Pufi de Ian-Feb 2010 (71) - LMA Mara!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adina_bulina spune:

Maaaai dar v-am amutit pe toate. Nu mai ziceti niciuna nimic. Atunci bag eu.

Din ciclul cioara cu puii ei
Statea fata in patut dimineata si ca sa mai zac si eu 2-3 minute i-am dat cosul cu setul de cescute de ceai. Si incepe ... ritza (linguritza) verde.... ritza rosu...ritza gamben... ritza abastu.

si inca una si gata ca imi cresc coarnele
I-am luat Mariei (fan Mickey Mouse clubhouse) dvd-ul nou aparut la tarabe. La un moment dat i se strica lui Donald crosa. Vine Mickey cu un ciocan sa o indrepte si din stramba o face cerc. Fuge Maria in bucatarie, deschide sertarul si gaseste un accesoriu de la incalzitorul electric de bibe care semana identic cu crosa rotunda a lui Donald. Si se uita mandra la mine...
Fata mamei cea isteata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_bulina spune:

Am tot dar ctrl+R dar nu aparea decat mesajul meu, acum am vazut ca de fapt mai erau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Buna ziua,

Mara ce fetita intelegatoare esti tu Bravo Mirela pt ca ai reusit sa alaptezi pana acum . Subscriu la ce ai spus cu mancarea , si in cazul nostru a fost la fel ;

Alexutzza m-am intristat cand ai spus de gradinita, v-ati creat o legatura frumoasa, sper ca si cu noua gradinita sa fie tot asa de bine. Yannis e tare sociabil

Nyny ce imagine frumoasa ai la avatar.Superb

Va doresc o zi frumoasa



Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui adina_bulina

Am vorbit cu pediatra. I-am dat meniul Mariei in grame, tot. A zis ca e ok asa. Analizele au iesit ok... deci... Acum la 2 ani s-a mai schimbat. Mananca exact ca un om mare.
mic dejun - aperitive - copan la cuptor, un ou fiert de prepelita, masline kalamata, ardei, ceapa verde, ridichii, paine, apoi o budincuta. ii placeau si rosii, cascaval, castravete... dar stop, nu mai gusta
pranz - friptura la cuptor, adica tot copan de pui cu ciorba de curcan cu muuulte legume si orez/paste, mai terci asa.
apoi talmesul explicat mai sus, de dupa-amiaza
apoi la 7 - peste la cuptor cu paine
la 9,30 - ciorba cu paine
si gata
iar noaptea lapte Milumil 2ani


Mami de Maria Dalia (06.02.2010)




Cum adica masline kalamata?
Eu nu m-am uitat niciodata la denumire cand am cumparat masline...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui adina_bulina

Maaaai dar v-am amutit pe toate. Nu mai ziceti niciuna nimic. Atunci bag eu.

Din ciclul cioara cu puii ei
Statea fata in patut dimineata si ca sa mai zac si eu 2-3 minute i-am dat cosul cu setul de cescute de ceai. Si incepe ... ritza (linguritza) verde.... ritza rosu...ritza gamben... ritza abastu.

si inca una si gata ca imi cresc coarnele
I-am luat Mariei (fan Mickey Mouse clubhouse) dvd-ul nou aparut la tarabe. La un moment dat i se strica lui Donald crosa. Vine Mickey cu un ciocan sa o indrepte si din stramba o face cerc. Fuge Maria in bucatarie, deschide sertarul si gaseste un accesoriu de la incalzitorul electric de bibe care semana identic cu crosa rotunda a lui Donald. Si se uita mandra la mine...
Fata mamei cea isteata!!!




si bobitza stie culorile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui adina_bulina

Am tot dar ctrl+R dar nu aparea decat mesajul meu, acum am vazut ca de fapt mai erau.



Sau mai simplu F5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_bulina spune:

Kalamata sunt cele naturale, maro la culoare, sunt lunguiete si acrisoare la gust. Nu seamana deloc cu cele negre si nu sunt tratate su E-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_bulina spune:

Mersi pt F5!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Buna ziua si de la noi,

Dece... de cafea....nahpa noapte.....poate vom dormi si noi, candva (la pensie..)...ai grija de tine, si poate noaptea ce vine va fi mai buna!

Nyny... de capitol nou!


Alexutzza... incerc sa ies din butoi, ca e prea frumos afara....o, ce scump e Yannis, ce dragalas, sociabil si adaptabil......super tare! Cred ca tu ai suferit la despartirea The Gradi, poate mai tare ca el, dar e bine ca se simte in elementul lui si la noua gradi....
La sondaj...
Cu bibe bem si noi, seara si dimi(pe la 4, 5 dimi, aka), lapte. In rest nu mai vrea lapte, si-a cam scos singurica mesele de lapte. Are o cana de 18 luni+ de la avent, cu care bea apa, mai nou (iubeste iepurasul ala si pe suzete, pe tacamuri, vase, cani...totul e plin de iepuri, la noi). Altceva ea nu bea, sucuri, ceaiuri...nika. Numai apa din cana, si laptele din bibe, pe care il executa, si-i ia sub 2 minute per sticla. Nu-si tine sticla singura, exclus sa adoarma cu ea in gura. Nu are carii, si din pacate, eu o spal pe dinti inainte de lapte....n-o mai scot din camera dupa ce-si bea bibe. Poate ar fi momentul sa regandesc rutina....
Iris are caninii de prin nov-dec, toti.

Atlantique....multa sanatate!

Mire....ce fetitza intelegatoare e Mara! Cu laptele...e mai greu, cred.....Daca papa alte lactate....e maricica....nu mai este chiar obligatoriu laptele la varsta lor.....flo[. Nici iris nu e un mare fan lapte....cum bea singura, din canitza sau din bibe, cum isi face scarba (si spune scarba, in limba ei), dar cu bibe accepta sa bea, daca ii dau eu, ca la bebitzi......si mai gusta lapte din cerealele sora-sii, fara sa icneasca aiurea.

Lali....bine ca s-a refacut David, si n-a scazut in greutate! Un pup tie, sa-ti treaca repede raceala!

Ruxita...felicitari taticului care prepara cina familiei, si lui Kay, pt. ca a scapat de biberon

Simply, Lorex, BF....

Adina...iris doarme in 2 ture, inca...cam tot intre 2 si 3 ore iese cu somnul de zi, dar insumat. Felicitari pentru greutatea princesitei!

Trimit, ca scriu de o vreme.....si nu vreau sa pierd mesajul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

apropo de ce zicea lorex cu vorbitul-nu stiu cat e de corect sa spunem ca nu reflecta nivelul IQ dar cu siguranta nu este relevant pt cat de bine se va descurca la scoala si in viata in general.Daria a vorbit devreme si clar,Miru abia acum incearca sa lege cate 2 cuvinte,gen da mama,hai mama,ba da,ba nu,Daia maie,eu mic.Deci clar mult mai greu merge cu vorbitul decat Daria dar pentru ca este mult mai indrazneata ,mai hotarata zic eu ca va avea mult mai mult curaj sa iasa in fata,sa vorbeasca.Daria este ff timida si are enorm de pierdut
in ziua de azi oricum ai mult mai mult de castigat daca esti prea bagaret decat prea timid

Mergi la inceput