Strategii ptr un viitor sigur si imbelsugat(split)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Multumesc! Ma gandeam ca or fi niste carti sfinte de care n-am auzit (prescurtari gen VT,NT).
BC si AC sunt datorate unei numerotari alese de oameni. Oamenii au ales sa marcheze cu "0" (zero) un anume an (care a parut foarte important pt comunitatea respectiva) si sa faca o numerotare. Alte zone ale globului aveau alte numerotari. Cuceririle, puterea economica a dus in timp la impunerea la scara globala a numerotarii celor mai puternici. In timp a mai venit stiinta care a facut diverse ajustari ale "timpului" si calendarului (de unde ruptura intre stilul nou si vechi). Pana la urma e vorba de o conventie. Daca grupul initial credea - asta nu inseamna ca toti care folosesc calendarul trebuie sa creada.
Arabii au inventat cifrele. Toti cei care folosesc cifrele cred in ce cred arabii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui anya
Ce e BC si AD?

Inainte si dupa Hristos.


De mult tot vreau sa intreb. Anul 1 e anul cand Iisus s-a nascut sau anul cand a murit?


Referitor la documentarul vazut: NU am spus ca cred 100% ce am vazut, ca nici ei nu erau siguri, sunt doar ipoteze, teorii. Dar si pe partea cealalta, cu un Iisus divin, tot cam asa e, nimic care poate fi dovedit, e pura... hmmm... credinta! Deci, daca ar fi sa le dau valoare de adevar acestor 2 teorii (Iisus om sau Iisus divin) personal, sunt 50%-50%.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui anya
Ce e BC si AD?

Inainte si dupa Hristos.


De mult tot vreau sa intreb. Anul 1 e anul cand Iisus s-a nascut sau anul cand a murit?


_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


anul in care s-a nascut Isus.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui anya
Ce e BC si AD?

Inainte si dupa Hristos.


De mult tot vreau sa intreb. Anul 1 e anul cand Iisus s-a nascut sau anul cand a murit?


_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


anul in care s-a nascut Isus.

michelle


Multumesc, Michelle.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui anya
Ce e BC si AD?

Inainte si dupa Hristos.


De mult tot vreau sa intreb. Anul 1 e anul cand Iisus s-a nascut sau anul cand a murit?


_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


anul in care s-a nascut Isus.

michelle


Multumesc, Michelle.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


cu placere. alte intrebari?

stii de care filme vorbeam? din pacate nu m-am gindit sa pun in titlu ca sunt filme...si acum nu mai pot schimba.

oricum cred ca aceste filme iti vor raspunde la multe intrebari.

iti dau linkurile inca o data aici.

case for faith:
http://vimeo.com/15113643

case for Christ
http://vimeo.com/15201150

case for Creator...mai multe parti

http://www.youtube.com/watch?v=6raodW5Ypt0&feature=results_video&playnext=1&list=PL2D3749DDFAD3A2BC

vizionare placuta!




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

da, michelle, mai e intrebarea mea pusa inaintea intrebarii la care ai raspuns, dar dupa "zambetul" tau iti spun sincer ca nu ma mai intereseaza raspunsul tau.
astept totusi un raspuns de la altii, daca il stiu bineinteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta


de mult vreau sa pun intrebarea asta: ce intelegeti prin expresia ca dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui?

alina


Am sa incerc sa raspund pe scurt la intrebarea ta. In primul rand la ce nu se refera acest pasaj. Nu se refera la o asemanare fizica cu Dumnezeu. Traducere mai corecta ar fi ca suntem creati sa semanam cu El, nu in totalitate dar in parte. Cum stim din Ioan 4:24, Dumnezeu este Duh, deci el nu are un trup material. Asemanarea aceasta cu Dumnezeu se refera la partea imateriala a omului. Il deosebeste pe om de animale, ii da autoritate peste tot ce a creat Dumnezeu pe pamant si il face capabil sa comunice cu Creatorul lui. Este o asemanare mentala, morala si sociala. Sa nu uitam Dumnezeu a spus despre om ca este facut asemenea Lui inainte ca omul sa cada in pacat.

