc.

Ce? Daca 10 medici uita forfecele in pacienti si sunt acuzati de malpraxis inseamna ca medicina e o prostie? Hai sa fim seriosi.

In primul rand nu sunt teolog.
In al doilea rand mi-ar placea sa discut despre ce intelegem si cat intelegem din toate astea (VT, NT, etc), dar nu cu aroganta, cu 'bine ca esti tu desteapta', 'las' ca oricum nu intelegi' si chestii din astea.

Cat despre Sf. Treime...putem sa discutam mai pe larg, oricand vei renunta la tonul autoritar, dispretuitor si ironic. Pana atunci....ramane fiecare cu dilemele/revoltele personale.

P.S.

Kariguld vorbesti in numele altora? Ca eu in mesajul ala am notat si o alta categorie. Cand l-am scris am avut un gand si la tine. Daca te pui singura in categoria celor care fac afirmatii fara sa cunoasca lucruri elementare despre crestinism.....o sa accept asta ca atare. Dar din ce ai scris pana acum, intelesesem ca faci parte din opusul acelei categorii care vorbeste in necunostinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Am tot vazut pe aici prin niste mesaje expresii de genul religia ortodoxa. Nu exista o astfel de religie
In schimb exista: religie crestin ortodoxa, iudaism ortodox etc...E bine sa precizati ca sa stie toata lumea :)
Atat !

Mergi la inceput