Unde ar fi mai fericit copilul tau ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

la intrebarea 6 s-a blocat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

du pa intrebarile testului ma temeam ca trebuie sa ne mutam la taradar raspunsul a fost ca se adapteaza la orice,ii place si la tara si la oras..doar sa nu se plictiseasca,asta stiu



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu cred ca toti copiii ar trebui sa creasca la casa cu caine si pisica, sa poata alerga prin curte, sa joace fotbal cu prietenii n curte, etc. De adaptat se adapteaza la bloc ca nu au de ales . Eu am trait la bloc, am crescut pe betoane, si mi-am dorit toata viata sa stau la casa, la tara, cu animale.

Recent am aflat intr-o discutie cu parintii mei ca atunci cand eu aveam vreo 3 ani lor li s-a oferit posibilitatea sa lucreze si sa locuiasca intr-o comuna (care ulterior a devenit orasel) in casa bunicii si sa munceasca acolo. In comuna respectiva a crescut mama mea, cunoastea pe toata lumea acolo, erau majoritar etnici nemti, aveau inclusiv un liceu foarte bun. Unchiul meu care locuia acolo, era prieten cu toata lumea, preotul, profesorii veneau la el acasa, era ca o oaza din asta culturala, ascultau muzica clasica, etc.

Ce vreau sa mai spun, casa bunicii era o casa mare de tot, de caramida, construita in stil nemtesc, avea curte si gradina mare in spatele casei.

Si parintii mei au hotarat sa se mute la oras , pentru binele nostru, al copiilor . Asa au crezut ei atunci. Chiar daca acum stau la casa si am animale si am curte la copiii mei, ideea ca as fi putut sa imi petrec copilaria acolo, ca as fi fost asa fericita acolo, nu imi da pace. In schimb am crescut la bloc, in 4 camere confort 1 , intr-un cartier bun de proprietari, am avut un parc mare in fata blocului, am avut o copilarie fericita pentru ca parintii mei au fost minunati....dar tot ce mi-am dorit a fost sa stau la casa, sa am un caine .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Mirela, Florin, fara suparare, dar toate testele pe care le-am facut sunt ... slabe (din lipsa de alt cuvant) la capitolul optiuni de raspuns. Eu de multe ori am pus cate un raspuns doar ptr. ca nu pot sa aleg nici unul, dar nu sunt raspunsurile pe care eu le-as da...

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ok Victoria, poti sa ne faci tu alt test cu aceasta tema?
Mie mi se pare un test bun.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

ce optiune au cei ai caror copil nu adoarme usor in zgomot de aspirator sau bormasina, prefera sa fie liniste, insa nici urma de pasiune pentru licurici?

cat despre varianta copilului care imparte dulciurile ca sa nu-si piarda prietenii, ci nu pentru ca i se pare firesc sa nu manance singur cand ei poftesc...nu m-am prins daca e standardul pentru mediul urban sau rural, inca mai sper sa nu fie pentru niciunul.

si mai sper ca statul afara nu inseamna plimbare pentru niciun copil care are mai mult de 2 anisori (pana la varsta aia zic ca inca mai pot face confuzii )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Mie testul mi se pare valabil pentru copiii mai mari. Pai fii-mea inca nu foloseste tel mobil, pe bicicleta abia acum incepe sa mearga iar de karaoke de ziua ei nici nu a auzit. Ca s#259; nu mai spun ca sunt cateva intrebari la care ambele variante se potriveau. De ex. fii-mea nu ar alege intre jeleuri si fructe, le-ar cumpara pe ambele pt ca ii plac ambele la fel de mult.
Oricum rezultatul testului e corect, intr-adevar Maria se simte cel mai bine acolo unde suntem si noi, parintii. Fara noi nu o incanta sa ramana la bunici, de exemplu, desi ii iubeste foarte mult.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Am facut si noi testul - bineinteles ca a iesit "la oras", cum de altfel ma si asteptam. Doar cu schimbatul casei pe un apartament ar fi mai greu ... in Ro stateam la apartament la parter si ii era destul, dar dupa ce ne-am mutat in UK unde stam la casa cu gradina mi-a spus ca in viata lui nu mai vrea sa se intoarca la bloc Nu pot sa zic ca i-o iau in nume de rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns came-lia spune:

am facut si eu testul si intradevar fetita mea este exact asa cum mi-a iesit testul.se acomodeaza usor in orice loc si in orice situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela-mari spune:

baiatul meu se simte bine oriunde in functie de starea lui de spirit la 8 ani,pe cand fata de 12 ani se simte cel mai bine cu prietenii ei,cateodata nici la bunicii ei in vacanta nu vrea sa mai mearga,cat a#537; incerca eu sa o conving ca mai trebuie sa mearga si la bunici ca ei au crescut-o pana la 4 ani,dar imi spune ca ea nu mai este copil mic,o conving foarte greu, uneori chiar o rog.

Mergi la inceput