Mental omul a fost creat o fiinta rationala, cu alte cuvinte omul poate gandi si poate alege. Asta reflecta intelectul si libertatea lui Dumnezeu.

Moral omul a fost creat pur, de o inocenta perfecta si asta reflecta sfintenia lui Dumnezeu. Constiinta noastra, sau "compasul moral" este un vestigiu al acelei stari de la inceput.

Social, omul a fost creat pentru relatii cu cei din jur. Asta reflecta unitatea din Trinitate si dragostea Lui. In Eden relatia omului a fost in primul rand cu Creatorul lui.

Parte a faptului ca suntem creati dupa asemanarea lui Dumnezeu este faptul ca Adam a avut capacitatea (libertatea) sa aleaga. Desi fusese creat desavarsit Adam a facut o alegere gresita, aceea de a se razvrati impotriva Creatorului sau. Prin aceasta el a distorsionat imaginea lui Dumnezeu in propria-i fiinta si a transmis-o si mai departe descendentilor lui (Romani 5:12) Astazi inca avem in noi asemanarea cu Dumnezeu, dar purtam si ranile pacatelor noastre. Mental, moral si social si fizic se vede pe noi/in noi efectul pacatului.

Vestea buna este ca Dumnezeu poate restaura in noi asemanarea originala cu El, putand face din noi "un om nou, facut dupa chipul lui Dumnezeu, de o neprihanire si sfintenie pe care o da adevarul" Efeseni 4:24. Aceasta schimbare este posibila numai prin intoarcerea de la pacat si credinta in Isus Hristos.

Bineinteles ca ar mai fi multe de adaugat, dar am incercat sa fac o schita cat mai concisa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Si daca eu vin sa va zic ca sunt fiica lui Dumnezeu voi trebuie sa credeti? Personal cred ca Isus a fost un leader. A stiut sa conduca masele, a stiut sa-si impuna ideile. Cat despre ceilalti lideri religiosi...au avut alt mod de a-si "vinde" ideiile si poate ceva mai multa modestie.

Anya


Subscriu, Anya.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

da, michelle, mai e intrebarea mea pusa inaintea intrebarii la care ai raspuns, dar dupa "zambetul" tau iti spun sincer ca nu ma mai intereseaza raspunsul tau.
astept totusi un raspuns de la altii, daca il stiu bineinteles.

alina


Alina, zambetul era ptr. mine. Michelle si eu ne tot 'conversam' la subiect o data la cateva luni si orice idee imi mai 'zburda' prin cap, incearca sa ma lamureasca. Probabil ca nu a bagat de seama intrebarea. Sunt sigura ca o sa-ti raspunda. Daca citesti o sa vezi de cate ori mi-a raspund, cu calm si rabdare si emana asa o stare de bine mesajele ei, (care e drept, ca in 90% din timp nu ma fac neaparat sa ma intorc la Iisus, dar le citesc cu mult, mult drag; si ea stie, si, totusi, continua sa incerce sa ma lamureasca) ca mi-e si rusine uneori sa-i spun ce gandesc.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

cu placere. alte intrebari?

stii de care filme vorbeam? din pacate nu m-am gindit sa pun in titlu ca sunt filme...si acum nu mai pot schimba.

oricum cred ca aceste filme iti vor raspunde la multe intrebari.

iti dau linkurile inca o data aici.

case for faith:
http://vimeo.com/15113643

case for Christ
http://vimeo.com/15201150

case for Creator...mai multe parti

http://www.youtube.com/watch?v=6raodW5Ypt0&feature=results_video&playnext=1&list=PL2D3749DDFAD3A2BC

vizionare placuta!




michelle


O sa incerc sa le vad azi. Macar 1! Intrebari, peste vreo 2-3 luni iar revin, ca de obicei.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput